BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Nu stiu cum l-o fi chemind,dar e clar ca nu e alb perfect ( se ia de mina cu fuchsia Ana Bella si petunia curgatoare)
        Cind Floarea e la inflorire maxima, pamponul e alb,iar petalele din jur un roz-move paaaal !!!!  Am vazut albi,imaculati , dar mosul care ii are, n-ar da din ei,nici mort !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Iti dau eu alb, dar alb cu putin ciclam, asa, ca penita, ici colo.Florile sunt imense si au un parfuuuum
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Voi vreti sa dea omenii in mania bujorilor acum??? Chiar rozul ala e terbil, uff, lipsa totala de loc...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on June 01, 2009, 12:59:30 PM
Iti dau eu alb, dar alb cu putin ciclam, asa, ca penita, ici colo.Florile sunt imense si au un parfuuuum
Multumesc!!! Sa ajungem cu sanatate pina le-o veni vremea de umblat la ei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mirelush

bujorii mei :
 

einsteinitza

De vis. Splendizi :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Adica ,abia acum au inflorit?

Marmoset

Al doilea tot bujor e, cel alb?  :o :o :o Seamana cu floarea de Camelie... Sunt o nebunie!

GetaV

Da Marmo este tot bujor.

mirelush

GetaV, fotografiile sunt facute saptamana trecuta. Inca mai sunt infloriti.
Marmoset, ti-a raspuns Geta.

chantry charm

Am si eu o intrebare intrebatoare  ;D Mi-am cumparat anul trecut cativa bujori arbustiferi pe care i-am plantat in gradina insa informatiile adunate de mine despre cum trebuie protejati peste iarna se cam bat cap in cap adica am intrat pe un forum maghear unde cultivatorii acestui soi scriau cum ca ei nu protejeaza cu nimic peste iarna plantele si m-am gandit eu cu mine ca,iernile de pe la noi sunt cam aceeleasi mai ales ca, eu locuiesc in apropierea Ungariei. Am fost si la Gardener unde am vazut bujorii arbustiferi ramasi peste iarna pe stoc sunt depozitati afara pe sol doar ca, au imprastiat paie in jurul ghivecelor asadar "batul" arbustului a ramas tot neprotejat. Am gasit si informatii pe net cum ca, ar trebuii protejati cu saci de iuta insa pericolul de mucegaire zic eu ca e mare.  Acum intreb si eu pe cei cu experienta in cultivarea acestui soi de bujor protejeaja cumva arbustul sau nu? ::)
Acestia sunt bujorii mei http://irismihnea.sunphoto.ro/Bujori_arbustiferi_2009 acum vorba ardeleanului "dupa ploaie chepeneag"  bujorii sunt lasati neprotejati dar cel putin sa stiu de ce la primavara nu "invie" .

gentiana

io am de ceva ani si niste ani i-am protejat  cu coceni,nu cu saci de iuta(coceni lasa  tulpinile si radacinile)
anul trecut  i-am acoperit cu  la radacina cu scoata de copac si tulpinile cu ceva crengi de brad
poti vedea in albumul meu cum arata si cum infloresc
eu caut si alte culori decat roz(am avut si grena dar n-a supravietuit decat vreo 2 ani)
e un arbore/arbust  acidofil
in literatura de specialitate anglofona e definit ca "tree"=copac=arbore
din ce am citit eu ajunge la inaltimi de 1-2m,deci ar fi totusi arbust.........e de negociat
oricum cred ca ar trebui sa aiba topic separat de bujori,chiar daca fac parte din aceeasi familie
am avut si eu de ala albastru si e cea mai mare teapa pe care am luat-o vreodata cu florile(am dat o caruta de bani si era o chestie de vreo 15-20 cm,a inflorit ca avea boboc-care a fost un roz destul de albicios si a decedat in acelasi an
firma de unde l-am luat e pe lista mea neagra in materie de tepe

chantry charm

 :( Asadar sa ma astept la ce e mai rau . Sanse minime de supravietuire fara protectie. Of de ce nu i-am protejat  >:( :'(

gentiana

stai linistita,pana acum i-a protejat zapada,de acum inainte protejeaza-i
cu buruiene,paie,scoarta ,coceni,crengi de brad.......cu ce gasesti si tu
daca sunt inca sub zapada e perfect
sunt plante de semiumbra  chiar daca in genere se scrie ca pot fi plantati oricunde(poate doar exemplarele mari  sa fie plantate la soare),dar ma indoiesc ca in zona de campie
in privinta climei din ungaria ,nu-s de acord,acolo e ceva mai blanda si mai stationara)(cewl putin fata de bucuresti)
in budapesta am vazut cu ani in urma rododendroni si paeonia si azalee de gradina ,in gradini si neprotejate(e drept ca erau exemplare mari si puternice)

chantry charm

Multumesc pentru sfaturi. Am sa vad cum se prezinta in gradina si voi vedea ce e de facut. :-\

gentiana

ma bucur ca te-am putut ajuta
abia astept sa-i vad infloriti si sa vad ca sunt ca pe etichete

popgeo

Country  Charm... majoritatea bujorilor  arbusticoli nu au nevoie de nici o protectie..   sint rezistenti la frig  dar nu le place umezeala foarte mare.   Probabil nu le strica ceva protectie in primele ierni, pina se intaresc, dar dupa aia nu au probleme.   Sint si foarte rezistenti  si din alte puncte de vedere. Probleme apar cind se foloseste inmultirea industriala prin cultura de tesut.  In respectiva procedura se pot introduce anumite vulnerabilitati ale plantei precum si virusi sau alte probleme.  E oarecum normal  sa existe un risc la transplantare dar daca plantele sint transplantate la timpul  potrivit si fara sa aiba radacinile expuse  la aer prea mula vreme ar trebui sa fie un risc relativ  mic.  La bujorii ierbosi le place soare din plin, bujorii arbusticoli rezista si la ceva umbra mai multa decit bujorii ierbosi.



Quote from: country charm on January 05, 2010, 10:26:29 AM
Am si eu o intrebare intrebatoare  ;D Mi-am cumparat anul trecut cativa bujori arbustiferi pe care i-am plantat in gradina insa informatiile adunate de mine despre cum trebuie protejati peste iarna se cam bat cap in cap adica am intrat pe un forum maghear unde cultivatorii acestui soi scriau cum ca ei nu protejeaza cu nimic peste iarna plantele si m-am gandit eu cu mine ca,iernile de pe la noi sunt cam aceeleasi mai ales ca, eu locuiesc in apropierea Ungariei. Am fost si la Gardener unde am vazut bujorii arbustiferi ramasi peste iarna pe stoc sunt depozitati afara pe sol doar ca, au imprastiat paie in jurul ghivecelor asadar "batul" arbustului a ramas tot neprotejat. Am gasit si informatii pe net cum ca, ar trebuii protejati cu saci de iuta insa pericolul de mucegaire zic eu ca e mare.  Acum intreb si eu pe cei cu experienta in cultivarea acestui soi de bujor protejeaja cumva arbustul sau nu? ::)
Acestia sunt bujorii mei http://irismihnea.sunphoto.ro/Bujori_arbustiferi_2009 acum vorba ardeleanului "dupa ploaie chepeneag"  bujorii sunt lasati neprotejati dar cel putin sa stiu de ce la primavara nu "invie" .

chantry charm

Multumesc popgeo. Am verificat plantutele si par sa fie in regula. Nu le-am mai pus nimic pentru ai proteja acum ma tem sa nu-mi inmuguresca prea devreme deoarece temperatura e destul de ridicata si daca revine frigul cu multe minusuri  ar fi o problema. :( 

popgeo

Citiva dintre bujorii infloriti anul asta:




einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Ferlicitari Popgeo pentru frumusetile de bujori!

penelopa

Cred că sunt  normali  :D, deşi îla galben mi se pare anormal . ;D

popgeo

Toti sint bujori ierbosi... ala galbui e de tip Itoh, adica  hibrid intre arbutsiv si ierbos.. dar cu port ierbos.

einsteinitza

Sun foarte frumosi.Inteleg ca si aici incepi o colectie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro