Phalaenopsis sp.

Started by Dan Hibiscus, February 13, 2009, 04:10:43 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Adica o tii intr-un castron cu apa cam o jumate de ora, pana isi trage scoarta apa iar apoi lasi sa se scurga ghiveciul? Daca la tine e cald poti sa o uzi si saptamanal.

lena

Nu am tinut-o niciodata asa de mult. ii torn apa, astept putin,si apoi o las sa se scurga. Si chiar si asa, scoarta este umeda mult timp si ma gandeam ca planta isi trage de acolo apa de care are nevoie, bineinteles ca am facut dupa capul meu.  mai e si apa de pe fundul vasului mai mare, (dar nu sta ghiveciul scufundat in ea) In rest o pulverizez cu apa pe frunze, cam la o saptamana.

stefana

Infloriri recente :
prima floare deschisa a fost cam ciudatica fara labellum, dar urmatoarele sunt OK.
si
Mititica asta ultima este una care are o poveste speciala, urmasa a orhideei cu frunza tubulara.

vikcelmic

Acum o luna am taiat tija la arlechinul meu; desi pareau in regula, cateva radacini care au stat in bile, s-au topit . Mititica nu a putut trece iarna. Am pus tija in apa ca nu m-am indurat s-o arunc si a stat asa pana azi cand vad ca se ofileste. Restul de planta l-am imbaiat cu solutie de inradacinare si l-am impachetat in cocopeat. I-a dat repede o frunza noua care oricum cred ca era pregatita sa iasa. Si tot creste frumos;de  radacini nu zice nimic.  ::)

flordel

Scuze, dar stie cineva unde gasesc ghivece transparente? Am o orhideea de transplantat si n-am in ce s-o pun...

Dan Hibiscus

Daca e una singura rogi la un market sa ti dea unu de la una care a murit sau la o florarie , daca vrei noi eu am gasit la Mr Bricolage

einsteinitza

Gasesti si la Cora din cele transparente cu farfuriuta, ceva mai mari , o masura mai mare ca cele obisnuite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


lord_lesy

Eu am gasit la Praktiker o masca transparenta inalta. Initial ma gandisem sa o gauresc si sa o transform in ghiveci dar acasa am facut altfel.
Suportul are un tub pe mijloc astfel incat ghiveciul sa nu atinga fundul. Pe fund am pus diverse scoici si pietre pe inaltimea tubului.
Am luat vechiul ghiveci al orhideei si am decupat fundul si l-am impins pana aproape de tubul respectiv (pentru ca aveam nevoie de un ghiveci ceva mai mare si nu aveam altul  +ham) si am umplut cu pamant de orhidee.
Eu nu o ud prin scufundare - nu am udat-o niciodata asa ci am pus apa cu sticla- si apa ramane pe fund printre scoici si treptat se evapora asigurand si umiditatea.
Daca voi gasi un ghiveci adecvat  ::) voi inlocuii improvizatia facuta acum eram disperata deoarece am gasit gandacei albi in pamantul ei asa ca ma "deratizat" tot.
Oricum ca si efect e ok cum a iesit cu acele scoici pe fund.
Nu imi mai amintesc de cand nu mai are florile dar acum am observat ca pe tijele taiate are muguri. Sper sa infloreasca iar.

ani

Variatiuni pe aceeasi tema:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

bia

Am nevoie de ajutorul vostru. Nu imi dau seama ce a patit phale a mea. Asa ii arata frunza si e moale. Ce sa ii fac? Merci.
http://bibacj.sunphoto.ro/Probleme/39137719

sicamin

Bia ,eu cred ca ai tinut-o prea in soare si are frunza arsa de caldura. Nici radacinile nu prea arata bine la a ta. Schimba-i locul si pulverizeazo mai des.
Si ale mele au inflorit .Majoritatea sant la prima inflorire si cum eu le-am luat fara flori ,s-au nimerit 4 albe si 3 mov. :D




einsteinitza

Am intrat in sezon de infloriri
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Si o pelorica
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

He, he, he, cate ai odata! +apl ;D

Rux


Dan Hibiscus

f frumoase , cea rosie e foarte "torida"  :yrk

gabriela jalba

Aia e chiar rosie ???   :o :o :o Toate ia faine!!! Ce culori poate avea peloria !!! E dulcica foc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Sa stii ca pelorica pentru culori am luat-o ca de altfel mie peloricele nu prea imi plac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +hypno +hypno +hypno Phale aia rosie mi-a taiat respiratia
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Codruta

 +hypno +hypno +hypno +hypno fara cuvinte. Felicitari! :-bd

einsteinitza

Mi-a inflorit si la Slanic una, o culoare care-mi place mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

E rujata pe gurita!!!! La mai multe flori pe tije !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

ES is tare frumoase si bogate in flori ! +apl Ale mele au doar cateva floricele pe tija.



einsteinitza

Ce frumoasa e cea grena! Si cea alba, dar cea grena e o culoare deosebita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro