CRINI

Started by turturica, March 16, 2007, 09:42:13 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

O nebunie la voi acolo :o :o :o :o :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Si io, si io, promit sa adaug maine alta serie  :D

einsteinitza

Mă tot minunez :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Crinul alb miroase dumnezeieste, insa e cam firav, a crescut luuuung si firav, l-am sprijinit de scarita clematisului. Pana la urma, vreau sa ma simt bine acolo unde locuiesc, si chair daca am inceput sa simt criza financiara, o tratez cu indiferenta. Fac economii de unde se poate si ma ocup de gradina. Pana la urma, 50 ron/luna nu sunt un capat de tara...

popgeo

Crinul alb (trompeta)  va avea nevoie de ceva timp (2-3 ani) pina ajunge sa fie  mai zdravan.  Sint foarte frumosi... cred ca in poza cu cel rosu  se vede si piciorul posesoarei...;-)

vernil

Quote from: popgeo on June 08, 2009, 05:55:42 PM
Crinul alb (trompeta)  va avea nevoie de ceva timp (2-3 ani) pina ajunge sa fie  mai zdravan.  Sint foarte frumosi... cred ca in poza cu cel rosu  se vede si piciorul posesoarei...;-)

Multumesc frumos, Geo! Astept sa scoti la vanzare crini trompeta. Toti sunt parfumati, asa-i ? Ai avut dreptate, se vede piciorul meu, nu-s de profesie  ;D, dar nu mai am baterii la aparat si imi focalizam atentia pe flori ....


popgeo

Da Vernil,  toti crinii trompeta sint  parfumati sau foarte parfumati.  Si o buna parte din crinii orienpet sint  parfumati... atita tot  ca la crinii orienpet parfulmul variaza mai mult  atit ca si cantitate cit ca si nunatze.  La crinii trompeta parfumul este similar la majoritatea.
  Stii cumva cum se numeste crinul rosu  din poza ta ?

larisa

si crinii mei au rasarit toti ,chiar si cei pusi in primavara asta au boboci ,din pacate nu-i voi vedea infloriti,doar in poze

georgette

Si la mine inca doi asa  http://georgette.sunphoto.ro/crini_de_gradina/TFTUHFJLYWHFOYYFOYO
popgeo, la tine trebuie sa fie un vis ,o gradina cu mii de crini!

Marmoset

Georgette, frumos foc! Nu esti tu mama crinilor si a gladiolelor?  ;) :-*

turturica

Georgette, uite crinul de la tine : tulpina are cca 5 cm, iar floarea  11 cm  ;D

vernil

Turturica, am avut si eu un astfel de crin, avea cam 10 cm inaltime si 3 cupe  :D ... Am remarcat ca daca le adaugi ingrasmant sau pamant proaspat, crinii se dezvolta foarte bine.

georgette

Quote from: Marmoset on June 11, 2009, 01:36:18 PM
Georgette, frumos foc! Nu esti tu mama crinilor si a gladiolelor?  ;) :-*
Marmo,sa fiu corecta,nu sunt "mama eu"..pe romania "mama" este mama lui popgeo urmata indeaproape de Vio  :D :D :D !de iubit da,ii iubesc ca pe copiii mei(uneori chiar mai mult caci atunci cand nimeresc cu mingea in ei si mi i rup ,e jale,sa nu fii in locul lor..)

georgette

Quote from: turturica on June 11, 2009, 02:22:05 PM
Georgette, uite crinul de la tine : tulpina are cca 5 cm, iar floarea  11 cm  ;D

Turturico ma bucur mult c-a inflorit la tine!nu stiam daca va rezista la mutare si transport intr o perioada apropiata de inflorire! Sa te bucuri d eel si ti voi trimite si altii din cei ce se vor inmulti anul asta! :-*
Cred ca l putem incadra la statura "mini" cu astfel de tije(luam locul intai la "asa nu"  :D ;) )

popgeo

Au mai inflorit ..






einsteinitza

Incep si la mine, de, clima mai rece
Popgeo, sunt ametitor de frumosi.  Am inceput sa ma prinda flama crinilor, de la tine. Cand iti vad albumele incep sa fac liste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Au mai inflorit...








popgeo

Au mai inflorit ..





popgeo

Au mai inflorit...







popgeo

Pai gradina mare am intzeles ca ai,  dragoste pt flori este din plin, energi si pasiune  in mod cert nu lipseste...;-)
  Crinilor le sta bine in grupuri mari... ;-)

Quote from: einsteinitza on June 18, 2009, 09:18:58 PM

Popgeo, sunt ametitor de frumosi.  Am inceput sa ma prinda flama crinilor, de la tine. Cand iti vad albumele incep sa fac liste.

vernil

Geo, daca as fi in locul tau, as dormi noaptea printre ei ...

Mie crinul asta pistruiat, cu petale rasucite,   imi place la nebunie. Stiu ca pare o piticanie fata de cei ai tu acolo, dar nu-i asa ca e frumusel ?


popgeo

Este Lilium Tigrinum....este intr-adevar foarte frumos. Exista si galben... Lilium Tigrinum  var Flavum .. parca.

popgeo

Au mai inflorit... gramezi... au inceput si crinii trompeta...




Un crin asiatic, rar, foarte  interesant ...petalele rasfrinte, floarea in sus si roz cu puncte  rosii...se numeste Panache. Productie Canadiana.




In lucru..







Si multi altzii.. si o alta gramada se pregateste sa infloreasca...

GetaV

Totusi ai putina mila de noi! Cred ca nici "asiaticii"n-au asa o colectie.Ce mi-ar place sa ma plimb printre ei!

popgeo

Hmm..Hmm... ar fi parca mai bine sa fie "asiatice".... dar  nu se impaca toate pe un teritoriu asa mic... asa ca momentan cu  asiatici..;-)