CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

georgette

Quote from: martipan on August 07, 2008, 01:47:34 PM
"Bulbii aerieni" sunt de fapt bulbili( versiuni miniaturale ale bulbilor,de marimea boabelor de mazare),metoda plantei de a se inmulti mai repede si mai mult.Se produc la anumite specii de crin,eu am vazut doar la Lillium tigrinum ,am si incercat sa - l prind prin metoda asta,insa cresterea e foarte dificila si dureaza mult pana la inflorire astfel.
Sunt superbi crinii tai,Georgette,sunt absolut minunati ,modelul si culorile sunt asa vibrante!Cei doi parfumati de unde i-ai luat?
Marti,oameni buni,imi cer scuze ca n am mai intrat de mult pe aci...mi am lipit ochii doar de topicul cu ..hipeastrisii.. pe care ii asteptam cu "sufletul la gura"..deci..
Raspund acu: variantele parfumate le am luat din carrefure si bricostore din bucuresti anii trecuti..
Bulbilii aerieni intr-adevar,nu sant produsi de toti crinii..am observat doar la cei galbeni si rosii simpli (pozele nr 2294 si 5421) de ce nu stiu..asa sant ei..

larisa

,Ati vazut ca bulbii  de crini sunt formati din solzisori ,daca pui solzisorii separat ,anul urmator mai ai un pui de crin,si cam in doi -3 ani infloreste,eu asa i-am inmultit pe ai mei Persoana care mi-a dat bulbii mi-a spus sa pun si solzisorii ce s-au desprins din bulb ,am pus separat sa vad daca nu ma minte ,si cu uimire am vazut ca urmatorul an mai aveam un cuib cu crinisori

martipan

Quote from: georgette on September 26, 2008, 02:38:13 PM
Quote from: martipan on August 07, 2008, 01:47:34 PM
"Bulbii aerieni" sunt de fapt bulbili( versiuni miniaturale ale bulbilor,de marimea boabelor de mazare),metoda plantei de a se inmulti mai repede si mai mult.Se produc la anumite specii de crin,eu am vazut doar la Lillium tigrinum ,am si incercat sa - l prind prin metoda asta,insa cresterea e foarte dificila si dureaza mult pana la inflorire astfel.
Sunt superbi crinii tai,Georgette,sunt absolut minunati ,modelul si culorile sunt asa vibrante!Cei doi parfumati de unde i-ai luat?
Marti,oameni buni,imi cer scuze ca n am mai intrat de mult pe aci...mi am lipit ochii doar de topicul cu ..hipeastrisii.. pe care ii asteptam cu "sufletul la gura"..deci..
Raspund acu: variantele parfumate le am luat din carrefure si bricostore din bucuresti anii trecuti..
Bulbilii aerieni intr-adevar,nu sant produsi de toti crinii..am observat doar la cei galbeni si rosii simpli (pozele nr 2294 si 5421) de ce nu stiu..asa sant ei..
Din partea mea ,nu-i problema :P !
Merci mult,si eu o sa vanzez avid niste bulbi mai deosebiti de lilium prin magazine,anul trecut am luat doar 2 de proba,si spre uimirea si incantarea mea au fost ambii frumos infloriti !

vernil

Au aparut bulbi de crini in magazine de  specialitate! Eu am facut o comanda serioasa la unul dintre iubitorii de crini de gradina din Ro si astept cu nerabdare sa ajunga pachetul ! Am comandat si  Hymenocallis festalis (ismenutele ;D).


penelopa

Interesaţi crinii ăştia de catifea  ;)
Am să caut şi eu. Dacă nu găsesc... evident că aştept să se înmulţească ai tăi  ;D

vernil

Iti scriu un mp, vorbesti direct la sursa, si costa doar 6 ron bulbul  ;D

georgette

Imi dai si mie "sursa"? stii ca sant nebuna dupa crini.. ;) poate mai punem de vreo comanda,pretul e imbietor!!

gabriela jalba

Codruta,fa o poza crinilor ce-i ai de la mine. Vreau sa vad cum le merge comparativ cu ai mei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo


vernil

Geo, te rog, precizeaza care dinrte ei au parfum! Eu as dormi printre crini  :D

gabriela jalba

Bine ai venit !!!! Ce mult ma bucur ca esti aici pe forum!!!!Am admirat in album ,mai de mult,crinii ingrijiti de mama ta. Tot ea se ocupa si acum?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

mama , ma doare inimaaaaaaa, crini sunt pasiunea mea :D de la anu incep sa i strang

Dan Hibiscus

da halatu' halatu' ....cit e halatu' ..........de dat sau de vandut ceva :D

popgeo

Da, exista de vinzare. Din unii chiar multi (aia care ii am mai demult).


Tineti minte ca sint sute de soiuri dar nu am din toti de vinzare  ci numai din cei din care nu am vindut tot surplusul.

Crinii asiatici nu prea miros, aia trompeta si orienpet au miros.  Hibrizii Longiflorum Asiatic (LA) au miros, dar mai degraba discret.

Crinii trompeta au miros imbatator,  unul pus in casa  de obicei te scoate afara din casa  dupa maxim o ora.

Crinii orienpet au miros, dar este mai acceptabil ca si intensitatea (nu asa tare sa te scoata din casa).

Crinii orienpet  sint hibrizii cei mai scumpi dar si cei mai spectaculosi, acum hibridizarea se concentreaza pe orienpet datorita rezistentei la clima si conditiile de sol comparativ cu orientalii .

vernil

Eu vreau afara din casa. Am zis! Vreau in gradina!
Multumim, Geo!

popgeo

Crini orienpet...hibrizi dintre orientali si trompeta.

Mari si spectaculosi  -pina in 2.x metrii  si uneori cu zeci de flori, bulb mare
In lucru ...










Dan Hibiscus

cum cit cand :D  daca e permis

popgeo

Quote from: danero2005 on November 12, 2008, 10:18:59 PM
cum cit cand :D  daca e permis

Se vind primavara si toamna (bulbii). Preturi variaza intre 5-16 lei. (Aia mai scumpi sint oriepet).

persoana de contact e mama, Florica Pop la adresa de email floricap@yahoo.com

E valabil la tot ce e  de vinzare  din gradina (si sint multe).  Cine vrea sa se incrie  la mama si o sa va spuna ce este de  vinzare  in toamna si in primavara.  Toamna asta s-a cam dus...

Dan Hibiscus


popgeo

Quote from: vernil on November 12, 2008, 10:13:56 PM
Eu vreau afara din casa. Am zis! Vreau in gradina!
Multumim, Geo!

Cei mai parfumati sint  crinii trompeta si crinii orientali, apoi urmeaza orienpet si LA.  Crinii orientali insa sint pretentiosi si sensibili la frig si sol. Eu nu ma mai ocup de orientali.

Iata o bucata din lanul de orienpet.

popgeo

Alti citiva orienpeti...



georgette

Doamneeeeeeeeeeeeeee.......................de ce nu te induri de noi ,muritorii si ne arunci in lanurile de crini,fara mila!? ;) :D :D :D
mai Geo,m ai omorat!!Crinii sint pasiunea mea...da atatia n am mai vazut..o sa ma instalez la poarta mamei tale..oare n-are nevoie de un ucenic ,ca m as baga..numa sa i miros in fiecare dimineata!

opiadc

               Sunt foarte frumosi, toti,toti...
                    Nu am mai vazut niciodata un camp de crini...

georgette

Si unde sta mama ta..??????????????
Opi...facem bagaju'  pt la primavara..ce mare,ce munte ,ce concediu..nimik!CRINI!!!!!!Salahori cu ziua...sa ne imbatam de parfumul lor!plata muncii in natura!!

lala

Si cum pot sa ma inscriu si eu??? ??? ???ca m-ai omorat nici nu mai pot sa-mi cat de treaba ;) ;) ;) ;)