Regulatori de crestere

Started by cara, August 14, 2008, 02:38:01 PM

Previous topic - Next topic

cara

cand am fost la Dorina, mi-a zis ceva de Cycocel si Cycogan.

voi eti folosit regulatori de crestere?
pe mine tare ma bate gandul sa pun la hibiscusi si la lantana.
au internodii luuuuungi si arata desirate. lantana am scos-o afara, am tuns-o zero si acum arata bine. dar cand o sa vina frigul iar o sa am aceeasi problema.

deci, are cineva experiente cu astfel de zemuri?  ::)

vernil

Hai sa o intrebam pe Dorina, sa ne explice. Am folosit si eu ceva, un ingrasamant foliar, dadeam pe frunzele violetelor, au avut o rata de crestere de zioceam ca ma dau afara din casa  ;D. Dar nu faceau flori.

Eu folosesc regulat ingrasamant, insa pun cantitatea la jumatate, adica un capacel la 4 litri de apa, nu la 2, si ud asa cam la 10 zile, la absolut toate plantele.

Si ca sa nu mai fie tulpinile lungi, la nici o planta, secretul este sa le ciupesti mereu varfurile, ca sa se ramifice.

stefana

Cara, eu stiu ca regulatorii astia au cam fost interzisi la comercializare. Si mie mi-ar prinde bine, la cat se deshira hibii mei, chiar in lumina stand  8). Stii vreo sursa?

cara

nu stiu nici o sursa, de aia am intrebat daca cineva a folosit, cu ce rezultate si pe urma iute as fi intrebat de unde a luat!  ;D

apoi sa stii ca daca faci asta la hibi n-o sa ai nici o floare.
am facut eu asa si nu stiam de ce nu infloresc  ;D

si la lantana la fel. infloreste aproape tot anul, si daca-i rupi varful...pa ilie!  nu mai ai flori!

ionut

vad ca fetele au dat de greu cu regulatorii astia de crestere...
cycocel si cycogan sunt acelas produs(sau aceiasi substanta activa) l am folosit la rasadurile de legume pt a nu se alungi,rezultate bune,nu depasiti doza recomandata pe ambalaj ca arde planta -relativ ieftin-
alar,un produs mai nou cu super reclama si cam scump,nu l am folosit
se gasesc la aceiasi firma blondyromania.ro posibil si in magazine de pesticide
atonik  si crompax le am folosit cu rezultate bune la flori,scumpe si astea
nu sunt interzise a se folosi
la hibiscus coroana compacta se poate mentine prin taieri de primavara si in verde
inca odata atentie la dozaj sa nu ardeti plantele,succese

cara

ionut, esti o comoara! fara nici o exagerare!
muah-muah!
multumesc frumos de lamurire.

dorinas

Eu am folosit cycocel la un pui de nerium si am constatat ca distanta dintre 2 noduri s-a scurtat considerabil, planta a crescut frumos si n-a patit nimic. Din pacate n-am facut fotografii sa vedeti cum arata iar planta am dus-o la tara la mama. Cand am fost ultima oara acasa m-am uitat la ea si am vazut ca in lipsa substantei a crescut normal in continuare, deci cred ca trebuie folosit din cand in cand.
Vernil eu stiu ca cineva spunea ca nu este recomandat sa fie folosit dar nu este interzis, mie mi l-a cumparat cineva din Braila de la un magazin de fitosanitare.

lala

Of si cat am cautat cycocel :'( :'cycogan am vazut si in focsani!!!!

stefana

Am zis ca nu se mai comercializeaza... nu ca ar fi interzisa folosirea  8). Ce mai exista acum sunt stocuri vechi (informatie de la un depozit :-X ).

ionut

stefana informatia este gresita,regulatorii de crestere se vand si se folosesc pe scara larga,cum crezi ca plantele din comert sunt asa de mici si pline de flori? problema este ca trebuie folosit mereu,altfel planta va face ce stie ea,adica va creste...

vernil

Haideti sa ne unim fortele si sa cautam, apoi sa cumparam  ;D

cara

haidati! io incep cercetarile in zona mea. de luni.

Schnuppe

Nu prea ma pricep dar am folosit Atonik la trandafirul japonez . Am unul singur , vai de mama lui ,  crestea de citiva ani dar facea boboci putini si nu se deschideau niciodata complet , cadeau . I-am pus si pamint bun , vas mare , ingrasamint vara , degeaba . Dupa Atonik e full de flori , le deschide pe toate , e o frumusete . Ii pun la 2 sapt . , 6 ml dizolvati la 10 l apa . Am pus si la alte plante dar nu toate reactioneaza , unele par indiferente . 
Ca o observatie interesanta , imi ramasese putin Atonik intr-o galeata si l-am aruncat la o Yuca care are un vas imens . Peste 2 sapt . a dat 5 pui , unii din tulpina , altii nu stiu de unde naiba au iesit , vin din pamint dar cred ca tot din tulpina or fi . Cealalta Yuca , la care nu am pus Atonik , e normala , are ramificatiile clasice si atit , nu are pui .

opiadc

            Eu am citit despre regulatorii de crestere acum vreo 3,4 ani si am vrut si eu sa-mi cumpar, dar toti cei de la magazine se uitau la mine de parca as fi vorbit chineza;in Cluj, ca in Zalau ce sa mai vb :'(; anul trecut am mai facut o incercare, dar tot fara succes;noroc cu Ionut si Blondy :D ...Multumim
           Ma intreb insa, oare plantele nu sufera fiind fortate astfel? Mi le inchipui ca si cum ar avea o greutate pe cap si nu ar mai putea sa urce catre lumina! ;D ;D ;D

georgette

Asa am patit si eu..odata am uitat termenul de "regulator" si am zis "hormon" de crestere....atunci S-A FACUT LUMINA  pe fatzaul lui.."pai zi tanti,asa,ca desta am" :D :D :D si am luat CYCOGAN, care intr adevar este acelas lucru cu cycocelul..am pus la petunii cand le am semanat in primavara,au ajuns de aveau dintr o singura tulpina 8-12 flori odata..le a topit insa caldura,acum le am tuns poate dau iar de se racoreste vremea!!

stefana

M-am documentat si eu pe Google si am gasit ca, desi sunt regulatori-inhibitori de crestere (determinand scurtarea internodurilor, care de fapt era problema Carei... si ceea ce as vrea si eu sa obtin  ;D ) stimuleaza atat prinderea rasadurilor cat si fructificarea si coacerea  ;) .

cara

deci io incep cautarile! musai sa le dau zeama d-asta, sa nu creasca precum Ghita Muresan!  ;D

doina

Eu folosesc de ceva timp Atonik (2-3 luni ). L-am folosit la mustacitul frunzelor de violete . S-a vazut , au facut mustati in aproximativ 2 saptamani , nu am avut pierderi majore ( am pierdut o singura frunza din 15 ) si primii pui ( milimetrici ) au aparut la 30 zile. La hibi l-am folosit o data in apa de udat dar am citit de curand ca este bine sa fie dusuiti o data pe saptamina cu ...? 'foliar' si de atunci ii dusuiesc saptamanal cu solutie de atonik ceva mai slaba decat scrie pe flacon. Am un hibi acasa care imi infloreste aproape zilnic de la inceputul lunii iulie , si el avea distanta dintre noduri destul de mare desi are lumina suficienta de cand il dusuiesc cu Atonik  parca nu se mai lungeste atat. Atonik-ul l-am folosit si la seminte - inmuiat semintele si pulverizat  si am fost multumita de rezultat.

ionut

la mine in oras exista atonik,un ambalaj cu 100ml costa 15 ron,daca doreste cineva pot face serviciul de a-l trimite.

vernil

Ionut, sunt interesata de un Atonik. Scriu un mp. Multumesc

gomez99

personal sint contra fortarii plantelor in orice fel. da ca informatie, atonik si cropmax se gasesc la fostele magazine agrosem, care vind si seminte si produse contra bolilor/daunatorilor. acum nu stiu cum se mai cheama. au puncte de desfacere in preajma pietelor mari din fiecare oras.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

io gandesc asa:

toata viata am avut grija ce mananc ca sa nu ma fac cat China. deci daca io care-s om, m-am "fortat" atat, pot si plantele sa se strofoace o tzara sa nu creasca dezlanate!   ;D

gomez99

din ce stiu eu sint inhibitori de crestere si stimulatori de crestere.
ATONIK si CROPMAX sint stimulatori de crestere, CROPMAX find si fertilizant foliar.
deci ATONIKul nu inhiba cresterea ci dimpotriva. este "stimulator biochimic al proceselor fiziologice din plante, determinand stimularea inradacinarii, imbunatatirea germinatiei, cresterea si fructificarea".

la inhibitori de crestere ar trbui sa vorbim de Cycocel, Phosfarin si Cycogan.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

lala

Gomez,dar la retardanti care e diferenta intre cycocel si cycogan? ???sau nu e ???

gomez99

n-am folosit si nici n-am avut ocazia sa discut cu cineva subiectul. poate daca sun la distribuitori, desi sint niste bivoli pe acolo...
da parca cycocelul a fost scos de pe piata.

adaugat mai tirziu:
Tocmai aflai dintr-o sursa dornica sa isi pastreze anonimatu  :P cum ca retardantii ar fi fost scosi integral de pe piata in urma unei strigari a UE. greu de crezut, finca stiu sigur ca in olanda se folosesc intensiv. da e de verificat, ca altfel dam un nou sens vacantelor in turcia.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999