Căprioara

Started by penelopa, August 05, 2008, 01:05:52 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

O cheama  "Bamby" şi are doar 3,5 - 4 luni.
Au gasit-o niste vecini (bucureşteni stabiliţi şi ei aici) în primăvară când au mers în pădure după ciuperci.
Era mică, cu buricelul nedesprins încă, părăsită de mama ei ( nu se ştie din ce cauză).
Cu acordul pădurarului, au convenit s-o ia acasa şi s-o crească  iar când se va face mare să-i dea drumul în pădure.
Au ţinut-o în pat, lângă ei, dându-i lapte de capră (cu biberunul) din 2 în 2 ore când se trezea şi scâncea ca un copil.
Acum stă în curtea îngrădită cu viţă de vie.
E tare mică şi drăgălaşă!

[attachment deleted by admin]

penelopa

Partea neplăcută este că, puiul de căprioară astfel crescut, va fi o pradă uşoară şi sigură pentru oricine în pădure.
Şi nici ei nu-şi permit s-o  ţină peste iarnă.
Aşa că, m-am hotărât s-o înfiez eu.
Îi fac un ţarc maaaare în grădina din spate şi un adăpost adecvat pentru iarnă.
Vreau însă s-o cresc în condiţii legale (să-i fac acte, s-o înscriu la vreo asociaţie de ocrotire a animalelor...   etc.)
Cum mă sfătuiţi să procedez ?

[attachment deleted by admin]

diana

Ce frumoasa e Pene!! Mi-e mila de ea! Pe de alta parte a fost salvata si are conditii! Caprioarele isi abandoneaza rar puii dar daca puiul e atins de om sau alte animale, mama nu se mai apropie de el! Simte miros strain si abandoneaza puiul! :'(

In captivitate in schimb..e foarte greu. Padurarii ce spun? ...Eu cred ca animalele "prizoniere" au o tristete in ochi :'(..de asta nu imi plac gradinile zoologice ::)

ozimandias

Pene... nu pot sa-mi cred ochilor!!!
Tu vorbesti serios? Si o infiezi? vrei, nu vrei, o sa vin la tine cu fiica mea... E innebunita dupa asa ceva (si din pacate nu a vazut inca un pui de aproape...).

Partea proasta e ca, legal, dupa parerea mea, nu ai cum sa o cresti. Legal, pentru tara asta ar fi sa vina sa ti-o ia si s-o inchida intr-un tarc intr-o Gradina Zoologica. Asta ar fi legal... Iti doresc din suflet sa afli si alta cale decat ce am spus eu. Insa mi-e teama ca daca afla "autoritatile" vin s-o ia...


penelopa

Şi mie îmi este milă, Diana, şi tocmai de aceea nu pot accepta soluţia cu ... dat drumul în pădure.
Dacă ai vedea-o cum vine când o chemi şi cum stă la mângâiat  :-*
Au vazut-o nişte ţigani care  caută fier vechi şi le-a oferit 400 Euro pe ea. Binenţeles că nici nu le trece prin cap s-o dea, mai ales unora care, probabil, o vor pune la proţap.

Am s-o cresc cât îmi va permite legea, după care, vom vedea ce e de făcut.
Dar în pădure ... n-o las singură.

penelopa

Ozi, vecinii mei au mers şi la grădina zoologică  dar nu au vrut s-o primească. Au zis că ei nu se bagă.

ps. Dacă vrei, poţi veni cu fetiţa  în weekendul ăsta la mine că tot sunt singură acasă (pe  Florin îl expediez la.... mare  ;))

costieanuconstantin

pune taxa la intrare si sa vezi ce de musafiri o sa ai ;D ;D

penelopa

Când o să-mi măresc efectivu" ........ mă mai gândesc.
Deocamdataă,  fazani am, papagali am, câini am ........ bărbat am  :D

myky

niste musafiri n-ai ( cu exceptia soacrei) :D

mamaruta

Myky, saraca pene nu are acum musafiri...dar o sa aiba! :-* 8)  prin septembrie!
A, am uitat: si tu la fel, draga myky  ;D

ozimandias

Pene, multumesc de invitatie, dar, din pacate, nu pot week-end-ul acesta... ma duc la mare  ;D

Cand ma intorc, daca mai ramane valabila oferta... cu extrem de mult drag!

penelopa

Oferta rămâne valabilă .........  pentru toata lumea.
Oricine vrea,  e binevenit !

ps. Soacra-mea a plecat  de cand ne-am intors din Germania.
Aşa că, n-am niciun musafir  >:(

stefana

Quote from: penelopa on August 06, 2008, 08:58:10 AM
Oricine vrea,  e binevenit !

Incep discutii pentru o noua intalnire de week-end  ;D ;D ??   Cei nemotorizati cum pot ajunge?

penelopa

Dragă Ştefana, se poate ajunge destul de uşor la mine.
Avem o linie de microbuze (440) care circula sâmbăta  la o jumătate de oră iar duminica la o oră  (în cursul săptămânii circulă la  1/4 de oră).
Microbuzul se ia de la P-ţa Presei Libere (P-ţa Scânteii) de la capătul tramvaiului 41.
Destinaţia finală este Periş iar staţia unde  trebuie să cobori la mine se  cheamă "Îngeraşilor" (nume predestinat pentru mine, nuuu  ;D)

costieanuconstantin

daa,daaa,daaa !!!!!, d-nul GOE ;) :D

Nicol Caloian

Quote from: stefana on August 06, 2008, 11:04:59 AM
[Incep discutii pentru o noua intalnire de week-end  ;D ;D ??   Cei nemotorizati cum pot ajunge?
Stefana, ai nevoie de sofer? Daca ma primeste Pene,  ;)  ::) imi ofer serviciile

penelopa

Vai, Nicol!!!!
Crezi că se mai pune problema ?
Am vrut chiar eu să te propun fiindcă am văzut că-ţi place să fii şoferiţă   ;D
Cu această ocazie poate mai vin cu tine şi alte mushuroiţe bucureştence care nu au maşină.

myky

florin stie ca-ti faci de cap in lipsa lui? :D :D :D

penelopa

E racit si nu vreau  sa-l imbolnavesc mai tare  ;D

Si-asa ma necajeste un coleg ca-l suna sa-l intrebe ca, la ce-i trebuie o alta capra ... n-are deja una acasa ?  :D

Schnuppe

Abia acum am citit si eu despre Bamby .  Mai mult ca sigur ca iedutul nu era deloc parasit de mama lui . Cind sint mici se ghemuiesc in iarba si incearca sa scape prin coloritul de " camuflaj " , nu se pot salva prin fuga . Probabil biata lui mama astepta disperata la citeva zeci de metri de el . Daca desteptii aia de vecini ar fi ciulit urechile mai bine ar fi auzit-o cind se indeparta , caprioara are grija sa fuga lent , neglijent , sa atraga atentia asupra ei si eventualul dusman sa abandoneze cautarea puiului .

Si uite asa , degeaba s-a chinuit sa supravietuiasca , sa se imperecheze si sa aduca pe lume un iedut , au venit milosii de la oras ca sa-i salveze puiul ... Cind aud de intimplari din astea imi vine sa-mi dau palme singur , mor de ciuda ! 

Mai ales ca degeaba o sa fie eliberata in padure la maturitate , cel mai sigur nu o sa supravietuiasca  din doua motive : unul e procesul de imprimare ( atasarea de specia de mamifer care il creste daca a fost luat de mic , si de aici lipsa fricii fata de om )  si pentru ca ii lipsesc reflexele conditionate de supravietuire , nu a avut cine sa i le formeze . Cel mai sigur , daca o sa fie eliberata , o sa se apropie plina de speranta de om , asa ca sansa  se intilneasca cu subspecia retardata  de hominid   penibil numita " vinator "  este foarte mare .
Asta cu vinatoarea e alta discutie , sint satul pina la greata de vinatori si de justificarile lor penibile , aia cu " noi reglam efectivul de animale " si ar mai fi aia cu " sportul barbatesc " ... frustrari de regula sexuale compensate de uciderea unor animale nevinovate ( sigur ... singura lor replica e aia cu " da' de animalele din abator nu ti-e mila ? "  )  . Nu mai vineaza nimeni de foame . 

Aviz amatorilor : daca vi se intimpla sa gasiti in padure in perioada primavara-inceput de vara  pui de caprioara , lasati-i acolo , nu va atingeti de ei !!!
In cele mai multe cazuri mama lor este in apropiere , sint animale salbatice , este normal ca ele sa va simta de la distanta mare iar voi habar sa nu aveti .

cara

uite d-aia nu ma sufera popa meu! ca i-am zis de la obraz ca vanatoarea nu e nici pe departe o indeletnicire onoranta pentru nici un "barbat" si cu atat mai putin pentru o fata bisericeasca!  >:(

larisa

apai mai Cara ,pe un asemenea popa nu l-as suferi nici eu ,hai mai trec cu vederea la orataniile de curte ,cu toate ca e un circ in curte cind tre sa tai vreo oratanie ,majoritatea sunt botezate de copii si la un moment dat aveam mai mullti cocosi decit gaini,dar sa stiu ca ma spovedeste un popa care a varsat singe ,cu singe rece ,,,,brrrrr ,ma ia cu fiori,desi la urma urmei e si el om ,dar ....,cred ca de cite ori as merge la slujba ,m-as gindi ;ce a mai vinat ,ce i-a mai cazut prada

penelopa

Sunt  de acod cu tine, Schnuppe!
În percepţia mea vânătorii sunt nişte ........ asasini  >:(

Acum, te rog să-mi zici dacă fac bine să iau ieduţa de la vecinii ăia (despre care am aflat, între timp, că nu sunt deloc aşa cum vor să pară) sau ar trebui să fac altceva. Nu pot s-o las la ei fiindcă-mi este teamă să n-o dea  la ţigani pe ... 200 - 300 Euro.

penelopa

Costi, m-ai întrebat la un alt topic despre puiul de căprioară:  pentru liniştea "binevoitorilor" trebuie să-ţi spun că nu am mai făcut nimic! N-am mai apucat să iau puiul fiindcă ............ nu mai era  >:(

costieanuconstantin

imi pare rau !!!!! :'(