TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Spune repede culoare si parfum si forma florii :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Es...imi povestesti si mie despre niste trandafiri cataratori, de ghiveci/galeata, care sa stea pe nord, sa faca muuulte frunze (ca sa nu se mai holbeze vecinii la mine) cat mai multe flori (evident ;D) si sa fie rezistent la vant (balconul e deschis pe ambele laterale si stau la etajul 7). Si care sa reziste la iernatul afara. Sarumana.

einsteinitza

Draga Oana,in primul rand urcatorii sunt trandafiri vigurosi deci nu vei putea sa-i cresti decat cativa ani in ghiveci,si atat cu precautii si ingrijire.De iernat afara in balconul deschis nu prea,decat daca invelesti ghiveciul bine in ceva protector,altfel ingheata. Soune-mi si tu tot asa,orientare,ce culoare iubesti,ce forma de floare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

orientarea e nordica dar cu destul de multa lumina caci in fata nu sunt blocuri. forma si culoare florii nu prea conteaza......alb, galben...

einsteinitza

De ce vrei neaparat trandafiri?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Da...si combinat cu ceva iedera de exterior care rezista verde iarna... :)

myosotis

Pe nord mai bine pui clematite. Sunt foarte multe care merg in ghiveci.

costieanuconstantin

Quote from: adrianam on May 29, 2008, 03:43:46 PM
Ba da, Es, ma intereseaza si cat tine floarea pe tija, pentru ca cei care se scutura repede fac multa mizerie pe jos.
Petalele, dupa ce cad si se usuca, nu mai sunt aspectuoase.

Mi-ar trebui spre, exemplu, unul pentru a-l pune langa cabanuta de pe valea Motrului, chiar pe latura care se vede, pentru a o imbraca si a tine si ceva umbra:



Soarele rasare si bate in lateralul cabanei si apune in coltul lateral din fata, care se vede in poza de mai jos. deci ar trebui inca unul pentru a tine umbra si terasei:



Terenul cred ca are tendinte de aciditate pentru ca in pasune apar mereu ferigi.

imi place cabanuta ,cam cat te-a costat,ce spatiu interior ai ?

lala

Es,te rog sa ma ajuti!Am probleme cu un trandafir pitic,in fiecare an dupa prima inflorire apar  pete pe frunze desi il tratez.

[attachment deleted by admin]

Oana

Es...m-ai convins. Am doua clematite deja si o iedera. Vroiam sa mai variez un pic. Dar se pare ca trandafirii nu sunt o alegere. Oricum, am cativa din cei de ghiveci.

adrianam

Es, orice culoare, orice forma, de preferat sa fie parfumat. Cred ca florile mai mici de 5-6 cm rezista mai bine pe tija decat cele foarte mari. Mi-ar place doua culori care sa se scoata in evidenta una pe cealalta- rosu cu alb, sau cu galben, sau portocaliu cu alb.

Am in vedere sa pun si caprifoi, dar inca nu m-am hotarat unde.

Costi, cabanuta este luata sub forma de kit de la Praktiker. Nu avea terasa si nici acoperisul.
Fara acestea a costat 30.000.000 lei. Acum cred ca s-a facut in jur de 3.500 Ron.
Se gasesc si la Baumax diferite marimi, unele cu terasa.

Amenajarea toata -cu pilonii de beton, grinzile si scandurile de baza, terasa si acoperisul, plus paturile din interior, au ajuns cam la 60 mil. la data respectiva, in conditiile in care toata munca a facut-o sotul meu, ajutat de prieteni.

AngelEyes

Lala probabil e patare neagra ce ai tu acolo...poti stropi cu Dithane.Cred ca Einsteinitza iti poate da sfaturi mult mai detaliate.Insanatosire grabnica micutului tau!

Va pun si eu cateva poze cu Blue Moon inflorit

         

Se pregateste si Silvia (roz) ... are un bobocel  ::)

einsteinitza

Patare neagra clar
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin


Costi, cabanuta este luata sub forma de kit de la Praktiker. Nu avea terasa si nici acoperisul.
Fara acestea a costat 30.000.000 lei. Acum cred ca s-a facut in jur de 3.500 Ron.
Se gasesc si la Baumax diferite marimi, unele cu terasa.

Amenajarea toata -cu pilonii de beton, grinzile si scandurile de baza, terasa si acoperisul, plus paturile din interior, au ajuns cam la 60 mil. la data respectiva, in conditiile in care toata munca a facut-o sotul meu, ajutat de prieteni.

multumesc  :) :) :)

Fleurf

 Kronenburgul lui AngelEyes este o nuanta de ciclam, iar poza celui pe care l-am cumparat de la Bricostore arata ca e rosu cu galben. Care este de fapt culoarea lui  ???

einsteinitza

Ciclam inchis cu dosul petalelor argintiu.Foarte elegant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

AngelEyes

Fleuf asa arata si pe cartonul care insotea trandafirul meu cand l-am cumparat....rosu cu galben.Insa doar cand e in stadiul de boboc arata asa....uita-te la mine in album,am si poze cu bobocul.Apoi devine culoarea care ai vazut-o in pozele postate de mine.Prima data am fost si eu dezamagita...insa acum imi place foarte mult culoarea lui  ;)

Fleurf

 Mie imi plac acei trandafiri buchetar, cel putin asa am gasit undeva scris ca se cheama, care cresc inalti ca niste buchete uriase, dar n-am vazut deloc prin oferte. Am luat anul acesta de la Rosafruct Rose of Eden care zic ei ca ar creste cam de 1,8 m daca retin eu bine, dar nu pare sa aiba o crestere mai rapida decat ceilalti.
Iata-i si pe cei care mi-au inflorit  http://fleur.sunphoto.ro/trandafiri

einsteinitza

Eden rose o sa-ti placa la nebunie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Es ,imi doresc un trandafir catarator ,galben .Ai putea sa-mi recomanzi unul ?Vad ca le cunosti numele la toate ,eu infara de culoare nu-i pot deosebi

miha

Quote from: einsteinitza on May 31, 2008, 05:55:50 AM
Eden rose o sa-ti placa la nebunie.Dar nu e un buchetar,Este foarte inalt,al meu are 2m,flori uriase ca niste verze extrem de frumos parfumate.

Eden rose imi place si mie foarte mult...cred ca e unul din putinii pe care mi-i mai doresc (din lipsa spatiului) cand am comandat eu,nu-l aveau...dar l-am admirat de multe ori...e superb... :)

einsteinitza

Miha,atentie ca e un monstru! Se face mare si des cu ramuri grose,foarte viguros.Se face de 2m/2m.Are bineinteles si un defect;dupa ploi lungi florile,fiind foarte bogate,se umplu de apa si pot sa se rupa,sa se lase in jos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Larisa,te intreb si pe tine,ce fel de trandafir?Galben pal,galben lamaie,portocaliu spre galben,flori mari,mici,elegante,buchete,spune mai multe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

AngelEyes

Foarte frumosi trandafirii tai Fleuf!Imi place cum arata si Edenul insa chiar nu am unde sa il plantez  :'(

Fleurf

 Multumesc AngelEyes! Abia astept sa infloreasca cei care i-am cumparat anul acesta. Cel mai harnic a fost Pepito si urmeaza cred Eden rose.
Din pacate din cei mai vechi nu mai retin care cum se cheama fiindca sunt pusi de mai multi ani. Din ei cel mai mult imi place cel de culoare caisei care este foarte robust, rezistent si infloreste abundent chear in conditii mai putin prielnice. Este numai usor parfumat. Mi se pare ca seamana cu Augusta Louise. Asta sa fie?