BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

claude

Es, cel alb e ierbos sau arbustiv? E minunat!  +hypno   Cand o sa ai un rizom-doi de dat ma abonez, poate facem schimb cu ceva
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sunt trei albi prin gradina, cu flori diferite, dar imense. Mai pe seara mai fac poze, acum albul iese ca o pata, e prea mult soare.
Si cel visiniu inchis si albii sunt arbustivi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Quote from: einsteinitza on May 15, 2011, 10:31:21 AM
Foarte frumosi.Toti!
La mine cei albi s-au deschis, cu flori imense.
   
Urmeaza cei visinii.


Vai de mine Es! Ce alb este cit farfuria!  :yrk Superba nuanta are cel grena.

cristinaf

Quote from: sicamin on May 13, 2011, 10:43:45 PM
Acum am facut o noua achizitie  ;) ,un bujor arbust (Rou Fu Rong) ,asa este eticheta ,ca el are un bobocel ,dar mi sa spus sa-l rup sa se poata dezvolta.

Oare e musai sa fie rupt? Al meu cred ca are trei si nu stiu ce sa fac, daca-i mai bine sa-i rup sau pot sa-i las...

popgeo

Daca e bujor  arbustiv nu ai de ce sa rupi bobocii, arbustivii sint suficient de puternici sa duca bobocii chiar si in primul an... ... daca e din ala ierbos, in principiu e ok sa lasi in primul an un numar mic de boboci.... 1-2-3 (functie de cit de mare e radacina si planta).


Iata ce a inflorit si la mine:


cristinaf

Da, e arbustiv. Multumesc pentru raspuns! Atunci ii las si vad cum se descurca pe parcurs, el fiind recent plantat.

hapylica

Quote from: einsteinitza on May 15, 2011, 02:18:50 PM
Sunt trei albi prin gradina, cu flori diferite, dar imense. Mai pe seara mai fac poze, acum albul iese ca o pata, e prea mult soare.
Si cel visiniu inchis si albii sunt arbustivi.
Bujor arbustiv este acela ca un arbust cu crengi lemnoase,eu asa inteleg .In fotografie este asa ceva

Eu cred ca cei ierbosi cum avem toti sunt cei mai raspanditi.Mie mi-a inflorit cel grena


flordel

Si mai este un model si anume hidbrid Itoh sau hibrid intersectional, mai pe de-a dreptul o corcitura intre cei 2.
De altfel foarte aratos, am unul si mai iau unul maine. Adica il am pe Bartzella si il mai iau pe Coral Charm.

popgeo


popgeo

Festiva maxima (cred)


sicamin

Frumos bujorul tau geo.Are si putin roz?
Ai mei sant albi curat.

popgeo

Da, petalele exterioare sint de un roz suav si devin albe la citeva zile dupe ce se deschid... petalele interioare au ici si colo cite o pata rosie-roz.

roxanicibogdanici

am cumparat astazi un bujor alb comun  care are deja muguri de vreo 2-3 cm. Sa-l plantez direct in gradina acum sau intr-un ghiveci si sa-l transplantez mai tarziu? Daca-l pun in gradina sa-i fac un musuroi? |Sa-i ingrop putin lastarasii? Chiar nu stiu cum sa procedez.

claude

Eu cred ca-l poti pune in gradina daca s-a dezghetat pamantul, bujorii sunt foarte rezistenti la frig  ;)  Retine ca nu suporta mult pamant deasupra, sa-l plantezi mai la suprafata, peste rizom sa pui 1,5-2 cm maxim de pamant, daca sunt ingropati prea adanc nu infloresc. Oricum probabil nu o sa-ti infloreasca anul asta, de obicei in primul an de la plantare nu infloresc,
Poti si sa musuroiesti un pic lastarul, pentru cateva zile, pana se acomodeaza cu temperatura, iar pe urma il desfaci
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Poti pune un pet(5l) in cap si sta ca in solar! +dns
Saptamana asta am si eu de plantat un bujor de la Kaufland,este un roz deschis(daca va iesi asa ???).Treaba este ca nu stiu unde sa-l plantez.Imi dati un sfat +dns

einsteinitza

Oare solarul nu-l grabeste si mai mult? Eu am plantat cativa primavara devreme, sau am despartit tufe. Nu vor pati nimic, sunt extrem de rezistenti, la gradina cu ei!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

l-am plantat. Pamantul nu era inghetat in profunzime , se putea sapa ( ce chestie am zone in gradina unde zapada-pardon ghiata are si 40 cm ) . Am pus peste muguri mranita -de fapt l-am plantat mai mult in mranita ca pamantul era bolovanos. Sa vedem ce o iesi, VA multumesc pentru sfaturi :-*

einsteinitza

Nu pune nimic peste muguri, asta-i secretul la bujori, daca e plantat  mai sus infloreste chiar din anul mutarii. Altfel dureaza ani. M-am uitat si eu la bujorii normali care nu sunt sub zapada, au mugurii de doua degete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da pentru saracele plante ceasul biologic arata primavara . dar afara de .. gheata .. si ce e cel mai rau ca pamintul in jos este uscat..

einsteinitza

Nu e nici o problema, ele scot capul dupa temperatura de afara.Bujorul este foarte timpuriu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

auzii la radio ca de saptamina viitoare vin caldurile de 20 de grade ... vine vine primavara

einsteinitza

Ce bne ar fi, dar nu chiar 20, ca e prea repede, si nu facem fata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

am reusit foarte putin sa indepartez pamantul de pe mugurasi, oricum mi-e un pic frica sa nu-i rup mai ales ca la plantare am udat pamantul. Pot spune ca acum se vad putin din pamant,consider ca nu e foarte adanc ingropat. Sper sa fie bine .  :-bd

claude

Eu spusesem sa pui putin pamant pe ei pentru cateva zile doar, pana se acomodeaza cu schimbarea brusca de temperatura. Altfel, rizomul sa nu aiba deasupra mai mult de 1,5-2 cm de pamant.  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela61

am si eu niste bujori obisnuiti (ierbosi parca asa am inteles) dar deocamdata nu au iesit mugurasi decat la cel rosu cel roz inca nu dar e foarte adevarat ca infloresc in ordinea iesirii mugurasilor.Cel roz infloreste mult mai tarziu.