Intalniri forumisti

Started by Aricica, March 02, 2007, 10:29:46 AM

Previous topic - Next topic

stefana

Nu l-am cunoscut ieri pe Gheorghe  :-\ .
Caprioara era la alti vecini  ;D.

vernil

Pai nu ar trebui sa mai fie lasata in padure, deja s-a obisnuit cu oamenii ... Fiind asa blanda, ar nimeri la minoritatile care ne-au facut de ras in toata Europa  >:(

stefana

A propos de fotografii: cand esti in vizita, sunt atatea de vorbit ca, desi te gandesti sa iei multe imagini, uiti sa fotografiezi. Trebuie sa ai neaparat un asistent neforumist alaturi :D

martipan

Mmm,deosebita caprioara,la mine place mult,se pare ca v-ati distrat de minune,nu numai la Pene,ci si la Fleur,felicitari plimbaretelor ! ;D
Caprioara poate fi eliberata : conform  emisiunilor de pe Animal Planet cu salvarile caproarelor,cand sunt mci trebuie neaparat smotocite si ingrijite de cineva constant,astfel incat sa substituie mama ,altfel ar murii de singuratate.PE masura ce creste,se poate duce intr-un tarc mai departe de oameni,ideal intr-o padure,unde sa primeasca vizite doar pt a o hranii,iar,ulterior,dupa aceasta perioada de vreo luna,se po0ate elibera undeva departe de sosele si oameni ,in salbaticia unei paduri dese .

larisa

Bine zici tu ,Marti ,dar aici am vazut tarcuri cu tapi si caprioare ,crescute in tarcuri doar pentru consum .e foarte frumos cind le vezi ca sunt ingrijite dar cind stii pentru ce ....e mai dureros,cel putin pentru mine ,cu toate ca la noi ,nimeni nu tine socoteala cite cad prada braconierilor

martipan

Le ingrijesc ca sa fie grase si sanatoase pt macel...pacat ca nu suntem in stare sa ingrijim animalele salbatice si nu numai din dragoste pt ele si pt natura,ci doar din considerente materiale !

myky

maai, ce caprioara, ce flori, dar de fetita nu zice nimeni nimic, nu s-a incurcat ea printre picioarele voastre deloc, nu a latrat ea la sotul stefanei ( ca stiam ca are ceva cu masculinii)?

vernil

Quote from: myky on August 10, 2008, 03:03:49 PM
dar de fetita nu zice nimeni nimic,

O stiu de mai mutl timp pe Ana-Maria fetita, chiar am observat ca a devenit o adevarata domnisorica! Si este la fel de frumoasa si sensibila ca si mama  :-* :-* :-*

myky

mai, scuze! dar eu ma refeream la catelusa penelopei.
nu-mi permit sa spun ca fiica Anei Maria latra. :D

vernil

Nu am vazut cuvantul latrat  ::), cred ca de la agitatia cu finalizarea comenzii de crini ... S-a vazut o catelusa printre picioarele unora, ma gandesc ca la catelusa alba te referi ?

myky


penelopa

Vernil, imi pare rau ca n-ai venit. Sper ca data viitoare sa nu-ti mai faca sotul tau program ;). Eventual, ii faci tu: il iei cu tine.
Fetita de care vorbeste Myky nu e  "caprita"  lui Ozi ci ..... Pufica mea  :D

Myky, Pufica si-a facut datoria: nu lasa pe nimeni sa intre in casa, flebetea ei fiind, binenteles, Cornel  (singurul barbat din grup). La caprioara n-o mai interesa nimmic decat .... cum sa intre si ea in tarc. Si chiar a reusit ... la un moment dat  :D

Ma bucur ca v-ati simtit bine la mine si va astept oricand veti mai dori sa veniti. Si pe voi si pe cine mai vrea sa ma viziteze.

Costi,  pe caldurile astea e ...... mai multa sudoare decat munca  8)

myky

ei, ti-ai bagat net la peris?
sa nu-mi spui ca esti la munca?

penelopa

Da, măi, mi-am băgat dar merge atât de greeeu că-mi trebuie o oră să intru pe un topic şi să răspund.
Au văzut şi fetele  cât de enervant este  >:(
Probabil că voi renunţa  la varianta asta şi-mi voi căuta alta.

myosotis

Pene, as fi venit si eu, dar am avut ceva musafiri. Ma bucur ca v-ati simtit bine - nu ca ar fi o noutate  :D .
De unde ai luat internet? Am inteles ca de la Boom Tv poti lua si internet. Pentru Tv merge f. bine (BoomTv). Am la taranoaia mea.

penelopa

Myo, dragă, m-au "vrăjit" cei de la Vodafone cum căăă ..... îmi mulţumesc pentru fidelitate şi că au o ofertă trăsnet pentru mine :  Internet pe uliţa mea  :D    (cei de la Romtelecom mă duc vorba de juma" de an, unii care spuneau că se ocupă de zonele neacoperite mă sună odată la o lună să-mi zică să nu disper ...), aşa că, am acceptat  oferta Vodafone cu ochii închişi. Şi la fel am semnat şi contractul.
Am primit gratuit un modem pe care, oriunde l-aş băga ( :D), merge  precum stă.
Vreau să renunţ dar scrie în contract că  trebuie să folosesc serviciile lor minimum un an ...... altfel,  penalizare 460 Euro.

myosotis

Aici era buna iconita aia de la mess cu smulsul parului din cap ....... Trebuia sa faci un  "sondaj de opinie" acolea pe forum inainte sa iei modemul alora.... Eu am Orange, pe GSM/EDGE.  Mi-am propus sa cercetez si oferta celor de la Boom, dar n-am facut-o inca. Nici asta nu e cu viteza sunetului, dar merge binisor (nu bine ) pentru ce-mi trebuie mie...

stefana

Pene, pune mana si citeste contractu' sa vezi ce scriu ei acolo ca iti ofera in materie de trafic.
Daca scriu ca "atat cat se poate" , deschide site-ul lor si cronometreaza cat dureaza. Apoi il suni pe cel care se ocupa de contractul tau si-i zici ca nu vrei sa pierzi din timpul tau pretios (time is monney) cu modemu' lor prost si sa faca bine sa iti asigure unul bun. Daca nici asa nu merge, fa reclamatie la OPC (eventual le comunici si celor de la Vodafone ca asa vei face). Am un coleg care a rezolvat avantajos, prin OPC, un diferend cu alta firma.
Si nu e nevoie sa anulezi contractul.

martipan

Quote from: stefana on August 11, 2008, 02:54:05 PM
Pene, pune mana si citeste contractu' sa vezi ce scriu ei acolo ca iti ofera in materie de trafic.
Daca scriu ca "atat cat se poate" , deschide site-ul lor si cronometreaza cat dureaza. Apoi il suni pe cel care se ocupa de contractul tau si-i zici ca nu vrei sa pierzi din timpul tau pretios (time is monney) cu modemu' lor prost si sa faca bine sa iti asigure unul bun. Daca nici asa nu merge, fa reclamatie la OPC (eventual le comunici si celor de la Vodafone ca asa vei face). Am un coleg care a rezolvat avantajos, prin OPC, un diferend cu alta firma.
Si nu e nevoie sa anulezi contractul.
Moaaaaama,Stef,dar periculoasa mai esti,tu :D !
Bravo,asa-mi place !
Ai niste drepturi,Pene,si daca ei le incalca,atucni ai posibilitatea sa le dai cateva palme la fund ;) !

penelopa

... nu-mi stric eu palmele pe fundu" lor  ;D
Mai bine le trag nişte şuturi în fund.

martipan


vernil

Quote from: viovaslui on August 11, 2008, 06:36:01 PM
Bai Pene...eu am luat o caprioara de la niste copii carora le-am dat 20 kg de miere,am adus-o acasa, i-am luat beregata si am mancat doua saptamani din ea.E buna carnea sa stii.Florin ce zice?

Vio, si eu am mancat caprioara, dar macar nu am vazut-o vie !!! Eu nu mananc animalele (porc, vaca) sau gainile care le vad cand traiesc ... Efectiv nu pot. Mai bine paine si ce-mi da animalul fara sa moara, adica lapte, branza, oua de la gaini ...

martipan

Quote from: viovaslui on August 11, 2008, 06:36:01 PM
Bai Pene...eu am luat o caprioara de la niste copii carora le-am dat 20 kg de miere,am adus-o acasa, i-am luat beregata si am mancat doua saptamani din ea.E buna carnea sa stii.Florin ce zice?
:o :o :o :o :o
Apropo,am impresia ca e ilegala detinerea unei caprioare fara autorizatiile necesare...cu atat mai mult uciderea ei !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cara

Pene, daca manci caprioara esti banata! pe toata viata!
te blestem sa fii constipata si nici cala sa nu te scape!  :D



penelopa

Degeaba  mă blestemi, Cara, că nu se prinde  ;)
Ca şi Vernil, nu mănânc carne dacă văd animalul viu. Prefer s-o cumpăr gata ambalată şi-mi imaginez că e ....  un aliment oarecare. Nici în copilărie nu mă atingeam de mâncarea făcută din păsările din curte

Vio, Florin iubeşte foarte mult toate vietăţile pământului. Nu taie nimic şi nici nu participă la ... ritualuri de genul ăsta.
Doar peştele (nu viu, însă) îl curăţă fiindcă nu-mi place mie mirosul de peşte crud.

Pentru şoricei mai punem curse. Dacă se nimereşte să găsim unul viu în cursă, nu-l omorâm. Il ducem pe câmp.
Tot pe câmp duc şi şerpii care-i găsesc prin curte (Eu îi duc fiindcă nu-mi este teamă de ei. În copilărie mă jucam cu ei).

Şi, măi Marţi, ce mă tot  stresezi că nu-i legal să cresc căprioare.?!!!
Atâta timp cât le cresc pentru .... existenţa lor, să prind pe cineva la poartă că mă ia la întrebări. Să vezi  la ce întrebări o să-l iau eu.  (Aviz amatorilor  ;D).