Variegata di Bologna

Started by miha, September 16, 2008, 02:05:26 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

mama ce frumoasa se face ..ce ma bucur ca am luat-o

Rux

Anastass ,daca nu ar fi parii aia ;D(stiu ,stiu ,o sa dispara candva) poza este de revista. +apl

anasstasia

Parii aceia au fost pusi sa sustina tufa dupa ce fusese culcata de o ploaie cu grindina. Nu am avut ce face si am incercat sa redresez cumva tufa. Acum au disparut, impreuna cu jumatate din tufa. Am intrat cu foarfeca deoarece are un ritm de crestere de m-a speriat si mi-a acoperit trandafirii vecini.

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

 +hypno +hypno +hypno
Pe bune ai taiat-o ? Pai ce  sa mai zic? Tu stii mai bine ce trebuie sa faci.
Daca mai tai in toamna din el ,arunca un "betisor" prin zari. Eu o sa  fiu pe faza. +hug

anasstasia

Imi pare rau ca nu am stiut Rux. Am taiat-o la jumatate. Oricum are un ritm de crestere de m-a speriat si nici nu are puterea sa se autosustina. Lastareste foarte mult. Nu stiu daca mai am ce taia din ea in toamna, insa te am in vedere.

einsteinitza

Daca o lasi in pace va avea putere sa se sustina, las-o in pace cativa ani.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu am cum sa o las in pace deoarece ii sufoca pe cei din jur.

einsteinitza

Poate ar trebui mutata, nu e un tandadir care sa se faca frumos in timp cu taieri la mumatate. Are ramuri arcuite care infloresc pe toata lungimea, la fiecare ochi, ele au nevoie de o anumita greutate sa se arcuiasca singure.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

O monstruozitate de 4 ani

free photo upload

Face ce vrea cu ramurile alea, nu pot sa linistesc acest trandafir.
Data viitoare cand merg la tara trebuie sa-i fac un suport pentru ca se va prabusi sub greutatea florilor, asa cum s-a intamplat si anul trecut.

claude

Eu in locul tau as face un suport in sensul ca as bate vreo 4 tarusi nu prea inalti, sa ramana deasupra solului cam 1 m si as incercui cu sfoara, sau sarma, ca lastarii aia sa se poata sprijini pe ceva cand vor fi plini cu flori, sa nu ajunga cu totul pe jos. Iar mai incolo desfaci sarma si lasi doar betele, daca e nevoie mai legi si anul viitor si pe urma probabil nu va mai fi cazul, ca se ingroasa si se intaresc lastarii
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Ceva in genul asta ma gandeam si eu insa in loc de sarma ma gandeam la stinghii.

geodezia

eu am pus-o pe gard .. da se face mare si cu mulllte flori frumoase ...Anas va fi o nebunie  macar la mine are suport

geodezia


Rose

Tare bine mai arata! Zici ca a crescut din gard! :yrk

geodezia

da ma dispera unchiul care fiind asistent veterinar la viata lui alerga mult si acum nu are astimpar fiind la pensie asa ca una doua ce sa faca si el imi tunde toate plantele catarate pe gard ..ma apuca disperarea ca i-am explicat sa le lase in pace da degeaba cind isi aduce sau gaseste foarfeca de tuns harst cu ea in plantele mele
i-am spus ca se fac frumoase si infloresc degeaba domnule nu pricepe
uf

anasstasia

Caracatita mea cu mii de boboci. Am facut poze inainte de legare.


image url upload

free photo hosting

Rose

Este un trandafir demential! Imi pare asa rau ca l-am tot pus pe lista de asteptare...asta doar din cauza infloririi unice. Aveti idee in cate mii de ani infloreste prins din butas?

anasstasia

Eu zic ca din al 3-lea an ar trebui sa infloreasca. Al meu a inflorit din anul 2 fiind altoit, iar in anul 3 a inflorit masiv. Chiar daca infloreste o singura data merita tot spatiul pe care il ocupa.

geodezia

sa stii ca mie mi-a inflorit si al 2-lea val  mai rarut nu ca primul dar a inflorit
la mine a inflorit in al 2-lea an   de la plantare  anu trecut
dar anu asta este vorba la Anas o mare de flori
am numarat  pe o creaca 40 de flori
asa ca va imaginati cit de frumos va fi

zamfira

Fetelor, Anasstasia si Geodezia, abia astept sa vad minunatiile voastre inflorite. Este posibil sa se fi prins si al meu,  +dns din butasii de la Geo, e inca mic, nu ma pricep sa il deosebesc dintre ceilalti. Asa cum arata tufele la voi, nu pot decat sa imi imaginez ce va urma.  :-bd

geodezia

vezi ca ti-am trimis mai multi englezesti si damaschena din astia cu frunzele paroase
ma bucur daca s-au prins  +hug +hug +hug

geodezia


gabriela jalba

Geo,fain mai e !!! Citi ani are ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

cred ca vreo 4 sau 5 luat de la petrovici cind se faceau comenzi pe aci