Kalanchoe

Started by gabriela jalba, February 27, 2007, 02:35:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Salut , pene!!! vezi unde vroiam sa vorbim despre kalachoele mele??!!!!
Am scapat numai cu 2 intregi ; asta uriasa portocalie( la care am pui de dat) si una tinara,la prima inflorire galbena. Mai am una rosie simpla si una mov batuta. Astea doau au facut fainare. M-am chinuit ceva cu ele...Le-am spalat cu apa culduta frecindu-le ( usor) cu o periuta de dinti . Am facut stropiri cu bavistin,dar pina la urma tot au chelit si-au pierdut florile. Le-am taiat si curata drastic din nou cu perita. Mi-am zis ori la bal ori la spital.Au ramas niste bete...Acum,dupa 2 saptamini,incep sa aiba lastarei noi. Se imbraca,dar...inca nu-mi dau seama daca le-a trecut boala sau nu.
     N-am apucat sa mai citesc ce-i cu aceasta fainare si in ce conditii apare...Le-am schimbat locul si ambientul si sper sa le mearga bine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Gabi, ale mele flori scumpe, de ce nu infloresc? Le trebuie soare din plin toata ziua?

simona2

Eu am rosie, galbena (simple), portocalie ( batuta ) si mai nou am primit un lastar de siclam batuta .
Toate sunt inflorite.
In fiecare toamna le regenerez ,( adica rup din ele lastari pe care le prind din nou ) si ele in fiecare an ma rasplatesc cu flori .

gabriela jalba

PENE,eu am avut ale mele puse in gradina in pamint si au mers ok. Cam in semiumbra.Ceva sa treaca si umbra unui copac peste!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Ai auzit, Lore?  La tine se referea Gabi! (Dar cum EU sunt mereu in gandurile ei....!)
Eu nu ma prea omor dupa kalanchoe si fiindca nu le prea bag in seama,  ele se straduiesc  sa-mi atraga atentia.
Eu  le tin la geam unde au soare doar dimineata pana pe la ora 10.
Deci, Gabi are dreptate cand spune sa le tinem la seminumbra. Pune-le si ingrasamant pentru plante cu flori,  odata la 2 saptamani.
Si asa cum ti-am mai zis, Lore,  mai ai si tu rabdare sau,  mai bine zis,  nu le mai da atata importanta  si vei vedea ca vor inflori.

Cu fainarea asta,  mai Gabi,  am rezolvat-o stropind, preventiv, plantele care stiu ca sunt predispuse la aceasta boala (begonii,  petunii,  carciumarese,  marita-ma-mama  etc.)  cu Dithane.

simona2

Eu de fainare am scapat cu Tilt ( este fiola ) . Dithane nu a avut nici un rezultat la mine . Probabil sufera si fainarea asta mutatii si devine imuna la unele tratatmente .

gabriela jalba

PENE,ai dreptate; dar eram convinsa ca am raspuns la un mesaj scris de tine,de genul"Gabi,tu ce le faci de cresc asa mari..." in contextul dispunerii lor la soare,umbra....Ei!!! oricum, bine ca nu am fost offtopic (cum mi se intimpla des).
      Chestia e ,ca pt fainare nu le-am stropit cu nimic..le-am curatat de am zis ca le-am terminat,dar la scurt timp au dat verde.le-am scos si afara ,ca am considerat ca daca schimb mediul ce a favorizat aparitia fainarii,n-o sa mai apara. Nu stiu ce s-a mai intimplat....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Faptul ca le-ai scos afara , le-a ajutat sa scape de fainare .

Loredana06

Mersi Gabi. Am sa incerc si asa. Eu le-am cam tinut in soare si pana acum nu s-au plans. Au facut niste frunze imense, de vre-o 14 cm bucata (nu glumesc) dar flori pauza. Peste iarna nu le-am dat ingrasamant. Acuma capata 1 data / saptamana. E prea des? Incerc sa le dau la 2 saptamani. Vedem ce se intampla.
PS: Pene, m-am prins.

Loredana06



Din pacate e singurul exemplar inflorit. Dar am vrut sa-l vedeti.

gabriela jalba

De aia portocalie simpla precis am. Chiar daca a murit a mea,am de unde lua,berechet!!! De aici plec cu niste pui de rosie simpla(aveam una anemica acasa),si iar am de unde da,ca-s multi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Ce frumuseti !!!!
Am si eu doua dar inca nu stiu ce culoare ca nu au inflorit niciodata.

penelopa

Cred ca aceste kalanchoe Gabi,  sunt altfel decat cele de la noi. Care o fi secretul  de au tijele florale mici si pline de flori. La noi le-am vazut cu niste tije inalte,  orientate mereu dupa lumina,  riscand mereu sa rastoarne ghiveciul in care vegeteaza.

gabriela jalba

Astea batute,asa sint,de talie mica,dar aricum si celelalte care erau nebatute erau cam tot asa. EEeeiiii!!! sint crescute in conditii speciale,indopate cu hormoni....le fac ei ce la fac de-ti iau ochii!!1 ca doar pe bani le dau...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Sa ma laud foarte scurt:


simona2

Este foarte frumoasa . Sa-ti traiasca.

Loredana06

Multumesc, multumesc, pacat ca e singura inflorita...

simona2

Kalanchoea se inmulteste relativ usor, ca ea saracuta , face o groaza de lastari .
Si eu ma inscriu pe lista de asteptare pentru un lastar.

gabriela jalba

...nu stiu daca cu astea batute de cumparat e chiar asa...Oricum,trebuie sa astepti sa treaca florile,sa tai tijele fost florifere,sa o lasi sa se odihneasca(loc intunecat si neudata) si apoi o trezesti la viata,si atunci s-o vadea ce "produce"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Eu lastarii de kalanchoe , nu-i pun in apa ci direct in pamant .Si s-au prins intotdeauna.

Loredana06

N-am incercat niciodata. Eu i-am taiat, i-am aruncat in apa si in scurt timp aveau niste mustaaaaati.... :D

penelopa

Kalanchoele mele: cea portocalie... in ghiveci,  iar cea rosie,  jos,  direct in pamant (lastarii ,Lore,  pusi in apa care au imbobocit)

[attachment deleted by admin]

simona2

Dupa parerea mea , Kalanchoea este o floare care se prinde foarte usor .Poate sa fie lastarul cat de mica , ca ea se prinde si creste destul de repede .

gabriela jalba

Dar daca e tija florala...ce stiti,va mai face radacini?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Daca nu are macar 1 pereche de frunze, nu face radacini. Perechea mica de frunze de la baza tijei florale se usuca odata cu floarea.