CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

georgette

Ce inscriere frate???dam navala...de mila ,de sila ,ne o primi si ne o da ceva de facut!! ;) :D :D :D :D

popgeo

Gradina e in Caransebes, crinii infloresc incepind cu iunie si uneori in mai....cel mai devreme puteti cumpara crini in primavara, februarie-mrtie-aprilie (numai sa fie mama sanatoasa) asa ca daca aveti  un pic de rabdare ca se poate.
  Inscrierea se poate face la mama la adresa de email data inainte sau la tel 0255511205
Einsteinta ...vrem sa vedem ce ti-a inflorit de la noi... pe unde ai publicat pozele cu gradina ta inflorita ?

Daca  exista in forumul asta o sectiune de publicitate pot sa dau mai multe detalii dar in principiu in pagina 8 al acestui post gasiti adresa  de email a mamei  si albume cu florile disponibile  gasiti in  semnatura mea cam primele 18 int cu flori din gradina, majorititatea disponibile functie de cit s-au inmultizit.

georgette

Geo multumesc!Am luat legatura cu mama ta!

penelopa

Si eu am luat legatura, anul trecut, cu mama ta cand, am primit irisii aceea deosebiti.
In toamna asta am primit  3 soiuri de crini dar am uitat ce am comandat.
Si Delphinium despre care am sa cer cateva lamuriri la topicul inaugurat de tine.

einsteinitza

Da, mi-au inflorit multi,a dica tot ce am de la tine si mama ta, am scris despre dansa undeva, cat am fost de impresionata de felul pachetului si de cadou. Sarut-o din partea mea mereu, am avut niste crini superbi.Nu prea am apucat sa pun poze, am avut gradina sapata pentru irigatii.In schimb am acum un iris inflorit de la voi, o poezie, doua tije pline care n-au nici o treaba cu vremea :)
Este cel alb cu margine bleumarin.Poze din gradina mea sunt in album, vezi adresa in josul postarii scris cu verde.Am acum si un iris variegat dar nu a inflorit anul acesta, nu stiu ce culoare e.Ampus si niste iris de balta in lac, astept anul viitor :D
Nu am avut nici o problema cu crinii au fost minunati, sanatosi tun.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Da, imi plac si mie irisii care reinfloresc in toamna. Daca au si parfum cu atit mai bine.   Acum ma straduiesc  sa fac rost de narcise care infloresc in toamna. Sper sa imi reuseasca in urmatorii citiva ani. Sint cam pretentioase cu clima peste iarna, nu le plac iernile de la noi la majoritatea celor care infloresc toamna. Da eu zic ca tot gasesc eu una-doua care rezista si la noi. Ideea mea e sa fac inca un virf de inflorire in septembrie octombrie. Doar trebuie sa fac selectia la flori. Cu irisii treaba e misto, datorita faptului ca unii sint mai tirzii si unii mai timpurii poti avea al doile aval de inflorire in septembrie + octombrie +noiembrie. E o planta foarte  flexibila si cu diversitate mare  si exista culori atita de reusite incit te lasa masca. Poate la anul am sa am mai multe poze de la ultimii hibrizi trimisi.
  Din pacate crini care infloresc tirziu nu am gasit.... dar incerc cu Lycoris radiata si squamigera. Poate le dau de capat, lycoris radiata e o floare superba, dar cam pretentioasa cu caldura. Im mod normal ar trebui sa infloreasca in septembrie-octombrie daca are conditii prielnice. Sa speram ca gaseasc unele mai putin pretentioase.
  Apropos... aici in Canada am vazut Agapanthus crescind cu succes afara, dar e intr-o zona in care e sol adinc nisipos si iarna are strat gros (50cm+) de zapada. Adica are tot ce ii trebuie.. si sol "uscat" iarna si protectie. Deci de rezistent e rezistent la frig cu protectie de zapada,  dar nu la apa si frig (hibrizii headbourne se pare).

lovetulip

Pe 14 decembrie vine un prieten din USA. La intrebarea ''ce sa-ti aduc'' ce credeti ca i-am raspuns? Floriiiiiiiiiiii.I-am zis ca nu e voie dar a zis ca se descurca.Va intreb ce pot face cu 14 bulbi de crini daca pamantul este inghetat atunci?Sa-i pastrez pana in primavara,sa-i plantez in ghivece si sa-i pun in beci?Voi ce ziceti?

Viorel,Am facut comanda dupa cum se vede mai jos. Ai vazut si vreun site cu amarilis? Se pare ca trebuie sa ajunga in doua saptamani, cel mult.Astept raspuns.Dan

--- On Tue, 11/18/08, Lilybulb.com <garden@bdlilies.com> wrote:



This email is to confirm the receipt of your recent order from B&D Lilies
(lilybulb.com).  Your bank card has not been charged yet, it will be done when
your order is accepted into our office system.  We charge credit and debit cards
when an order is accepted by us to reserve your choices should a variety be in
short supply at harvest or sell out quickly.  We do combine orders whenever
possible to save you delivery costs.  Daylily orders are sent separate from bulb
orders, due to a different digging schedule, and separate delivery charges will
apply.

Contact us by Phone:  360-765-4341

Contact us by Fax:  360-765-4074

e-mail:  garden@bdlilies.com

(We change our e-mail address whenever our computer is overloaded with unwanted
correspondence.  If your message to us bounces back, please check  the bottom of
any page on our website for a current e-mail address.)

FALL DELIVERY:  Bulbs are harvested based on a number of factors in the fall,
including the maturity of the variety and our local weather.  Shipping depends
on how early a specific variety has been processed and the and number of orders
being processed at one time.    We ship to colder areas of the USA first in
fall, last in spring, depending on weather conditions.

SPRING DELIVERY:  We begin shipping to the warmest areas, usually the last week
of March, while in colder areas, the bulbs are shipped as the soil thaws.

DAYLILY ORDERS:  Plants are custom dug for you from May to September, only
stopping during the hottest part of July and August.  Daylilies (Hemerocallis)
ordered after September are shipped in spring. but your credit or debit card
will generally not be charged until we being entering those orders into our
computer.

Please contact us with any questions, we are happy to assist in the
beautification of your garden.




Date     Tue Nov 18 18:57:20 PST 2008
Payment  American Express


Name                       Code         Qty   Each  Options
-------------------------------------------------------------
Lily Bulb - 'Salmon Star'  L7996          1   4.95
Lily Bulb - 'Dynamite'     L7078          1   4.95
Lily Bulb - 'Muscadette'   L7084          1   4.95
Lily Bulb - 'Aprilia'      L7291          1   4.95
Lily Bulb - 'Rio Negro'    L7502          1   6.25
Lily Bulb - 'Nostalgia'    #L7020         1   5.75
Lily Bulb - 'Miss Lucy'    L7124          1   8.95
Heaven Scents™ Fragrant    L5042          1   4.25
Asiatic (LA) Collection:
Lily Bulb - 'Kentucky'
• Longiflorum Hybrids:     L5085          1   3.50
Lily Bulb - 'Suncrest'
Lily Bulb - 'Dot Com'      L1021          1   3.95
Lily Bulb - 'Cannes'       #L1051         1   4.25
Lily Bulb - 'Pup Art'      L1154          1   4.25
Lily Bulb - 'Ormea (OT)'   L9036          1   7.95
                                   Subtotal  68.90
                                   Shipping  15.10
                                        Tax   0.00
                                      Total  84.00




Thanks for offering to rate us. You will get another email in 2 weeks
with a rating form.



vernil

Eu as pune bulbii intr-un ghiveci cu pamant pe care l-as tine in casa, ca sa nu inghete. Bulbii i-as planta apoi in primavara. Dar asteapta si alte sfaturi, Vio.


lovetulip

Quote from: vernil on November 19, 2008, 06:44:03 PM
Eu as pune bulbii intr-un ghiveci cu pamant pe care l-as tine in casa, ca sa nu inghete. Bulbii i-as planta apoi in primavara. Dar asteapta si alte sfaturi, Vio.

Uitati Hippeastrumul primit cadou de la voi, de la Hornbach  :-*


Nu ma satur de dragul crinilor

Prietenul ma intreaba daca nu vreau si amarillys.De pe linkul asta     http://www.tulipworld.com/items.asp?cat=Amaryllis-Bulbs&Cc=Amaryllis_Bulbs   vad ca e enorm de scump.Parca la Indagra am vazut niste preturi mai rezonabile.Cat este in Hornbach un bulb?Sau l-ai primit in ghiveci? Daca pentru crini ma descurc cu ceva miere parca pt amarillysi mi-e rusine sa-i cer sa aduca.Mai vad eu....
                                   Vio

vernil

Vio, asta-i Hippeastrum. Se gaseste la noi, pretul destul de rezonabil, intre 5 si 30 ron. Mai facem noi comenzi, vei fi cap de lista.  :D Am un pui de la asta, al tau este daca il vrei.

lovetulip

Quote from: vernil on November 19, 2008, 07:17:20 PM
Vio, asta-i Hippeastrum. Se gaseste la noi, pretul destul de rezonabil, intre 5 si 30 ron. Mai facem noi comenzi, vei fi cap de lista.  :D Am un pui de la asta, al tau este daca il vrei.
Hippeastrum=Amaryllis  eu asa credeam. care e diferenta? Am vazut pe Eutopia ca sunt doua perioade de facut comenzi.Iata peste ce am dat pe net. Poate facem in primavara o comanda la ei.Putem diviza rizomii si sa luam mai multi.Ce zici?Trec la favorites linkul?
http://www.bearded-iris.co.uk/page6.html

GetaV

Vio planteaza crinii unde poti (in ghiveci ,in pivnita ,in gradina ,daca nu este inghetat pamantul ,dar nu-i lasa pt. primavara ca se usuca.

Nicol Caloian

Ce frumos a inflorit! Si are o culoare mai deosebita, nici rrosu-rosu, nici orange. Sa-ti traisca!

lovetulip

Quote from: vernil on November 19, 2008, 07:17:20 PM
Vio, asta-i Hippeastrum. Se gaseste la noi, pretul destul de rezonabil, intre 5 si 30 ron. Mai facem noi comenzi, vei fi cap de lista.  :D Am un pui de la asta, al tau este daca il vrei.
Daca ai un pui de rog trimite-l finei mele de la Giurgiu.Si raman eu dator cu pui de crin in vara.
                                                                                                                                                       Vio

georgette

Vio,multumesc!..dar cred ca am culoarea ..nu pot sa mi dau seama prea bine..http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_camera/APFVEWMQEWUXBBCSTZW.. esti mare cu cu cei de gradina..sint teribili..iti lasa gura apa!!

lovetulip

Quote from: georgette on November 20, 2008, 08:43:37 PM
Vio,multumesc!..dar cred ca am culoarea ..nu pot sa mi dau seama prea bine..http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_camera/APFVEWMQEWUXBBCSTZW.. esti mare cu cu cei de gradina..sint teribili..iti lasa gura apa!!

Mai este pana ce-i vad acasa.Noroc ca m-a ajutat cineva in alegerea soiurilor :D :D ca nu ma puteam hotari ce sa aleg singur.Problema e ca prietenul ma roaga sa mai caut si alti bulbi ca sa faca comanda si sa o primeasca pana-si ia zborul catre Europa.Cam toate firmele au stocul out.   

                                                                        Vio                                                               

georgette

Daca vrei,te ajut si eu sa mai alegi,daca e vorba de crini..sau orice altceva,dar nu lalele..aici ma simt de-a dreptul eclipsata! :D :D :D

martipan

Quote from: viovaslui on November 19, 2008, 07:31:38 PM
Hippeastrum=Amaryllis  eu asa credeam. care e diferenta?

Vio,am mai scris si eu,si Claudiu, la topicul de la plante de interior - Specia amarillys se poate mandrii cu un singur reprezentat, Crinul Madonei -Amaryllis belladonna-,fiind o specie monotipica ; crinii din ghivecele noastre sunt de interior,si sunt toti Hippeastrumi,numai ca producatorii au pastrat denumirea eronata de amaryllis .  ;)
Bafta cu acel mix mununat de bulbi din S.U.A. !

lovetulip

Astazi am primit poze de la prietenul meu din Knoxville care a primit comanda de crini.Acum sa vad daca pot dormi de bucurie.Hai pa...ca a inceput meciul cu Vasluiul.
http://mimiana.sunphoto.ro/crini_de_la_Knoxville_TN

martipan

Super,ma bucur pt tine,acuma sa nu uiti sa ni-i arati infloriti !

georgette

Ei,acum subscriu si eu la ..AMR.. :D...mi se pare un veac pina vedem pozele cu ei infloriti!
Vio,tu te vaiti de plictiseala..fa un clip cu ei (cei comandati) sa ne treaca de ..iarna!! ;)

vernil

Mie imi place si iarna! Aerul este ca de cristal, lumina soarelui este stralucitoare, mirosul gerului, scartaitul zapezii, albul pur al zapezii ... Este foarte frumoasa iarna, iar dupa ea vine primavara  ;D

martipan

Si mie-mi place iarna,ador ninsoarea,m-as uita la ea minute-n sir,ador Craciunul si atmosfera aceea de basm si impacare...ador tot ,are atata magie acest anotimp,incat nu pot sa nu-l iubesc !

lovetulip

Quote from: georgette on November 23, 2008, 04:38:35 PM
Ei,acum subscriu si eu la ..AMR.. :D...mi se pare un veac pina vedem pozele cu ei infloriti!
Vio,tu te vaiti de plictiseala..fa un clip cu ei (cei comandati) sa ne treaca de ..iarna!! ;)
Fina draga,si tu tii AMR-ul?Pana in vara ai timp sa faci o poezie dupa care adunam pozele cu crini de la mine,de la tine,de la Penelopa, de la Lala,de la Opia,Corina,Geo si de la cei care mai au.Facem un slideshow si-l postam pe YouTube si sa vezi atunci cum se apuca de sapat in fata blocului cei care stau la parter. :D :D :D

                                                                                                                                     Vio

georgette

Pina acum nu l am tinut..dar dupa ce m am uitat s avad si eu cum arata crinii tai...am zis ca nu pot altfel! :D...ma pui la incercare cu o poezie despre crini...vom vedea ce scoate iarna la iveala!!sint preferatii mei.nu stiu daca am sa pot exprima ce inseamna ei p[entru mine!