Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Asa sunt florile, Vickcelmic, in forma de clopotel. Aceasta varietate are un mare avantaj, daca ai avea un cymbidium obisnuit ai remarca imediat cat de mari sunt florile "clopotel" fata de cele obisnuite.

Florile mele clopotel au fost albe, pistruiate, minunate. Uite-le pe cele inflorite in iarna trecuta, au fost putin atinse de ger (au stat langa fereastra deschisa).


vikcelmic

Multumesc, Vernil si  +apl pentru albul pistruiat.
Nu am decat unul din varietatea asta, restul sunt ascutiti la petale. Ai dreptate, bulbul este imens, cand l-am vazut am zis imediat ca a fost prea ingrasat, dar mi l-am dorit.

einsteinitza

Varietatile astea clopotel in engleza sunt numite de colectionari teacup cymbidium.Eu am unul roz asa. Ai insa grija sa planuiesti spatiul in camera, fiindca se face imens.

Si o surpriza de an nou.S-a deschis chiar pe 1 ianuarie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

 +apl asa da, surpriza +apl
Marimea florii de cymbidium nu este chiar mare, mari, late sunt insa frunzele. Mai are o tija in crestere, a doua. La cea cu florile deschise, unii boboci au cazut, altii s-au ofilit, pb si din cauza mutarilor prin casa pana i-am gasit locul, ca n-o duc prea bine cu racoarea.

einsteinitza

Planta arata bine, florile sunt trecatoare,important e planta sa fie sanatoasa, ca flori va face destule daca se simte bine.
S-ar putea ca tija care se ofileste sa fi fost afectata de frig la transport, prin magazin,etc.
Problema marimii nu e data dfe floare, ci de pseudobulbi.La acest tip de cymbi, psb sun mari si rotunzi, frunzele mai late, si cand vor incepe sa produca cate 6-8 psb pe sezon, trebuie sa te confrunti cu marimea hardaului +hypno Dar merita, florile sunt impresionante.Cand vei avea trei patru tije pe planta, va fi un specatacol.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Floarea s-a deschis in zi de An Nou
Frumoasele astea sunt inflorite de doua luni si mai au bobocei in varf, cred ca vor sa prinda primavara  +dns

einsteinitza

 +hug +hug +hug
Prima e splendida, roz cu roz, nu prea am vazut asa, fara contrast.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Quote from: einsteinitza on January 03, 2011, 11:03:48 AM
cand vor incepe sa produca cate 6-8 psb pe sezon, trebuie sa te confrunti cu marimea hardaului +hypno
Doamne ajuta, eu am pregatit deja hardaul si ma gandesc la spectacol  :D
Stefana,  +apl, sa aiba phalaele tale viata cat mai lunga +hug
Am si eu una aproape identica cu cea de-a treia a ta, nu-mi prea dau seama ca difera culoarea in functie de lumina. Florile au durat din martie pana la sfarsitul lui august. Acum are iar tija, dar am rupt-o din greseala si a continuat cu ramificatia si cu un muguras dezvelit de mine.

vernil

Vikcelmic, ai grija la marimea ghiveciului, in caz ca vrei sa il schimbi in primavara. Daca este prea mare fata de marimea bulbului, risti sa astepti mult pana formeaza alta tija. Cymbi infloreste daca sta in spatiu stramt.

vikcelmic

Da, Vernil, am deja doi in ghivece mai mari si, din pacate, stagneaza. Nu stiam anul trecut de treaba cu inghesuiala, chiar ma gandeam zilele astea sa schimb inapoi unul in ghiveci mai mic, ca nu face nimic, nici macar bulbi.

MihaelaP

Eu sunt la inceput cu orhideele fluture. Adresez 2 intrebari celor cu experienta:).
1. Se spune ca dupa ce le cad florile tijele nu trebuiesc taiate imediat pt ca e posibil sa le mai dea muguri. Asa am procedat, nu le-am taiat, pe aceleasi tije au dat in varf 2 mugurasi dar de cateva luni nu se intampla nimic cu ei. Ce e de facut?
2. Documentandu-ma pe internet cu cea de-a doua orhidee am procedat altfel. Am taiat tijele de la al 3-lea nod, acestea pe parcursul timpului au inceput sa se ofileasca si incercand sa le tai mai de jos le-am rupt direct din tulpina. Dupa cateva luni nu da nici un semn de crestere a altei tije. Ce e de facut?
Va rog sa ma ajutati!!!!!   

einsteinitza

Daca orhideele sunt sanatoase, udate cum trebuie, au lumina destula, vor face flori cu siguranta.Asta nu inseamna maine. Poate fi si anul viitor, nu neaparat anul asta vor da tije noi. O tija cu flori tine cam doua luni, poate chiar mai mult, deci ele si-au facut datoria.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Phalele mele  unele mai au flori,altele se gandesc sa dea
Am pe 2 niscai urme de bobocei

einsteinitza

Citeste raspunsul meu, ca ti l-am pus,doar sa citesti.
Am pus si eu orhideele mele inflorite acum la galerie.Nu stiu de ce nu pot incarca pe album.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Si poza cu CYMBI-ul buclucas(dacva nu era de la Ani ar fi ajuns in mod sigur la gunoi dupa cate necazuri mi-a facut;ma rog nu biata plantuta ci una bucata user)

gentiana

 E un soi de papucel,
Stefana  stie,am luat-o cand am fost in gasca cu nicol,de la hornbach,dupa vizita la Geta
Are o tija lunga si niste floricele mici ,galbene cu grena

penelopa

Fata asta MihaelaP (Bine ai venit, Mihaela!) a întrebat şi ea ceva  ??? ... iar tu, Elfo, te lauzi cu orhideele tale! :P

gentiana

Pene,am tot fost somata sa pun poze cu orhideele mele si am pus
La intrebari i-a raspuns ES

einsteinitza

Am reusit sa incarc pozele
     
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mihaela,nu-ti fa probleme. Lasa-le ca-si fac ciclul de vegetatie.Cam la 6 luni incep tije cu noi flori. Nu mai taia tijele vechi,decit daca se usuca.Pot face ramificatii,iar din virf pot da iar boboci. Ai rabdare cu ele si te vor rasplati.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


vikcelmic

 +apl Frumoase toate, primele sunt mai pe gustul meu, e ceva treaba pana le gasesti la toate ghivece masca potrivite, sa le pice lumina, sa le asiguri aerisirea mai ales alora cu radacini subtiri. Tare mult mi-as dori in casa la o inaltime rezonabila niste cymbi de aia cu tija pendanta, nu stiu daca zic bine, dar am inventat o definitie, cred ca sunt soiuri speciale.

Ionela

Din motive lesne de inteles, acest topic va ramane ca unul al generalitatilor. Mai departe, puteti infiinta noi topicuri destinate diverselor specii, asa cum doriti.  ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ati

Oare si din asta va fii ceva ce ziceci
Cum sa fac sa nu o pierd  ???

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

einsteinitza

Va fi, va fi ,e un cymbidium. Nu o duce la temperaturi foarte mari, ii place mai racoare, lumina si substratul sa se usuce intre udari.Nu se uda pe frunze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro