Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Chandra

La Trias Mihai Bravu, ieri la ora 19.30 au primit marfa....eram eu acolo ;)
La reducere, adica 19 lei aveau numai miltonia. La 29 ron aveau oncidium diverse culori, miltonidium, cambria, miltassia si zygopetalum. Au mai adus si phale foarte frumoase insa la 59 lei.

myky

la ce ora deschid Triasu asta?

vernil

Quote from: myky on January 28, 2009, 10:47:26 PM
la ce ora deschid Triasu asta?


Asta e doar un magazin. Am inteles ca au depozit, de unde vand plante. Stefana s-ar putea sa stie mai bine, este undeva prin Militari.

stefana

Nu mai e depozitul in Militari :(. Acum e pe la Baneasa, spre gradina zoo, parca.

vernil

E clar, fetele, trebuie sa ne mobilizam. Sa ajutam Trias' sa traiasca. Au mai desfiintat un magazin, cel de langa Circ. Acolo aveau mereu niste exemplare superbe de orhidee. Dar asta se intampla cand nu aveam aceasta boala  ;D.
Stiu ca si la Praktiker si la Bricostore mai aduc orhidee. La Brico aveau saptamana trecuta "papucei, insa erau trecute florile. Foarte frumoase, oricum.
Maine va zic ce plante sunt la floraria Iris.

Chandra

Mai multe detalii despre magazine si sera la trias.ro.
Cred ca ar fi cazul sa primesc discount de la ei pentru reclama facuta :D

IULIA

deci merita sa vin la bucuresti, sau nu?
unde e marfa fetelor?

myky

eu nu am ajuns la trias.
dimineata am stat o ora pe podurile de la baneasa, asa ca am scapat si trenul asta.

martipan

E Tria's si in Ploiesti bre,ca sa stiu si eu daca am ruta pe acolo? ...desi ma cam indoiesc ca ar fi ...

vernil

Am crezut ca daca ajung in seara asta la Tria's-ul de pe Sos. Mihai Bravu nu mai gasesc nimic ...  Dar mai aveau Miltonii si Oncidium (sigur astea erau).. La reducere aveau una alba cu mov, iar la semi-reducere  (29 ron) :D mai multe. Am luat-o pe asta, adica am dat pe ea 29 ron. Florile sunt cam fanate, dar sunt frumoase si foarte mari. Am rabdare sa le vad crescand  :D Oricum, mi se par mai interesante ca phale ... Gusturi ...
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/orhidee/miltoniopsis-grena.jpg
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/orhidee/flori-miltonia.jpg

Iulia, merita sa vii la Bucuresti daca vrei sa vezi cateva splendori de phale ... Dar si preturi pe masura. Daca aveam bani, parol ca dadeam 200 ron (doua milioane vechi) pe ele, aveau  cate 2 tije arcuite una inspre alta, iar arcada care o formau acoperea o fereastra obisnuita. Floarea era cam de 20 cm, fara exagerare. Am vazut minunile la florariile Iris (Calea Victoriei si Calea Mosilor). Tot aici gasesti cymbidium intre 80 si 150 ron, vernil si roz (insa cam spalacit), dar cu multe tije.

penelopa

Ştiu de unde să-l iau pe băiatul patronului de la Tria's şi am să încerc să-l conving să vină pe forumul nostru. Nu sun convinsă că-l voi convinge. :)

ozimandias

Quote from: penelopa on January 30, 2009, 08:48:07 AM
Ştiu de unde să-l iau pe băiatul patronului de la Tria's şi am să încerc să-l conving să vină pe forumul nostru. Nu sun convinsă că-l voi convinge. :)
Nu te-as fi cunoscut acum 12 ani, pene...Imi faceai si mie cunostinta...
:D

simonaelena

De ce Ana, voiai sa dea bietul om faliment?  ;D

ozimandias

Stiti bancul acela
Se duce Maria la o vrajitoare si-i spune ca e curtata si de Ion si de Gheorghe si o intreaba pe vrajitoare cine va fi norocosul. Iar raspunsul:
- Norocosul va fi Ion, tu te vei marita cu Gheorghe....

penelopa

Quote from: ozimandias on January 30, 2009, 09:06:04 AM
Quote from: penelopa on January 30, 2009, 08:48:07 AM
Ştiu de unde să-l iau pe băiatul patronului de la Tria's şi am să încerc să-l conving să vină pe forumul nostru. Nu sun convinsă că-l voi convinge. :)
Nu te-as fi cunoscut acum 12 ani, pene...Imi faceai si mie cunostinta...
:D

Dragă Ozi, nicioadată nu-i prea târziu  :D  (nici eu nu-l  ştiam acum 12 ani :) ..... doar de vreo 3 ani )  :P

ozimandias

Acuma, pene, nu ma bag... Lasa-l sa fie el norocosul... Stefan abia s-a obisnuit cu ... lipsa de noroc...   

vernil

Pene, esti super-constructiva ! Abia astept sa vina cineva de la Tria's, sa ne ajute cu floricelele ! Pana acum, Tria's s-a dovedit a avea plante interesante si rezonabile ca pret.

penelopa

Şi băiatul este foarte priceput şi pregătit. Un dr. pe cinste al plantelor!

martipan

Iote papucul meu neamule,mi-o inlflorit 'Pinocchio' cel frumos !!!
http://marean.sunphoto.ro/Paphiopedilum_2009
Sunt tare bucuros,e un oaches si un dragalas,plus ca a fost foarte harnicut si a inflorit foarte repede !

vernil

Marti, felicitari, mai ales ca a inflorit la tine! Chestia cu inflorirea orhideelor in mediul de acasa, tine loc de diploma de licenta pentru orhidee  :D

Oricum, incep sa ma documentez in privinta orhideelor. Imi place mult Miltonia, sper sa fie reciproc. Am gasit un site pentru identificarea varietatilor. Iata-l
http://www.gideonsinger.ca/orchid%20pictures/index.html

martipan

Multumesc,multumesc,ma mandresc cu el tare mult,mai ales ca papucul e printre orhideele care reinfloresc mai greu in casa....si cand ma gandesc ca al meu e multifloral si ca sta inflorit muuult timp,luni bune tot schimband florile,mai ca nu-mi incap in piele de bucurie !

ozimandias

Muah, muah, manca-te-ar mama. Sunt mandra de tine!
:D

Ella

Esti mare!
P.s. Bine ca nu sunt singura, care pozeaza bobocii din cinci in cinci minute ;D

martipan

Multumesc,multumesc  :P ::) ;D !
Ella,au fost muuuult mai multe poze,am folosit fundaluri diferite,dar alea erau mai de Doamne-ajuta  ;D ;) !

gabriela jalba

Quote from: vernil on January 28, 2009, 09:36:05 PM
Asta m-ar interesa sa aflu, care tip de orhidee are nevoie de diferenta de temperatura ? Stai ca ii pun poza, sa vezi cum arata. Tija i-am taiat-o, am zis ca-i fac un bine. Am gresit ?
http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/cymbidium.jpg
Eu zic ca este o cambria.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=