Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

cara

minunata! n-am mai vazut saintpaulia rosie pana acum!
sa pui poze cu ea inflorita, daaaa?

simona2

Rosii am altele .Asta cred ca are alta nuanta . O sa pun poze curand , ca multe le am cu boboci.

floare mica

simona2,te rog sa-mi spui si mie unde ai facut comanda pentru violetele astea? cite ai comandat si cit te-a costat?

simona2

Sunt in jur de 20 lei /puiul.

simona2

Ti-am raspuns pe PM .

Violet

Sunt mai curioasa ce flori face cea cu frunze neobisnuite.

Interesanta explicatia despre chimere. O sa incerc sa inmultesc si din frunze sa vad ce iese. ::)

larisa

Quote from: simona2 on June 26, 2007, 05:21:18 PM
Rosii am altele .Asta cred ca are alta nuanta . O sa pun poze curand , ca multe le am cu boboci.
Simona as dori si eu frunzulite de violete rosii ,indiferent de nuanta ,ca eu nu am de nici un fel,daca poti bineinteles

simona2

O sa-ti dau si tie Larisa .

larisa

Iti multumesc din suflet ,Simona .Eu acum am o colectie de paharele cu frunze de violete .As fi renuntat la ele dupa ce mi-au murit asta iarna dar sotul le iubeste si trebuie sa-i fac pe plac

vernil

Chimerele nu se inmultesc din frunza, pentru ca plantuta noua va avea o singura culoare, cea care predomina. Chimerele se inmultesc numai prin pui. Asa stiu eu, Daca vrei mai multe amanunte despre violete, este un forum specializat al unui tanar Bogdan - mare pasionat de violete - te poti inscrie si afli foarte multe despre violete.
Incearca aici, sigur vei avea o alta perspectiva despre violete.

vernil

Am uitat sa adaug ceva important. Ma pasioneaza tot ce tine de filozofia orientala, asa ca am citit si despre feng-shui. Foarte, foarte interesant. Ei spun ca plantele alunga elementele negative, in sensul ca le anuleaza. Mai mult, spun clar ca este indicat sa ai mai ales plante cu flori. Daca se poate, cat mai multe culori.
Violetele sunt usor de ingrijit, cel putin eu asa consider. Au nevoie de caldura, lumina si apa, atunci cand iti aduci aminte, iarna cel putin se uda o data la 3-4 zile ... Iar spatiul necesar pentru ele este minim, cu cat sunt mai micute ghivecele, cu atat creste mai frumos si infloreste mai des.
Inca o data, inscrie-te  aici si afli mai multe, in cazul in care esti pasionata de violete. Merita.

sicamin

Am cumparat prin iulie o violeta roz ,inflorita ,de la o batranica din piata. Planta este intr-un ghiveci cu un pamant lutos si tare ca trebuie sai pun apa in fiecare zi cate putin.Dupa o luna si ceva ia face flori in continuare ,dar si pui. Credeti ca pot sa-i schimb acum pamantul?

diana

Sfatul meu este sa ramana asa cum sunt si abia dupa ce se termina infloritul sa le mutati in alt pamant. Doar daca sufera prea mult (frunze moi, ofilite), incercati o trasplantare atenta acum!

larisa

Mie nu mi se pare ca ar avea nevoie de transplantare .Ai grija la pamintul care-l pui.Eu asa am pierdut asta toamna 7 soiuri diferite

floare mica

Ieri am desfacut violeta mea lila! Facuse tulpina de palmier (era batrina) si avea mai tot timpul frunzele ofilite! Am pus frunze la prins in pahar cu apa si in pamint si dupa o noapte vad ca si-au revenit! :)

vernil

Astea sunt o parte din violetele mele






vernil

Acvestea sunt violetele unei doamne, repet, nu sunt ale mele, dar admirati-le cat sunt de frumoase:





diana

Ce frumoase sunt, doamna Mariana!!! Ma uit la ale mele si ma intreb in cati ani vor ajunge asa 8)
Cea mai noua violeta a mea este..."Thunder" cum imi place mie sa ii spun ;D Are flori mov- albastrui iar dosul petalelor argintiu! Nu e de colectie, am cumparat-o din piata, pui micut :D


[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Mariana!!! zi-i doamnei ca se cunoaste c-o iubeste Dzeu!!!!Sa traiasca ani multi cu violete tot asa de infloricioase!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Mi-au placut foarte mult violetele pe care ni le-ai aratat Vernil! :) ce metoda foloseste doamna ca sa aeriseasca incaperea? dupa cum am vazut in foto geamul este blocat cu doua rinduri de ghivece.
Si eu tin ghivece in geam pe un singur rind si zilnic le mut din loc ca sa deschid geamul!

gabriela jalba

....o mai fi avind doamna si un alt geam...,sau poate le-a pus acolo numai pt poza,sau poate are aer conditionat,sau poate ..e problema ei!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Ai dreptate Gabri,la aer conditionat nu m-am gindit e OK ! ;D

diana

Quote from: floare mica on September 12, 2007, 07:57:40 PM
Da, Diana, si geamurile mele se deschid prin "coborire" dar,eu simt totusi ca nu se aeriseste bine incaperea decit daca il deschid de perete. :)
Nu m-am gandit la asta ...Aflam noi si misterul asta, de la vernil ;D

sicamin

Superbe violetele fetelor. Si eu am vreo 20 de puiuti si abia astept sa infloreasca.

simona2

Sunt minunate violetele . Sa-i traiasca si sa se bucure de ele mereu .