Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Suparare mareeee. Aseara am observat ca bobocii de la o phale, care erau destul de grasuti au inceput sa se ingalbeneasca! De ce oare? Ce sa fac?

stefana

Pesemne ca nu i-a convenit ceva :(. O schimbare a patit? Locatie, lumina, curent rece?
Atila , dar unde ai tinut astia 2 ani cymbidiumul? Ca vrea aer curat, gradina, racoare...

ozimandias

Ati, asa se intamla mereu. O planta de care uitam ne face o bucurie (poate si ca sa-si castige iubirea). Extraordinat Cymbidiumul tau. Eu ti-as spune sa-l lasi ca si pana acum. Se pare ca i-a placut. Dupa ce trec florile si incep sa creasca frunze noi si noi psedobulbi, da-i si ingrasamant.
Cymbidiumul meu ma trateaza cu indiferenta. I-am oferit tot ce-a vrut muschiul lui... dar nu vrea sa-mi faca flori.

Nicol, cu bobocii ingalbeniti e o problema. O schimbare, ceva i-a facut sa se ingalbeneasca. Atentie mare la deschisul geamurilor. Majoritatea lasam geamurile rabatate si intra un curent de aer foarte rece direct pe flori )in cazul meu. Am incercat sa pun orhideele inflorite in dreptul geamului pe care-l rabatez. La geamul celalalt am plante care ori au tijele mici ori inca nu au deloc...

Nicol Caloian

S-ar putea sa fie de la curent desi, la mine geamurile de la balcon se deschid numai normal si ca urmare, ori de cate ori deschid, acopar florile cu o folie ca sa nu le atinga direct aerul rece dar cine stie, o fi ramas putin descoperita sau pisica o fi deplasat folia.

lovetulip

Concesionez pentru una perioadă de  înflorire şase orhidee.
conţinut:ghiveci,frunze,tija florala,scoarta,baţ de susţinere,cleme.
condiţie: a se returna după a doua periadă de inflorire.(prima a fost la mine) :D :D :D

Johana

Si de ce le concesionezi Vio? Te-ai saturat de ele?

ozimandias


ioana_ralu

Eu le-as imprumuta,dar nu stiu daca ma mai pot desparti de ele dupa aceea ;D

stefana

Pai, daca apuci sa le dai, nu le mai vezi tu inapoi, Vio  ;D :D (chiar asa, cu deficit de spatiu cum am eu acum  ::) )

gabriela jalba

nu sariti!!!! Din motive de spatiu!! Daca as avea cum,ti le-as lua.... Vio chinui-te asa cu ele,chiar daca le tii intr-un colt mai neluminat. Acum se face cald si le duci la gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lovetulip

Sigur...a fost o gluma.Ana draga,schimba emoticonul.

ozimandias


lovetulip

Mandriti-va cu ele. 
http://www.trilulilu.ro/viovaslui/ffe143df4f1cac
morala:Pentru a juca in filmele lui Vio,cumparati-va orhidee si nu numai...

ozimandias

Ai facut tu asta pentru noi?
Esti super-tare!
Eu una iti multumesc.

Johana

Foarte fain, Vio!!!!!
Imi place si coloana sonora pe care ai ales-o, iar la mine ai ales cymbidumul primit de la cineva foarte drag mie!
Mersi, tare mult!!!

myky

si eu iti multumesc!
mai ales ca nu sunt taiate ;)!

Nicol Caloian

Vio, esti formidabil! Nu pot decat sa-ti multumesc pentru filmulet. Ne faci mereu surprize placute.


ati

Apropo si era sa uit sa va spun provenienta
Acu vreo  2anisori tat umbland in ungaria la mari florari ei ce  sa inflorit si nu reusisera sa vanda le aruncau la gunoi na eu de acolo am pescuit afara si era sa cad in tomberonul acela urias  si cam de acea eram suparat pe ea eu risc VIATA si ea nimic dar acum ma rasplatit  ;D
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

stefana

Ati, atunci e explicabila intarzierea cu care te-a rasplatit  ;D : saracul cymbidium nu-si revenea din mirarea ca il pescuise cineva din mormanul de ofilite. I-au trebuit 2 ani sa inteleaga ca e pe maini bune  ;D

mamaruta

Ca de obicei, vio ma lasa fara cuvinte! Doar imbratisari pot sa ii dau..... :)
Oricum, eu sunt datoare cu o orhidee, nu am uitat. Si chiar ca ma innebuniti cu orhideele voastre, promit sa imi reconsider prioritatile....

stefana

De cand zic eu asta :D si nu pot renunta la nimic ...

penelopa

Bine, Vio!!!
Io n-am "faţă" de orhidee, da?
Află că am 3 orhidee (ce-i drept, băgate pe gât  :D) , dar se cheamă că am. Şi aia de la Ozi chiar are 4 tije florale acum, na!

stefana

Dar unde sunt, Pene, in imagini?
Eu am remarcat ca Vio a pus din orhideele pe care am aratat ca le avem ;)

penelopa

Păi, nu mai sunt că au fost "delete"  ;D  ..... da', ce? ... nu putea  să-mi atribuie şi mie una de la Ozi, că are  prea multe şi-a zis că, dacă trebuie, le dă pe toate  :D