TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Anca73

Multumesc Einsteinitza si Mihaelacph. O sa-mi fac o lista cu acestia si sa vad ce inf gasesc despre ei.

Anca73

Are cineva Young lycidas? Cum este? Creste mare? Am citit pe un site ca exista riscul sa nu- si poata sustine florile? Cum se comporta la frig?

Anca73

M-am hotarat pentru urmatorii trandafiri: sophy rose, eglantyne, molineux, harlow carr poate si the mayflower si sa vad mai multe despre young lycidas.sunt soiuri relativ mai mici si sunt referinte destul de bune privind rezistenta lor la boli.

einsteinitza

Ana, de unde iei referintele despre trandafiri?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Anca73

De pe helpmIfind dar de la rubrica in care sunt prezentate si pare rile celor care au trandafirii respectivi. Binet ca sunt zone cu tipuri climatic foarte diferit.

Anca73

 Young lycidas este foarte mare iar sophia rose nu- l gases asa ca o sa- l inlocuiesc cu brother cadfael. Deci raman harlow carre, brother cadfael si sa vad daca si the mayflower .

flordel

La mine trandafirii au boboci, cei mai mari ii are Heidi Klum.
S-ar putea sa infloreasca de Pasti. :)

anasstasia

La mine Cubana avea boboci mari. Peste o saptamina sigur e inflorit. Peste 2 saptamini cind merg eu la tara voi avea citiva trandafiri infloriti.

einsteinitza

Hai lasati-o, trandafiri de 1 mai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Anul asta toate s-au dat peste cap, e asa de cald ca pana si eu am cativa trandafiri cu boboci marisori. Cred ca intr-o saptamana maxim o sa am si eu primul trandafir inflorit
Nu stiu daca sa ma bucur, caldura asta a ucis toata primavara  >:( Narcise, lalele, irisi pitici, toate s-au trecut in cateva zile. Noroc ca am apucat sa fac poze si ma mai uit pe ele, ca sa-mi aduc aminte cum ar trebui sa fie primavara

anasstasia

Asa este. Eu in 5 zile am prins lalele inflorite, apoi rapid uscate, boboci minuscului de irisi, apoi irisi infloriti.

Rux

Si eu am boboci mari la unii trandafiri.Si la irisi . De abia astept "explozia"lor. +dns

einsteinitza

Daca o sa treaca la fel de repede cum au trecut lalelele....arse de caldura...nu ne vom bucura prea mult. Sper sa se mai imblanzeasca putin caldura si sa fie primavara nu vara!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am si eu 2-3 boboci gata sa plezneasca ..vroiam sa infloreasca inainte sa plece  fetele dar cred ca iar nu vad rose inflorite .. si am observat si eu ca mai toate florile in primavara asta au trecut rapid ..

nicol

Cred ca si eu voi vedea saptamana asta trandafiri infloriti. Cat despre celelalte flori de primavara, n-am apucat sa savurez aproape nimic. Lalelele mi-au fost terminat de caldura in cateva zile, liliacul s-a dus si el rapid. Acum astept bujorii si trandafirii. Ce sa mai spun ca m-am trezit si cu o "dragalasa" de fainare cu tot stropitul meu preventiv!!!! :(

cristinaf

Ii uzi si pe frunze?
Din ce-am observat in anii precedenti, e mult mai rau cand trandafirii sunt udati din furtun, de la distanta, iar apa ajunge si pe frunze. Acum ma chinui cu furtunul printre ei, ca sa-i ud doar la radacina.

La cat de seceta e la noi, ar cam trebui sa ma gandesc la un sistem de irigatie, mi s-a luat si mie de facut slalom printre ei. :-\

einsteinitza

Cristina, nu lasa pamantul gol! Iarba cosita, paie, buruieni smulse, orice, numai nu lasa pamantul gol! Ai sa vezi diferenta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

M-am inselat, pana la urma prima floare a fost la Cubana si Gebruder Grimm! :D

cristinaf

Multumesc, Es; am tot citit, dar nu am aplicat, poate ma mobilizez anul acesta!

nicol

Nu, nu-i ud pe frunze.  Si eu ma chinui sa le pun apa doar la radacina.

anasstasia

La mine vad ca a erupt patarea neagra. DEJA! Am vazut-o "inflorita" bine la The dark lady. O las in pace, nu o mai stropesc ca oricum nu am sanse cu ea. Sper sa-si revina singur trandafirul. Problema sigur e de la faptul ca a avut-o si anul trecut, iarna a fost usoara si trandafirul nu s-a defoliat. Acum cind a infrunzit boala s-a instalat foarte usor.
The dark lady este linga Variegata di Bologna, trandafir care este ca tancul la mine in gradina.  Desi pe HMP este dat drept sensibil la patare, vad ca nu are nici o treaba pina acum.

einsteinitza

Conteaza si varsta, vigoarea, cat e de sanatos si de bine hranit. Cat de bine a iernat, totul conteaza.

La mine, ca de obicei, rugosa deschide sezonul, cel rubra. E ciudat mai ales fiindca deja am trei spinossisima in gradina, care se zice ca incep mereu sezonul, cam cu doua saptamani inaintea celorlalti, si nu ei au deschis inca, mai dureaza vreo trei zile :-\


Flordel, anul trecut la tine primul a fost Mutabilis, cu cateva zile inainte de 1mai. Deci, nu e prea devre,
Me. Apoi adrianam a venit cu Pat Austin!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Cum am zis, mi-au inflorit si mie primii trandafiri  +dns
Ieri am gasit o floricica la rosa hugonis (era sa o ratez la cat de mica e planta, prinsa din butas de mine acum doi ani si lipita cu banda adeziva iarna asta, dupa ce singurul lastar i-a fost rupt de zapada), iar azi a inflorit Purple Rain. Asta inseamna ca vremea e cam cu doua saptamani mai inaintata fata de alti ani ... la mine cam dupa 22-24 mai infloreau primii trandafiri

sannamaria

primul inflorit Chippendale  :)

danionut