BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Am si citit chestia asta acum, da, chiar si pentru asta merita un locsor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Mi-am adus aminte ca am vazut pe viu niste frumosi din astia, la Viena, dar erau infloriti in mai, odata cu rhododendronii si bujorii arbustivi
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_alpina_Belvedere_-_Viena/61554746
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_alpina_Belvedere_-_Viena/61554844
Aveau un frunzis asa de ciudat, ca nu mi-am dat seama ca sunt bujori pana n-am citit pe placuta  ;D
Cand m-am intors acasa am inceput sa bantui pe net dupa ei, dar am gasit de vanzare doar prin strainatate si la preturi destul de mari  :-\

flordel

Frunzisul este frumos, floarea nu ma omor dupa ea, eu zic ca nu merita banii.
Frunzis asemanator au si alte plante mult mai ieftine.

flordel

2 exemple ar fi: Kochia scoparia (anuala) si Rhamnus frangula Fine Line (perena). ;;)

claude

Da, da, Flor, pune tu scoparia si anul urmator te trezesti cu padure de scoparii, cum am patit eu  ;D  Dar e frumoasa, face tufa foarte regulata si omogena si rezista la seceta cum nu rezista nici o alta planta, am probat eu anul asta, ca in primavara am jumulit doar jumatate de padure si peste vara nu le-am udat ca am zis ca asa ma scap de ele...nici vorba!  :o  Habar n-am cum au supravietuit...
Asa ca voi avea si la anu', e adevarat ca tufele au un colorit de toamna superb
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Am avut si eu acum 2 ani, foarte frumoasa, dar la mine n-a mai rasarit anul urmator, ii place mai mult la tine... ;D
Dar la Rhamnus-ul ala te-ai uitat? Si ala e frumusel.

einsteinitza

Eu am inceput sa apreciez foarte mult tufele de perene mari si de arbusti mai simplisti, cu frunzis care au un efect placut si care, umplu anumite spatii dintre , daca fac si niste flori cu atat mai bine, dar nu florile ma interesewaza neaparat ci ansamblul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Carina,  de fapt sint bujori .  Cu toate ca frunzele sint foarte diferite de a bujorilr normali, sint de fapt tot bujori.

In romaneste s-ar numi bujori de stepa,  in engleza se numesc: fern leaf peony.... in general se numes paeonia tenuifolia. Exista rosii, roz si albi.

  Sint bujori ierbosi ,  de obicei foarte timpurii  pot fi simplii sau dublii... aia simplii sint printre cei mai timpurii bujori ierbosi .


Quote from: Carina on November 08, 2012, 12:21:46 PM
Mi-am adus aminte ca am vazut pe viu niste frumosi din astia, la Viena, dar erau infloriti in mai, odata cu rhododendronii si bujorii arbustivi
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_alpina_Belvedere_-_Viena/61554746
http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_alpina_Belvedere_-_Viena/61554844
Aveau un frunzis asa de ciudat, ca nu mi-am dat seama ca sunt bujori pana n-am citit pe placuta  ;D
Cand m-am intors acasa am inceput sa bantui pe net dupa ei, dar am gasit de vanzare doar prin strainatate si la preturi destul de mari  :-\

anknic

bujori din aia avea mamaia in gradina, muuulti. mie nu imi placeau ca prea seamanau cu mararul (de fapt ii si jumuleam din greseala...pana m-a vazut ca-i jumul si mi-a zis ca-s flori nu marar)

lordu

Stie cineva de unde putem achizitiona bujori ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

popgeo

Da, exista multe surse..... dar la ora asta sau achizitionezi  in ghiveci sau astepti pina in toamna

Ar  trebui sa am si eu  ceva in toamna de vinzare, dar nu stiu inca ce...


clematite

Mai am si eu cativa disponibili, in ghivece.

einsteinitza

Toate centrele de gradinarit acum bujori in ghivece, si ierbosi si lemnosi. Primavara, anthesis are mereu in oferta. Pe de alta parte, cei doi furnizori de mai sus, verificati de mine ;D, sunt foarte seriosi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 06:33:59 AM
Toate centrele de gradinarit acum bujori in ghivece, si ierbosi si lemnosi. Primavara, anthesis are mereu in oferta. Pe de a
Ta parte, cei doi furnizori de mai sus, verificati de mine ;D, sunt foarte seriosi.

Merci, cind ajung acasa, ma ocup de caz ...
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

popgeo

A inflorit bujorul cel mai timpuriu.....unul mai pitic ...numit Red Spider. E cam pleostit de la caldura, dar s-a suprapus  peste inflorirea ultimei narcise.




einsteinitza

Foarte interesant paianjenul! Nu am mai vazut asa floare :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Da, e o forma mai deosebita.... nici chiar japonez, nici chiar anemona nici chiar dublu .   Asta e unul  din rusia.. acolo s-ar nuumi Vostok.... e posibil sa fie un hibird natural sau chiar un  bujor nativ.   


Rux

Scuze,trebuia s aintreb aici . Au parfum bujorii ? Vreau sa cumpar si eu de la mami a ta.
Multumesc

popgeo

E foarte probabil ca anul asta selectia de bujori disponibili sa fie FOARTE limitata.

Am sa intreb  care bujori au parfum.... dar in principiu toti ar trebui sa aiba.

Quote from: Rux on May 03, 2013, 02:35:42 PM
Scuze,trebuia s aintreb aici . Au parfum bujorii ? Vreau sa cumpar si eu de la mami a ta.
Multumesc

Rux

Atunci deja m-am inscris pe lista . :D

popgeo

Incepe sezonul bujorilor...


einsteinitza

Imi place asta ultimul cupat, cu maciulia aia galbena de mor! E absolut deosebit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Clair de Lune.

einsteinitza

Are si nume frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro