Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

oncidium am si eu ,ales de tine de la hornabach ,dupa intalneala si mai am una da am uitat cum ii zice

stefana

Si mai zic ca trebuie sa ma abtin :D


Iar frumusica asta, chiar daca nu va mai creste din mijloc, o sa se descurce ea cumva


getama

au picat la fix...chiar de  8 Martie...sunt superbe... ::)

penelopa

Vernil, "cimbilimul"   ;D  ăla de la tine, cum se udă?
Scufund ghiveciul cu totul in apa ca la phale sau ..........  ???

stefana

Ca sa vezi cand e momentul sa-l uzi (pana ii prinzi spilul) pune-i un betisor de frigaruie in substrat. E o buna tehnica.

vernil

Quote from: penelopa on March 08, 2010, 10:48:05 AM
Vernil, "cimbilimul"   ;D  ăla de la tine, cum se udă?
Scufund ghiveciul cu totul in apa ca la phale sau ..........  ???

Nu e cymbidium, o sa ai si din ala ... ca sa te ajut sa faci diferenta intre ele. Uite aici un link foarte bun pentru ingrijirea plantelor. http://atlasbotanic.florisicadouri.ro/flori/Oncidium/297.html

Orhideea ta este oncidium, iar parfum florilor seamana cu cel de ciocolata cu lapte, total diferit de cicolata amaruie care iti place tie ;D.
Nu vrea apa multa si nu trebuie udata prin scufundare. In schimb, vrea lumina multa, se dezvolta la o temp. cuprinsa intre 18-25 grade, iar pentru formarea tijelor florale are nevoie sa stea cateva saptamani la racoare. Infloreste abundent, florile rezista cam o luna.


gentiana

Quote from: stefana on March 08, 2010, 09:00:53 AM
Si mai zic ca trebuie sa ma abtin :D


stefana cvum o cheama pe "bronetica"?

.

gentiana

foarte frumoasa gabi!
ia zis  si tu ce i-ai facut sa infloreasca
ca cine stie poate le molipsesc si io pe ale mele
ca incep sa ma enervez pe mine (ma uit in fiecare zi  daca le dau tije noi)

ozimandias

Quote from: gabi_gabriella on March 08, 2010, 08:58:39 PM
In sfarsit s-a deschis si la mine o floricica
Foarte frumoasa!!!
Dar ma uimeste puiul cat e de mare si vad, eu bine, sau nu prea are radacini?  ::)
dupa frunze ar trebui separat. Dupa radacini (cel putin alea care nu le vad eu  :D) nu.
Ma gandesc sa stimulezi aparitia/ crestelea lor, stropind puiutul des... ma gandesc...

gabi_gabriella

A inflorit "puiul" nu mama :) ..dar e bine si asa
Orhideea asta a facut 4 pui .Pe 3 i-am pus separat , dar asta cand l-am vazut avea deja boboc, asa ca l-am lasat pe mamica lui :)
Puiul are o singura radacina

sicamin

Gabi,cred ca-i place la inaltime la puiul de phale  :D. Asa cum vad eu este tija de floare cu pui pe ia ?
Sa-ti traiasca harnicuta!

ozimandias

 :o
Puiul... clar, ma lasa vederea...
Se zice ca e bine sa separi puiutul cand are 3 frunze si 3 radacini de minim 3 centimetri. De asta ziceam sa-l stimulezi.

Incredibil... 4 keiki..., la mine o singura phalenopsis a facut pui, inainte sa moara si cand a murit, a murit si puiul, ca era prea mic, si una acum... si-l pazesc zi si noapte, ca tija pe care a aparut incepe sa se usuce...  >:(

gabi_gabriella

Da, Sica, E tija pe care au fost florile , acolo e puiul.

Din ceilalti 3 pui 2 au au boboci :) , ii astept si pe ei sa infloreasca
Ceilalti pui i-am separat cand aveau 2 frunze (si si acum tot cu 2 sunt ) .Radacini cred ca aveau 3 .

Nicol Caloian

Trei frunze si radacini de trei cm?! Dar daca are mai mult? Keki de pe phale a mea are vre-o 4-5 frunze deja si radacini marisoare! Mi-a fost frica sa-l separ. E tarziu?

vernil

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:00:13 PM
Trei frunze si radacini de trei cm?! Dar daca are mai mult? Keki de pe phale a mea are vre-o 4-5 frunze deja si radacini marisoare! Mi-a fost frica sa-l separ. E tarziu?

Daca puiul are radacini de peste 5 cm se poate separa de planta mama.

ozimandias

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:00:13 PM
Trei frunze si radacini de trei cm?! Dar daca are mai mult? Keki de pe phale a mea are vre-o 4-5 frunze deja si radacini marisoare! Mi-a fost frica sa-l separ. E tarziu?
Niciodata nu e prea tarziu, Nicol.  :D
Pregateste-i un substrat bun si la treaba.

Bai... ale mele nu fac pui... Voi ce le faceti? Trebuie polenizate?
:D

Nicol Caloian

Deci trebuie sa-mi iau inima-n dinti si sa purced la chirurgie!

ozimandias


Nicol Caloian

Ozi, asta de care povestesc a facut puiul primavara-vara trecuta iar eu am crezut ceva timp ca e tija noua si asteptam sa vad flori cand de fapt, a facut frunze!  :D Si-apoi la cata stiinta am eu despre orhidee...

vernil

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:16:07 PM
Deci trebuie sa-mi iau inima-n dinti si sa purced la chirurgie!

Nicol, citeste aici, gasesti toate informatiile necesare
http://atlasbotanic.florisicadouri.ro/flori/Phalaenopsis/290.html

ozimandias

 :o
Separa-l. Trebuie invatati independenti.  :D

Io am patit altfel. Am crezut ca-i pui si cand colo.... a facut flori  :D

GetaV

Oziiii orhideea mea cati pui a facut?

ozimandias

Quote from: GetaV on March 08, 2010, 10:21:28 PM
Oziiii orhideea mea cati pui a facut?
La mine... nici unul. Nu auzi ca nu le prieste...
Am dorit sa te sun azi, dar mi-a fost mila sa o scot din casa pe o asa vreme. (cand ai timp, suna. Sunt datoare  ;))

Vernil, aici
Quote from: Vernil on March 08, 2010, 10:20:07 PM

Nicol, citeste aici, gasesti toate informatiile necesare
http://atlasbotanic.florisicadouri.ro/flori/Phalaenopsis/290.html
scrie si despre separarea puilor? Am aruncat un ochi, nu am citit tot articolul, dar parca nu scrie si cum sa separi puii.

vernil

Spune ca un pui se separa cand radacinile ajung la 5 cm. Mai spune cum poti forta phale sa faca keiki  :D Citeste, merita. Sa stii ca si Bogdan are u site foarte bun despre ingrijirea orhideelor.