BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Ce faci, ai ajuns cu ei acasa?

claude

Nu, inca-s pe drumuri  ;D Sambata ajung acasa  +dns  Deocamdata stau bietii de ei pe pervazul geamului...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu de abia astept sa vad poze cu ce-ai luat, ma bucur de parca ar fi ale mele... ;;)

geodezia

da bujori arbustiferi nu sunt pe aici pe la noi nu ma refer la eutopia ca aia au niste preturi de te indoaie ?

cristinaf

Am vazut ca, mai nou, au si la Anthesis, doar ca nu le-au trecut numele ( primii trei ).
http://www.anthesis.ro/index.php/Bujor.html

geodezia

multam Ika .da astia se mai prind acum parca bujori de pun in august

Carina

Am luat eu unul de la anthesis dar e foarte mic, are vreo 10 cm, nu stiu cand o sa vad flori de la el  :(
Mai aduc bujori arbustiferi prin magazine si gerden centers dar mai ales in orasele mari, eu prin Brasov n-am vazut.
Saptamana trecuta am aflat ca au fost in Bucuresti la Hornbach Prisma. Pana am mobilizat-o pe sora-mea sa ajunga pe acolo s-au terminat si a mai gasit doar etichetele  :'(

claude

Quote from: geodezia on April 03, 2011, 08:04:23 PM
multam Ika .da astia se mai prind acum parca bujori de pun in august

se prind dar nu infloresc
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai oricum 3 ani sigur nu infloresc dupa ce ii pun eu in pamint ... pe mina ma intereseaza sa se prinda ca am avut surpriza sa imi mut din bujori mei din gradina si sa nu se prinda . multam de raspuns

flordel

Cei hibrizi de Itoh, cum este Bartzella sau Coral Charm de la Anthesis se prind usor, cei obisnuiti sufera la mutare mai mult, asta este experienta mea.
Am luat de la bunica mea din curte o radacina de alb acum 2 ani, si acum boleste, n-are decat 3 fire amarate.
Suffruticosa (arbustii) de obicei se cumpara in container si nu sunt probleme sa nu se prinda.
La mine Bartzella (Itoh) a inflorit in al doilea an, iar cel arbust avea boboci anul trecut dar i-au cazut dupa ce l-am mutat din ghiveci in gradia, banuiesc c-o face si el ceva anul acesta.

claude

Flordel, bine ca ai zis ca la arbustivul tau i-au cazut bobocii dupa mutarea din ghiveci...ca eu ma uit la ai mei de 2 zile si ma intreb ce sa fac...unul are un singur boboc...si evident ca ma roade o curiozitate de numa-numa  ;D, asa ca n-as vrea sa ratez floricica. Asa ca o sa astept cu mutarea pana vad floarea

Geodezia, cum adica nu infloresc 3 ani dupa ce-i pui in pamant?  ::)  Si ai mei cand i-am mutat au sarit inflorirea in primul an dar pe urma si-au dat drumul...E drept ca erau rizomi de plante mature,nu de-astia din punga...despre care nu stii ce si cum  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

acum vreo 4 ani am vazut la brasov niste bujori la vase erau pe atunci 50 ron mi s-au parut scumpi nu am luat si acum imi pare  rau ca erau arbustivi .da de asa sunt eu asa ca acum as vrea si eu niste arbustivi ..... ce sa fac acum mai astept sa ma refam financiar si pe urma plec la vinatoare da tot nu ma las asa dupa pasti vreo 2 tot imi iau ....vad eu de unde ... si da 3 ani ai mei  muatati de mine de colo colo la mine in gradina nu au binevoit sa infloreasca si sunt ala comun roz fustita si alb batut in mijloc

claude

Geodezia, daca ii muti in fiecare an mai vezi tu flori la sfantu' asteapta  ;D  Lasa-i mai in pace daca nu infloresc primul an dupa mutare, nu hop-top te apuci sa-i muti ca poate nu le place locul  ::)  Lor nu le place vajaiala continua...Si sa mai fii atenta sa nu plantezi rizomii prea adanc, ca nici asta nu le place si pe urma nu mai infloresc. Rizomul sa fie acoperit doar de vreo 2 cm de pamant
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai nu i-am mutat in fiecare an am avut o tufa mare cred ca vreo 30 de plantute si acum vreo 10 ani am despartit-o asa ca cum vreo 5 ani am avut 2 tufe mari de 20 de plantute din care de la 1 am luat  iar citeva plante si am  prepus .... si au inflorit dupa 3 ani cele nou puse .asa ca asta e acum am 2 tufe iar cu ceva mai multe plante si 2 tufe cu plante mai putine astea de la mine. cele de la bakker vad ca s-au inmultit si ele au acum cite 3 plante .... inca 3 tufe asa ca in total am 7 tufe de bujori . ma bate buricu tufele mari sa le despart din nou sa pun mai la soare dar acum las sa treaca florile si poate imi aduc aminte sa desfac tufele prin august ... da la cit sunt de uituca.....
flori am in fiecare an ca am tufele batrine ... dar am vazut in tg jiu la o casa o alee numai bujori vreo 20 m si pe o parte si pe alta o tufa alb una rosie ... bine  anul trecut ... si nu va zic ca mi-a ramas sufletul la ele .. da aveau tufele muma de flori multe ... era si pozitia la soare de asta vreau si eu sa ii mut mai la soare ca ii cam am la umbra ....

claude

ei, pune-i tu la soare si dup'aia da-le pace sa-si faca treaba! Tufele de bujori sunt frumoase cand sunt mari, zic eu, nu acolo 2-3 firicele cu 2 flori...la-sa-le sa se indeseasca in treaba lor...poti si sa faci un rand lung, da' nu un firicel pe rand, randul sa aiba un pic de grosime, sa fie bogat
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

alina

unde gasesc si eu sa achizitionez bujori???? multumesc

flordel

Eu am luat de la Hornbach (bine si din alte parti) nu-i pe langa tine un magazin din asta? Cred ca au si la Bricostore.

alina

o sa caut  multumesc frumos... +hug

alina

oricum pe la noi nu se gasesc asa de multe nici nu avem bricostore..cred ca o sa fac un drum pe la Bucuresti poate gasesc ceva......(suntem inapoiati rau ;D ;D ;D asta e...)))

BoboROM


Au fost si la Selgros.

hawky

Eu am cumparat anul trecut, in toamna, doi bujori arbustiferi la un magazin din Lipova!!! Am mai incercat acum 2-3 ani, 3, cumparati prin posta, d ela Bucuresti si au pierit toti.
Acum, i-am cumparat cu cate o floare, sa ii vad cum arata ;) Spre bucuria mea, vad ca au muguri (deci nu au patit nimic peste iarna) si unul are un boboc si celalalt, doi. Ii astept sa infloreasca. Bujorii obisnuiti sunt deja maricei si unul, mai timpuriu, era plin de boboci acum vreo 10 zile, cand l-am vazut.

sicamin

Si ai mei sant plini cu boboci si incateva zile se vor deschide.


popgeo

S-ar putea sa dureze mai mult de citeva zile  judecind dimensiunea bobocilor....eu spun ca 1-1.5 saptamini .... dar sint curios...;-)

adrianam

Am gasit si eu inainte de Pasti, doi bujori arbustivi la un magazin de flori din Craiova. M-am mirat, pentru ca pana anul trecut am vazut doar la Expoflora, Unul alb si unul roz, amandoi au boboci.
I-am luat si acum stau si ma uit la ei si nu stiu unde sa-i pun, ca toate gardurile le-am ocupat cu trandafiri si alte agatatoare care inca sunt mici si nu-mi dau seama cum si cat vor imbraca gardurile. In mijloc deocamdata nu vreau sa populez.

flordel

Acuma pentru astia eu zic ca merita sa rupi o bucatica de gazon si sa faci o insula cu flori acolo pe mijloc.Oricum cred ca tot acolo ajungi daca iti plac florile... ;D
La mine unul hibrid si unul arbustiv au boboci, ceilalti 2 modelul obisnuit n-au decat frunze, nu cred ca vad ceva de la ei.