Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

miha

Ela...parca-i o mireasa...sa-ti traiasca!!! Superb si al tau ...Gabi...vai ce incep sa-mi placa si orhideele... ;D dar chiar n-as avea loc si pentru ele... :D

Nicol Caloian

Ela, dendrobiumul tau este ca un vis, ai de ce sa te mandresti cu el si sa-l lauzi.
Gabi-Gabriela, cadoul-pfalenopsis are o culoare deosebita, si e asa de cochet! In spate se vede si o maranta frumoasa! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele.

lovetulip

Mi-au cazut bobocii la o orhidee.Care sa fie cauza?Cand am primit coletul de la Ana am gasit 2 flori cazute.Le-am pus intr-o scrumiera cu apa si constat ca sunt ca si proaspete.
                                                                                   
                                                                                               Vio
http://mimiana.sunphoto.ro/orhidee

Nicol Caloian

Vio, nu-i o problema grava. Florile si chiar si unii boboci pot sa cada datorita schimbarilor bruste de temperatura, umiditate, etc. pe care le-au suferit plantele. Poate si din cauza socului provocat de transport. Or sa-si revina si posibil sa le dea alti boboci pe tija florala. Si eu am patit la fel cu cele cumparate de curand, dar varful tijelor florale mai au boboci care cred ca se vor dezvolta normal.

cara

apoi tu ce vrei, mai omule?! dupa ce o stat prin magazin, carate pe-afara, zdruncinate pe drum, state la intuneric, clar ca li s-o acrit si lor de atatea schimbari si atata stres.
nu te panica, or sa infloreasca iar si-atunci o sa fie numa' rodul grijii tale si-o sa te mandresti de n-o sa mai incapi pe forum!  ;D

daveco

Quote from: cara on December 14, 2008, 07:01:17 PM
apoi tu ce vrei, mai omule?! dupa ce o stat prin magazin, carate pe-afara, zdruncinate pe drum, state la intuneric, clar ca li s-o acrit si lor de atatea schimbari si atata stres.
nu te panica, or sa infloreasca iar si-atunci o sa fie numa' rodul grijii tale si-o sa te mandresti de n-o sa mai incapi pe forum!  ;D
ihmmm,m-ai vrajit si pe mine cu din astea.
vio,mai asteapta mata  poate ai noroc ca eu n-am avut.si acum ,dupa 2 luni mai dau boboci care cad repede ,repejor.vezi un pic cu lumina .eu cred ca n-am destula,asa nu numai in general.
hai ca pun si io o intrebare:mierea e miere daca e f, f,subtire?.adica atunci cand inclin peretii vasului aproape ca nu mai ramanea nimic pe ei.mai era adusa si de la racoare.o fi botezata?

cara

musai ii botezata! ca doar n-o recoltat-o azi!  ;D

ozimandias

Vio, si la orhideele mele cumparate de la Obi li s-au ingalbenit boboci. La una chiar toti, la altele cate unu, doi.... cinci. Cred ca nici ei nu le-au transportat in conditii bune.
Tijele, chiar daca sunt goale, fara flori fara boboci nu le taia. Tai doar daca se usuca si numai cat s-a uscat. Sunt multe sanse ca varful tijei sa creasca, sa faca alti boboci. Sunt sanse ca pe tija sa dea noi lastari cu flori.
Mai ai un pic de rabdare. Socul pentru orhideele tale a fost mult mai mare decat socul suportat de ale mele. Asa ca fii ingaduitor.

Ma ingrijoreaza ce spune daveco.... Cum sa cada bobocii?Ai grija la udare, la lumina... la curenti de aer... In perioada aceasta, cand afara este ger, cand deschid geamul (rabatat) dau jos de pe pervaj florile de la geamul celalalt (care e inchis). Asta ca mi-e teama de curentul de aer care se formeaza... ::) Vezi ce faci si tine-ne la curent.



lovetulip

Quote from: ozimandias on December 14, 2008, 07:28:23 PM
Vio, si la orhideele mele cumparate de la Obi li s-au ingalbenit boboci. La una chiar toti, la altele cate unu, doi.... cinci. Cred ca nici ei nu le-au transportat in conditii bune.
Tijele, chiar daca sunt goale, fara flori fara boboci nu le taia. Tai doar daca se usuca si numai cat s-a uscat. Sunt multe sanse ca varful tijei sa creasca, sa faca alti boboci. Sunt sanse ca pe tija sa dea noi lastari cu flori.
Mai ai un pic de rabdare. Socul pentru orhideele tale a fost mult mai mare decat socul suportat de ale mele. Asa ca fii ingaduitor.

Ma ingrijoreaza ce spune daveco.... Cum sa cada bobocii?Ai grija la udare, la lumina... la curenti de aer... In perioada aceasta, cand afara este ger, cand deschid geamul (rabatat) dau jos de pe pervaj florile de la geamul celalalt (care e inchis). Asta ca mi-e teama de curentul de aer care se formeaza... ::) Vezi ce faci si tine-ne la curent.

Cineva zicea ca nu sunt pretentioase.O sa am rabdare pana la primavara.Cand se incalzeste pot sa le duc la tara? ;D ;D ;DNe uitam toata ziua la ele.Si cand ma gandesc ca nu stiu ce era cu scoarta pt orhidee... :D :D :D

lovetulip

Quote from: daveco on December 14, 2008, 07:10:17 PM
Quote from: cara on December 14, 2008, 07:01:17 PM
apoi tu ce vrei, mai omule?! dupa ce o stat prin magazin, carate pe-afara, zdruncinate pe drum, state la intuneric, clar ca li s-o acrit si lor de atatea schimbari si atata stres.
nu te panica, or sa infloreasca iar si-atunci o sa fie numa' rodul grijii tale si-o sa te mandresti de n-o sa mai incapi pe forum!  ;D
ihmmm,m-ai vrajit si pe mine cu din astea.
vio,mai asteapta mata  poate ai noroc ca eu n-am avut.si acum ,dupa 2 luni mai dau boboci care cad repede ,repejor.vezi un pic cu lumina .eu cred ca n-am destula,asa nu numai in general.
hai ca pun si io o intrebare:mierea e miere daca e f, f,subtire.adica atunci cand inclin peretii vasului aproape ca nu mai ramanea nimic pe ei.mai era adusa si de la racoare.o fi botezata?

Depinde de unde ai luat-o.In comert este si miere artificiala.Cand cumperi din magazin uita-te ce scrie.Cand cumperi de la particulari fa ochii mari.Mai sunt din pacate si persoane care falsifica mierea.
 
                                                                                                             Vio

ozimandias

Vio, draga, phalenopsisilor nu prea le place afara foarte mult. Es insa spunea ca le-a tinut afara peste vara. Eu as recomanda o fereasra luminoasa.
Daca ai sa le scoti afara, mare grija la melci. Fac mari ravagii...

Nu sunt pretentioase nici un pic. Crede-ma ca stiu ce spun. Eu nu am mai vazut planta pe care sa n-o uzi trei saptamani in iulie si ea sa faca flori.... Respectati conditiile minime ce le cer si ai sa vezi ca o sa va rasplateasca.


gabi_gabriella

Multumesc! si ma bucur ca va place :)
Am patit si eu cu o phale, sa-i cada bobocii si cateva flori, cand am muta-o intr-o incapere putin mai racoroasa . Cred ca ceva nu i-a convenit . Dar acum cred ca s-a obisnuit, ca nu-i mai cad flori .

ELA

Johana, am observat ca pe cei 2 p.bulbi batrani a facut cate 3-4 buchetele; cei tineri s-au comportat diferit:unul are flori la fiecare  frunza dar celalalt(mult mai subtire) are  doar vreo 2 inflorescente;sunt tare curioasa cum se vor comporta la inflorirea urmatoare

ozimandias

Daca la bulbii batrani florile au ajuns pana in varf, data viitoare nu vor mai inflori. Cei tineri vor avea flori unde nu au avut  :D.
Am si eu trei buchetele de cate trei bobocei pe un pseudobulb batran. Singurul pseudobulb nou care l-a produs planta nu are nici macar un boboc. Poate la anul. Si anul trecut, dendrobiumul meu nobile a fost plin de flori...

Am uitat: Gabi_Gabriela, phalenopsisul tau are o culoare ireala. Sa-ti faca 1000 de flori!

martipan

Quote from: opiadc on December 14, 2008, 04:59:59 PM

           Este extraordinar dendrobium-ul, Ela! Imi place foarte mult, sa te bucuri de el cat mai mult timp! :D
           Pe al meu cred ca l-am pierdut, nu arata bine deloc ???; am impresia ca este mult mai sensibil la temperaturi scazute decat Phale;le-am tinut intr-o incapere neincalzita vreo saptamana jumate si lui nobile i s-a uscat puiul si nici cele batrane nu arata prea bine;de fapt arata de parca ar fi inghetat! >:(;nu-mi dau seama cate grade or fi fost, dar mai jos de 10 nu cred ca a scazut!
         
            E frumos si cadoul tau, Gabi! ;)
Den de tip nobile chiar prefera o perioada de 1-2 luni de frig,neudat si nefertilizat pt a-si odihnii oscioarele si pt a produce bobocei .
Insa daca el e udat si e frig,atunci exista maaaare risc sa putrezeasca radacinile.
As scoate tot din ghiveci pt o examinare amanuntita !
Bafta !

gabi_gabriella

Quote from: ozimandias on December 14, 2008, 09:39:30 PM
Gabi_Gabriela, phalenopsisul tau are o culoare ireala. Sa-ti faca 1000 de flori!

Multumesc  :-*! sper sa infloreasca cat mai multi ani :)

penelopa

Cară, soro, văz că nu te-a lămurit nimeni cu ... înnecatul orhideelor  :D
Io, care eram hotărâtă să nu mă încurc şi cu orhidee, după ce m-aţi potcovit voi cu 3 buc. ,  pot să spun că am norocul prostului  :D  Adică-lea,  deşi nu le prea bag în seamă, ele îşi văd (şi încă bine) de treabă.

Ghivecel le ţin  băgate în fundul tăiat al unor peturi în care am pus  pietre şi puţină apă (aşa m-a învăţat Ştefana).
De udat nu le ud niciodată. Doar o dată pe săptămână  le scufund într-un vas cu apă de ploaie unde le las să înnoate vreo... 15 min (aşa m-a învăţat Gabi).
Asta-i tot ce fac pentru ele. În rest, stau la geam dar nu la lumină foarte mare, la căldura la care stau şi eu (max. 23 *C). Şi toate 3 au, în momentul de faţă, câte 2-3 tije noi.
Aia de la Ozi are chiar .... 4 tije noi fiindcă, din vârf, mai creşte una.  ;)

Şi, aici, n-am să  pun poze decât atunci când voi găsi o orhidee cu care să vă rup gura  ;D

ozimandias

Pai cu 4 tije nu crezi ca ne rupi gura?
Io ma laud de trei luni cu cate o tija doua si tu cu patru.... tot nu esti mandra? Ha! As vrea sa vad atunci orhideea cu care crezi tu ca ne vei rupe gura...

Ia pune poze, aici, ca sa te credem.... Ca daca nu, io ma urc in masina si vin la fata locului!
;D

penelopa

Am  să fac poză la orhideea de la tine cu 4 tije dar, cu aia cu care-am să vă sparg,  am s-o pun când oi găsi-o  :D
Trebuie să fie, însă,  una  pe care voi n-aţi mai văzut-o în viaţa voastră  ;)

ozimandias

Mi-a inflorit un Dendrobium Nobile  ;D:
Am 9 astfel de flori. Trei buchete cu cate trei boboci (n-a vrut mai mult, dar ce pot sa-i fac?)

Iar Dendrobium Phalenopsis mai are putin si plezneste!!!:

ozimandias

Si as mai fi vreut sa va arat ceva, dar nu ma lasa Webshots-ul sa mai incarc poze...
Asa ca uitati-o in toata splendoarea  ;D


vernil

Quote from: penelopa on December 15, 2008, 11:55:32 AM
Am  să fac poză la orhideea de la tine cu 4 tije dar, cu aia cu care-am să vă sparg,  am s-o pun când oi găsi-o  :D Trebuie să fie, însă,  una  pe care voi n-aţi mai văzut-o în viaţa voastră  ;)
Vrei una de la mine ? Ca sa-i spargi si din partea mea ... Sunt frumoase, dar dureaza prea mult ...

ozimandias

Quote from: vernil on December 16, 2008, 02:03:28 PM
Sunt frumoase, dar dureaza prea mult ...
??? Ce dureaza mult vernil?

vernil

Florile, Ozi ... Te plictisesti de ele  ;D ... Glumeam, desigur. La mine dau alti boboci pe aceeasi tija phale vernil si cel mov.