Teasc si Zdrobitor

Started by Dan Hibiscus, September 14, 2008, 10:47:57 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

Care are idee de unde pot lua (in afara de praktiker selgros si neamu' lor aaaa si talcioc :D ) poate a mai luat cineva de la vreo firma , preferabil din iasi dar merge si din "provincie" :D

Dan Hibiscus

nu mai trebuie am reusit sa mai prind unul la praktiker la 329.90 de12 l mersi oricum  :P

cara

apoi mai danero, in ce ma priveste am o vie care a produs vreo 10 ciorchini asa ca n-am cautat inca teasc, sa fac vin  ;D

Dan Hibiscus

da nu ma crezi ca m-am luptat pentru el ca mai era unu care dadea tarcoale la marimea asta :D da am fost mai rapid , iar de struguri cam 100 l vin daca fac e bine , si la mine e mica via abia are primul an de viata la "scoala" dar cumpara mamicutza :D struguri si facem o capsunica , adik face ea , eu numai servesc :P

cara

bre, da maine te sparg!
o fi ea mica via mea, dar sa vezi ce gard de catarare i-am facut, lesini de invidie!
poa' sa faca gimnastica in voie  ;D

Dan Hibiscus


cara

hai, pregateste-te de lesinare: 




[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin

de dragul artei as incerca si 2 plante de kiwi

cara

de dragul artei, io ma limitez la bananier si la avocado! ca pe astea le am deja!  ;D

einsteinitza

u mai inteleg nimic.Pentru vin? Avocado si bananier? Ca subiectul e teasc si zdrobitor ??? ??? ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

cum, Es? n-ai beut niciodata vin de banane? sau de avocado? vaaaaiiiiii....ntz-ntz-ntz! 


ia ziceti-mi, rogu-va, cum faceti ca mustul sa nu fermenteze, sa ramana must forever?

doina

Mustul se pune in sticle se capseaza se pune intr-un vas mai mare cu apa se se 'sterilizeaza' 20-30 min . Se poate pune si aspirina sau conservant in el dar eu prefer 'sterilizatu'. ;D

cara

neah, fara aspirina si fara conservanti.
deci sterilizat ca zacusca. multumesc fain.  :-*

gabriela jalba

sau il congelezi...In sticle ,in frigiderul dat pe 5 tine muuuuult. Se cheama "taiat in fiert"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Eu am congelat odata niste must si la decongelare era sa sarim in aer cu casa cu tot,asa a intrat in fiert la caldurica ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Se pota si fiert pe foc pana da un clocot si apoi pus in sticle sigilate si dat la racoare. Tine pana spre anul nou.

cara

io vreau sa-l beau de Craciun, deci solutia e perfecta!  :D

Nicol Caloian

Sora mea asa procedeaza in fiecare toamna. Daca vrei detalii o sa o intreb.

myosotis

Quote from: costieanuconstantin on September 16, 2008, 06:05:46 PM
de dragul artei as incerca si 2 plante de kiwi

Cara, nu te sfatuiesc sa incerci. Am 3 Kiwi in gradina. Sunt la mine de 4 ani (2 in ghiveci, 2 in gradina) si nu le merge prea bine. Si oricum, cred ca e mai multa caldura in zona mea decat la munte.

Place la mine subiectul asta cu mustul. Cea mai simpla metoda este cum spune Nicol. Pus la fiert, luata spuma si "imbuteliat" imediat la sticle. Sticlele se lasa sa se raceasca intr-un cuptor sau infasurate  intr-o patura, ceva, un tol gros. Am pastrat mustul asa si doi ani. Fara conservanti si aspirine.