TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

paunita

Dalia , frumosi trandafiri ai , dar oricum sunt obisnuita cu pozele tale frumoase si abia astetept sa vad  noi postari din gradina ta   :) Ma bucur ca le merge bine trandafirilor tai . Si ai mei au mers si au remontat foarte bine pana acum , dar a dat canicula si trandafirii care sunt mai tinerei au petalele parjolite de soare , imi pare tare rau pentru ca sunt plini de boboci , sper sa se mai domoleasca caldura ca sa ma pot bucura de ei .


Dalia

Frumosi-frumosi, Geo!   ;;)

Paunita, imi pare rau sa aud ca vremea calduroasa de la tine a afectat trandafirii. Am inteles ca de marti se mai racoreste. La mine e o vreme splendida. Ieri a plouat din belsug, apoi a fost soare, iar pentru astazi avem 31 de grade. Cand ma uit in gradina, nu-mi vine sa cred cat de sanatos este totul: arbusti, pomi, flori. Dupa vara trecuta, cand am ametit de atata caldura, chiar nu ma mai gandeam ca voi avea parte de asa o vreme. Este exact ca atunci cand eram copii: cer cu nori pufosi, ploi scurte si soare. Imi amintesc ca atunci ne plangeam ca in zona asta, a noastra, nu puteam face deloc plaja. Oricum, acum nu-mi mai doresc asa ceva: mai bine sa-mi rada gradina, sub o vreme atat de minunata.  :)

geodezia


Carina

Ce noroc, as vrea sa am si eu parte de asa o vreme  ::)
La noi n-a plouat de cel putin trei saptamani si e foarte cald, nu asa de cald ca in sud dar sigur am avut 30 de grade in ultimele zile. Pamantul e beton, am incercat sa jumulesc zilele astea niste buruieni si n-am reusit. Si din pacate la mine in localitate sunt probleme mari cu apa, nu stiu ce naiba se intampla ... ori s-a extins prea tare satul, ori s-au vandut o parte din puturi catre Rasnov (asa vorbeste lumea prin sat), in orice caz nu avem apa decat dimineata pana la 10 si seara dupa 7 si atunci cu taraita, fara nici un pic de presiune. Cand vine putina apa toata lumea fuge la furtune sa ude prin gradini si sa umple butoaie, asa ca presiunea scade si mai mult, e imposibil sa uzi la o distanta mai mare de 50 cm  :-\
Asa ca la mine in gradina e jale, iarba uscata, unii arbusti s-au stafidit efectiv, trandafirii au niste flori micute si arse ... vai de capul ei remontanta  ;D Sper sa ajunga si pe aici una din furtunile alea anuntate pentru maine si poimaine, ca altfel e jale

Dalia

Carina, intr-adevar, urata treaba cu seceta de la voi. Imi pare rau.  :-\  Gradina mea este codasa in ceea ce priveste inflorirea, in sensul ca primavara ajunge pe aici chiar si cu 3 saptamani mai tarziu fata de alte zone. In schimb, verile sunt, in general, mult mai ponderate. Iar vara asta, nu stiu daca au fost mai mult de 3-4 zile la rand fara sa cada vreun strop de ploaie. Anul trecut a fost dezatru, dar de obicei cam asa sta treaba prin zona.

Dar, lasa ca iti faci tu o noua gradina, intr-o zona mai friguroasa... .  :)

sannamaria

Dalia ,sunt superbi trandafirii  +apl
din pacate nici la mine nu a plouat de aproape o luna  :( in fantana e din ce in ce mai putina apa ,iar de la retea e cam scumpa sa ud toata gradina  ::)

Dalia

Multumesc, Anna! Ma mir ca este atata seceta in tara. La TV am auzit ca a fost un an bun, ca s-au facut recoltele... . Doar acum am inteles ca a venit un val de caldura peste noi, dar care nu tine pre mult. Se pare ca nu este chiar asa.  :-\

geodezia

ei hai s anu ne panicam tinind cont ca anu trecut au fost 3 luni de astfel de vreme acum  ce sa facem ... o da ceva ploaie ca in franta a aratat ploii si vijelii groaznice
deci trebuie sa vina si la noi ce a mai ramas pe poalele norilor alora din franta 

Rux

Dalia,imi place Sonnenroschen.
Cred ca la tine este cu adevarat un rai acum ,daca ploua .
Nici la noi nu a plouat de muuult  timp  ,dar eu nu ma pot plange . Am avut posibilitatea sa ud.
Gradina mea ma rasplateste cu flori faine ,trandafirii sint in continuare in floare (drept este ca unii au chelit de frunze  ;D )fluturi cit vrei la buddleia,spireele sint ok si hemerocallisi ...e.. e nu-i rau ...


einsteinitza

Dalia, ai niste frrumosi acolo, cred ca e un vis la tine...iar!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pe unde ai umblat d-l de 1 saptamina

einsteinitza

Ei, mai umbla omul! O mica vacanta de spalat pe creieri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Little White Pet, un trandafir plantat in primavara, ma incanta cu micutele lui flori. O singura ramurica a rezistat, insa este incarcata de boboci.


claude

E tare frumusel, si eu il ochisem de mai multe ori, pana la urma am renuntat pentru ca mi-am dat seama ca am multi trandafiri albi, roz-deschis, ma rog, prin zona aia   ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Ehee, Clau, dac-ar fi sa comandam tot ce ochim, cred ca am avea niste listeee... . Cati n-am ochit, si au ramas doar ochiti si atat... .  +ham Doar trebe sa ne mai ramana cate ceva de comandat si in anii viitori, nu?!  :D

claude

Da, doar ca eu am o mare problema, de unde nu suportam trandafirfii roz (pe vremea cand trandafiri insemna TH), acuma am umplut curtea de trandafiri roz si alb, ma atrag foarte tare si tot incerc sa aleg si altii si tot ajung cu lista plina de rozalii si albi  ::)  Trandafiri rosii am doar 2, Guinee si un TH care nici nu stiu cine e, nici parfum nu are, de ceva vreme ma tot pregatesc sa-i fac vant si de fiecare data mi-e mila pentru ca e ca un tanc, infloreste foarte bogat. Si nu gasesc trandafiri rosii-rosii care sa ma convinga
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Unul din trandafirii achizitionati in toamna si care m-a impresionat anul acesta e Darlow's Enigma. Desi nu are niste flori spectaculoase in sine, pentru cei care doresc un trandafir cu remontanta foarte buna acesta este o alegere perfecta! Toata vara cred ca a fost o saptamana in care nu a avut flori, in rest, intre valurile de infloriri a avut mereu cateva buchetele de flori. foarte bine remonteaza si Jacqueline du Pre si Astronomia(Sweet Pretty)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Da, l-am vazut cat este de spectaculos si in poze. Din pacate, anul trecut nu a mai incaput pe lista mea. Sper sa-l achizitionez si eu in toamna, daca am noroc.

Ionela

Şocul meu din aceasta vară - Rosa pteracantha.
Îmi venea să-i spun: "Cu aşa spini, mai rar ca tine, Bibicule!"
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

zamfira

Ionela, minunatul asta face si flori?

Ionela

Nu l-am prins cu flori, zamfira. Am vazut pe HMF ca sunt simple (4 - 5 petale). Nu e vestit pentru frumusetea florilor, in schimb spinii sunt cu adevarat spectaculosi +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

zamfira

Daca nu gresesc, numele lui s-ar traduce "spini in forma de aripi" ceea ce este minunat spus, adica o tufa careia ii cresc pe tulpina aripi!

Ionela

Nu gresesti deloc ;) Si frunzele sunt speciale - moi, catifelate.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

claude

Si eu am umblat cu limba scoasa dupa Pteracantha, mi se pare minunat cu spinii aia rosii cand sunt tineri si am primit de la cineva butasi, vreo 5, i-am pus in pamant in toamna si din pacate nici macar unul nu s-a prins  ::) ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot