Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Nostalgie - teahibrid  (Read 3818 times)

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
Nostalgie - teahibrid
« on: September 15, 2008, 09:30:04 PM »

Nostalgie- teahibrid

Floare alb galbui marginita cu ciclam,care poate patrunde mai adanc in floare dupa trecerea timpului de la deschidere.

einsteinitza

• Moderator
Re: Nostalgie - teahibrid
« Reply #1 on: June 13, 2010, 07:04:21 PM »

Anii trecuti, Nostalgie era cum trebuie, cu floarea cupa, cu mijlocul globular, imi place mult cum se deschide floarea, ca o minge, la care petalele sunt putin ondulate, elegant.

Anul asta, primele doua flori, putin umbrite de caracatita Veilchenblau, nu s-au colorat

Deci, la unii trandafiri conteaza mult cat soare primesc

einsteinitza

• Moderator
« Reply #2 on: July 02, 2010, 07:57:59 PM »

Desi prima serie de flori a fost aproape alaba, sria doi este asa cum il stim in doua culori. Ceea ce e caracteristic acestui soi este forma cupata a florii, cu margini gofrate, foarte speciala

Ionela

• Moderator
  • "Domnule Dumnezeu, lasa-ma sa fiu eu!"
« Reply #3 on: July 02, 2010, 08:03:20 PM »

Trebuie sa spun ca si cei "decolorati" imi par superbi... cu tivul acela roz pe marginea petalelor albe ::)  Mai degraba asa arata ca o ... nostalgie ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

• Guest
« Reply #4 on: July 02, 2010, 10:23:43 PM »

Arata superb Nostalgie !  Bravo ! Multumesc frumos !  Mai ai fotografii cu el ? Posteaza cat mai multe , cu detalii daca se poate ...

Multumesc mult ...

vikcelmic

• Roza
« Reply #5 on: July 02, 2010, 11:10:53 PM »

Foarte frumos Nostalgie si la umbra si la soare.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #6 on: July 03, 2010, 07:18:16 AM »

:D :D
Dar vezi ce carcateristica are? O observi? Nu desface deloc tufa, eu in cursul verii mai elimin cate o ramura de mijloc, ca se indesesc teribil Nu lastareste lateral nici sa-l pici cu ceara.

Ionela

• Moderator
« Reply #7 on: July 03, 2010, 10:46:55 AM »

Deci e un trandafir foarte politicos, care nu invadeaza spatiul altora :D :D :D Creste saracul numai in spatiul personal ::)

einsteinitza

• Moderator
« Reply #8 on: July 03, 2010, 11:26:29 AM »

E un trandafir care arata clar interesul acordat pe vremea cand TH erau in mare voga, pentru floarea de vaza, si lipsa totala de inteeres pentru forma tufei.Florile erau expuse in vaza, chiar si la concursuri si expozitii de transafiri. Gandeste-te la un triunghi cu varful in jos, si cu baza destul de mica.Cam asta-i forma unui TH,fata de forma de bila mai mare sau mai mica, deschisa, a unui trandafir de parc sau a unei floribunda, la care florile sunt disuse si pe lateral.TH are flori doar pe latura de sus.

Ionela

• Moderator
« Reply #9 on: July 03, 2010, 11:33:09 AM »

Da, cam inestetic triunghiul cu varful in jos... cel putin mie nu prea imi surade aceasta forma.

Schnuppe

• Guest
« Reply #10 on: July 03, 2010, 04:39:51 PM »

N-as zice ... Sant cateodata situatii in care forma asta poate fi un avantaj , de par examplu cand in urma unor momente de maxima inteligenta iti vine ideea sa plantezi si plante companion mai mici in jurul trandafirului si atunci obtii un aranjament frumos , ai la baza o multime de floricele mici si frunze interesante si deasupra ai florile mari si frumoase ale teahibridului . Floribundele si chiar cei de parc nu sant chiar asa de exemplare in ceea ce priveste forma si ocupa mult spatiu pe orizontala , dupa parerea mea sant foarte putini trandafiri compacti in clasele astea , fac multe flori dar cam degeaba daca tufele sant ciudate . De englezesti nici nu mai vorbesc , aia sant aroganti celebrii . 

einsteinitza

• Moderator
« Reply #11 on: October 09, 2010, 06:03:31 PM »

Dalia

• Roza
« Reply #12 on: December 11, 2011, 07:11:30 PM »

Prima data l-am admirat pe Nostalgie, la tine in gradina, Es. Mi-a placut atat de mult, incat l-am plantat si eu, in toamna lui 2010. Anul acesta a facut cateva flori. I-a mers destul de bine pana la valul doi, cand a facut un pic de patare neagra. Abia astept sa-l vad peste 1-2 ani. Imi place mult forma florii, imi place cum isi schimba culoarea:

einsteinitza

• Moderator
« Reply #13 on: December 11, 2011, 07:14:48 PM »

Ma bucur ca ti l-ai cumparat, a iesit frumos si in poze.
Mie imi place la el si faptul ca are o floare putin mai altfel ca cele clasice de th, cu petale putin mai subtiri, putin ondulate pe margini, si imi place si mijlocul acela care nu se deschide, ii da un farmec aparte. Din cauza mijlocului de cateva petale care raman inchise, este mai frumos la deschidere maxima decat multi alti th, la care floarea devine cam plata.

Dalia

• Roza
« Reply #14 on: December 11, 2011, 07:31:26 PM »

Asa e, are o floare speciala. Parca aduce cu cea de bujor. Imi place mult-mult. Si am vazut ca si tufa arata splendid. Ce sa zic, si acum am in minte fotografia din gradina ta.
Pages: [1]   Go Up