CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

popgeo

Quote from: gabriela jalba on May 21, 2009, 09:27:06 PM
cxam asa arata.......sint unii care abia ies din pamint. Ii ud in fiecare seara. O sa le fac umbra la radacina,de ziceti ca asa le place.

Foarte intirziati...dar ar trebui sa reziste... poate ar fi mai bine ca crinii trompeta sa ii plantati toamna. Le trebuie mai mult timp de acomodare si stabilizare  decit la asiatici . Pina se stablizeaza trebuie sa ai mai multa grija de ei... apoi nici o grjia... numai sa nu fie pamintul calcaros ca nu le place.

gabriela jalba

Eu zic ca nu ar fi calcaros....cum as putea sa-mi dau seama  ?  stii vre-un test,ceva...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo

Quote from: gabriela jalba on May 21, 2009, 10:07:55 PM
Eu zic ca nu ar fi calcaros....cum as putea sa-mi dau seama  ?  stii vre-un test,ceva...

Nu prea stiu....exista teste specifice... dar nu stiu cum se numesc.  ideea e ca un amestes de acea de brad, nisip si frunze maruntzite face pamintul mai acid..si mai afinat.... Si retine apa mai bine ... asa cum le place crinilor.

gabriela jalba

multumesc mult!!!! pt la anu am sa execut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Primul crin pe anul acesta


popgeo

Superb. Se umeste Lolypop.

georgette

superb crin vernil!..sper sa mi infloreasca si mie..daca nu cumva este printre cei ''secerati'' de Bobo :(..va arat o parte din  crinii mei..deocamdata imbobociti, e posibil sa mai creasca..http://georgette.sunphoto.ro/crini_de_gradina

Marmoset

Vernil, frumos foc acadeaua aia!
Georgette, am si eu 3 fire de Crin, arata exact ca ai tai, doar ca daca pun ruleta langa ei, trebuie sa tai un zero de acolo!  :D 10 cm au si cate 4-5 boboci fiecare!
In sfarsit, lenesa Canna Indica a scos alaltaieri capul la iveala!

gabriela jalba

care 10cm???!!!! un metru!!!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Si ai mei sunt mici ..30-40 cm ..unul e chiar mic de tot, nu cred ca are 10 cm, dar are boboci . Poate l-am pus prea adanc

vernil

Quote from: gabi_gabriella on May 23, 2009, 10:24:12 PM
Si ai mei sunt mici ..30-40 cm ..unul e chiar mic de tot, nu cred ca are 10 cm, dar are boboci . Poate l-am pus prea adanc

Am si eu unul la fel, l-am descoperit azi, langa trandafirul Samba. Nu cred ca are mai mult de 10 cm, dar are 3 boboci mari, de aprox. 7 cm lungime  :D. Sunt curioasa ce culoare au ... Azi am mai plantat 3 bulbi, sa vedem cum evolueaza, daca cresc repede si, foarte important, daca vor inflori.

Marmoset

Gabi Jalba, de ai mei ziceam ca au doar 10 cm, ca balalungii lui Georgette bat suta de cm!  :D
Astia care au crescut asa putin, dar au boboci, nu cumva or fi soi pitic?  ???

vernil


ELA

Vernil, e tot in gradina de la bloc?  am si eu unul care trebuie sa infloreasca si am inceput sa am emotii, sa nu mi-l fure( din lalele au 'ciordit' dar tot au infrumusetat o perioada gradina); oricum la anul cumpar mai multi, nu ma dau usor batuta ;D

Codruta

Imi place Ela ca esti hotarata si nu te dai usor batuta :) Sa speram ca va rezista crinul desi cu astfel de oameni prin preajma e cam greu :(

vernil

Dragelor, insistati, pana la urma veti reusi sa aveti flori in gradina! Eu am riscat, uneori pierd, dar nu ma las niciodata!

ELA

incerc sa ii obisnuiesc cu frumosul....mai ales pe cei tineri;pana acum nu au vazut, in zona, decat suprafete cu gazon si tufe sau cu diversi copaci
mi-ar fi mult mai usor daca ar  fi mai multi in cartier care sa incerce amenajarea peticului de pamant din fata blocului astfel incat sa semene, macar, cu o gradina ; noroc de vecinul de palier( pensionar) care ma ajuta uneori sa udam plantele ....

vernil

Ela, vei vedea cat sunt de receptivi cei tineri, sunt bine intentionati, au minte sa priceapa si suficienta energie sa munceasca putin in gradina, trebuie doar directionati si stimulati. Imi amintesc ca in fiecare zi, cand imi aduceau apa in sticle, le ofeream o inghetata ... La inceput erau doar 3 pusti, apoi ceilalti, care stateau pe margine si priveau, s-au oferit si ei ... Insa nici posibilitatile mele financiare nu erau prea grozave, dar mereu le plateam munca ... Dupa care a inceput sa le faca placere, sa vada cum cresc florile ... Acum, pustii sunt adolescenti si stau mereu in preajma gradinilor, niciodata nu au rupt nici macar o cracuta de liliac, chiar daca florile atarnau peste gardulet... Dar oamenii maturi au rupt  >:(


gabriela jalba

Sper sa fie intr-un ceas bun!!!       
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on May 29, 2009, 07:26:21 PM
Sper sa fie intr-un ceas bun!!!       
aoleu, m-ai imbolnavit!

einsteinitza

O culoare deosebita. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Crin rosu-corai!  :o :o :o :o :o :o

Codruta

Ce de frumuseti pe aici...iar cel rosu are intr-adevar o culoare superba.
E normal sa se ofileasca deja frunzele de la baza crinilor? La fel ca in poza pusa de Sica. Eu, obsedata fiind de mucegaiuri si fainari  ;D m-am cam speriat cand am vazut ca se intampla asta cu crinii, mai ales ca cei care sunt pe langa trandafirul cu probleme au cele mai multe frunze de la baza ingalbenite. Ma mai gandeam ca se ofilesc asa pentru ca sunt la umbra dar Popgeo spunea ca le place la crini sa aiba umbra la baza si in plus la Sica vad ca nu sunt umbriti.

gabi_gabriella

A inflorit primul crin , chiar daca e mic, mic de tot