Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 [2]   Go Down

Author Topic: White Roadrunner – acoperitor  (Read 5747 times)

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
Re: White Roadrunner – acoperitor
« Reply #25 on: December 18, 2011, 08:27:18 AM »

Rux, eu vorbeam de rugosa alba.
Daca vrei, cum sa nu, uite acum pun butasii la prins.
Oricum rugosa se si inmulteste singura, lastareste lateral.La mine rugosele sunt mereu in floare, mai mult sau mai putin.
WR asta seamana enorm cu rugosa alba, spinii sunt identici, floare, pare la fel, tot asa, semidubla, alb pur, probabil a imbunatit ceva la el de e trandafair diferit, insa mie mi-au ramas in minte spinii aia de la alba, parca-s gheare de vrajitoare. =))

Gomez, a facut si macese? Sunt curioasa cum arata, tot asa turbane?
Probabil ca a facut, ca e cu floare deschisa.

Rux

• Roza
« Reply #26 on: December 18, 2011, 08:43:59 AM »

Es,nu sint sigura ca acest trandafir imi trebuie... am zis si eu asa .. ca sa mai revigoram pe ici pe colo la trandafiri  ,ca parca era cazul  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Studiez  ca sa gasec un trandafir acoperitor de sol ,unul fara fitze si frumos care sa infloreasca  cit mai mult  si care sa-si duca singur de grije ... Am deja Fairly .. sa vedem .. nu stiu .. trebuie sa fie unul puternic ,fara mofturi si care sa faca poza frumoasa  in grup, ca -mi trebuiesc vreo 5-6 ,   de ..la impresia artistica sa fie 10.

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #27 on: December 18, 2011, 08:55:13 AM »

White Roadrunner face macese frumoase, nu stiu daca la fel de mari ca Rugosa Alba, dar la mine sunt printre cele mai frumoase din gradina

Rux, nu am pus la prins pana acum din trandafirii mei, pentru ca stau foarte prost cu spatiul in gradina, dar daca-ti doresti White Roadrunner pot incerca. Mie imi plac tot mai mult rugosele, au frunze foarte frumoase, iar toamna sunt cam singurii trandafiri de la mine din gradina care au un frunzis de toamna frumos, galben. Doar la un trandafir gallica, Charles de Mills am mai vazut culori frumoase de toamna, o nuanta purpurie  ::) Asa ca la primavara o sa-mi mai iau (sper) 2 rugosa Therese Bugnet si un englezesc cu frunze de rugoza, Wild Edric. Singura problema e cu tepii, trebuie plantati intr-un loc mai ferit, sa nu ai de-a face cu ei prea des  :-\
Si ca tot am citit ce am scris mai sus, anunt oficial ca pana la urma mi-a inflorit si rugosa de la Yurta   ;D

Dalia

• Roza
« Reply #28 on: December 18, 2011, 09:28:49 AM »

Frumoase macese! Carina, nu ai o poza si cu el inflorit?

Rux

• Roza
« Reply #29 on: December 18, 2011, 09:45:45 AM »

Carina si Dalia

Pana acum eram obisnuita ca Es sa aibe tot ,tot ,tot ,
Vad insa ca o secondati de numa numa ... si inca cu ce trandafiri ...am vazut albumele  voastre sau ce ati postat pe aici . +rsp +rsp +rsp

,Carina ,tocmai asta vreau .. un trandafir ,pe care sa-l plantez in grup... pe o panta si apoi sa nu-i mai fac nimic,nimic  ... sa -si poarte cit vrea el de grije.. dar musai sa-i placa ochiului ... ca este chiar in prim plan  portiunea aia ...

Carina ,studiez si apoi dupa ce decid iti spun . :yrk

einsteinitza

• Moderator
« Reply #30 on: December 18, 2011, 09:58:28 AM »

Rux, trandafirii Kordes cam asa sunt, rezistenti si floriferi, dar macar o data trebuie taiati.

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #31 on: December 18, 2011, 03:19:23 PM »

Multumesc de aprecieri Rux, acum un mic defect tot are si trandafirul asta, florile se deschid pe rand asa ca nu are niciodata aspectul de bila inflorita. Infloreste aproape continuu, dar florile sunt cam imprastiate pe el si tufa nu sare in ochi ca alti trandafiri. In schimb are avantajul ca ramane destul de scund si merge bine ca margine de strat in fata altor flori. Eu am avut destule surprize cu alti asa zisi "acoperitori" care au ajuns in al doilea an la 1,50 m si mi-au dat peste cap tot "aranjamentul peisagistic"  ;D
Cateva poze pentru Dalia

dancoman

• Roza
« Reply #32 on: December 18, 2011, 05:53:53 PM »

Dalia....avem si noi o rugaminte...putem privii pozele ,,cu dedicatie,, ale Carinei?????....multumim!!!!! =)) =))(daca nu....inchid ochii si...nu le vad!!!) ;D

einsteinitza

• Moderator
« Reply #33 on: December 18, 2011, 05:54:40 PM »

D, exact asa face si rugosa alba, ins are flori non stop, probabil si asta la fel.
Ma uitam acum pe HMF sa vad ce parinti are, clar rugosa alba, si am vazut o mentiune despre faptul ca e o noutate la tipul asta de trandafiri, are cresterile internodale scurte, asta deci inseamna tufa foarte indesata si verde. Floarea e mai bogata putin, cu petale mai groase, la rugosa parca sunt de hartie de orez.

Dalia

• Roza
« Reply #34 on: December 18, 2011, 07:46:19 PM »

Carina, multumesc!  :) Imi place cum arata, e frumos! Am comandat si eu Rugosa Alba si Rubra. Am vazut la Es, ca fac si flori si macese frumoase. Si cei de la Coral merita atentie, intr-adevar.

dancoman, sigur ca putem privi.  ;D  :P

Rux, esti o draguta! Multumesc.  :)

gomez99

• Roza
  • Bucuresti
    • De-ale lui Gomez
« Reply #35 on: December 18, 2011, 08:10:31 PM »

la minele macesele au avut o culoare mai putin intensa.
eu l-am dat, ca avea peste 2 m diametru in 3 ani si imi acoperea altele. numa ca acu imi pare rau, ca bloca accesul animalelor in zona aia, si acu astea umbla libere printre tufe si rup lastarii.
se prinde foarte usor, tai bete si le infigi cu un pet in cap. sau in mai razi coaja si il ingropi la marcotare. pina in toamna ai radacini bune.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

• Moderator
« Reply #36 on: December 18, 2011, 08:17:59 PM »

Ce enervant e Kordes mai nou, ca nu divulga parintii...tare as vrea sa stiu cine-i tatal.... :D :D

Mihai

• Roza
  • Gradina nu are nevoie de mine,eu am nevoie de ea.
« Reply #37 on: December 18, 2011, 08:25:16 PM »

Ei,na.........
Mai ai o şansa.
Raluca Moianu =)) :-bd

Mihai

• Roza
  • Gradina nu are nevoie de mine,eu am nevoie de ea.
« Reply #38 on: December 18, 2011, 09:14:53 PM »

Carina,frumoase poze.
Jos palaria! :-bd

einsteinitza

• Moderator
« Reply #39 on: December 18, 2011, 09:22:24 PM »

:P :P :P
Pages: 1 [2]   Go Up