Phalaenopsis sp.

Started by Dan Hibiscus, February 13, 2009, 04:10:43 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ba da, se cresc la fel, nu m-am invatat ca aspect voiam sa spun. Am si eu una si cand imi place cand nu, dar am inceput sa ma invat cu genul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

ma gandeam ca la aspect te referi , cred ca am vazut-o pe  a ta intr-un album , este o nuanta de galben-portocaliu ?daca este aceea la care ma gandesc eu , e foarte frumoasa .

paunita

mai am una nou venita in casa mea si mi-e tare draga , asa ca o sa v-o arat si voua :

                 

sicamin

Paunita ,e foarte frumoasa phale a ta. +apl
Ale mele au inca bobocii mici ,abia acum le cresc  tijele.Am si eu una ca a ta  ;)

paunita

multumesc , Sicamin !si ale mele au tije in diferite stadii de dezvoltare , acestea care sunt inflorite acum  sunt cumparate in aceasta toamna .abia astept sa o vad si pe a ta plina de flori !

Cristy87

Buna dimineata si bine v-am gasit !

De curand am luat din casa de la cineva o orchidee care nu a fost deloc ingrijita corespunzator si arata destul de rau.Vreau sa o readuc la viata si as avea nevoie de cateva sfaturi cu referire la pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a o repune pe "picioare".
Radacinile de la exterior sunt uscate si moi la atingere.Tija era uscata pe jumatate si am decis sa o tai de la baza.

Am facut cateva pozele la aceasta floare si le-am pus in albumul acesta:

http://cristyy87.sunphoto.ro/Orchidee

Deasemenea am cumparat si un ingrasamant ca sa incep tratamentul de refacere.Inca nu am aplicat acel ingrasamant.

Ce imi recomandati ?

Multumesc !

        Cristi

einsteinitza

Buna Cristi,si bun venit printre iubitorii de flori.
Biatra orhidee, sper sa mai aiba ceva sanse.
Din poze, pare ca are rqdacini
E deshidratate, un substrat prost si putin , si a avut parte de prea mult soare si niste mutilari.
Eu as face asa:
As scoate-o din ghiveci, as scutura putin radacinile si as tine-o peste noapte intr-un vas cu apa, sa se rehidrateze putin. Apoi daca ai cu m, cumpara niste scoarta-din pacate sacii sunt cam mari la scoarta- sau o punga cu pamant de orhidee din care alegi nu mai scoarta, nu il folosesti tot. Pui orhideea cu scoarta pana la nivelul zonei in care. Incep radacinile, nu ingropi frunzele.
Nu ar strica inainte de asta sa ii aplici si un dus, pare murdara putin, si o scuturi cu capul in jos, sa nu ramana apa in mijloc, risti putrezirea coletului, dar daca o scuturi nu sunt probleme, orhideelor le place dusul.
Ghiveciul lla lumina, fara soare direct deloc. O uzi cand nu mai este condens pe. Peretii ghiveciului. Dupa ce se evapora condensul, mai astepti o zi si uzi.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Cristy, mai ai nevoie de sfaturi ? In scopul rehidratarii,eu as proceda putin altfel,cu ce ai. Multe "mortaciuni" am inviat. Numai cu dendro nu-mi merge...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am si eu o ciudatica
   
   Nu stiu ce-i,dar fiindca infloreste la mine,mi-e draga.
Stiti ce varietate e ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Paunita, ce frumusica e !!!
Gabi, a ta e tot phale ?
LA mine s-a deschis primul boboc. Anul aste se pare ca le-a placut afara, ca toate au tije cu bobocei mai mici sau mai mari

gabriela jalba

Nu. Nu e phale !!!! NU stiu ce e. Asta va intrebam !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, dupa mine ar fi o Miltassia, dar am cam ruginit la orhideele mai deosebite, tot cu cymbi si phaqle merg inainte. Oricum, pe acolo pe undeva e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Multumesc Gaby_Gabriella ! nu ne arati si noua phalele tale ?


gabriela jalba

Es,ai dreptate. Si are si topic !!! Daca stiam ce-i,n-o postam aici... :( Daca vrei,muta postarea; :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Au inflorit si dragutele mele, doar ca mai zgarcit ca de obicei, doar 7-8 flori pe tija. Cea roz are scuze ca a fost inflorita toata vara, am taiat tija in septembrie, dar aia alba trebuia sa se prezinte mai bine  ;D

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paunita

Claudia , sunt tare dragute phalele tale  si chiar daca acum au mai putine flori ele pot face boboci in continuarea tijei , mai ales ca zilele devin mai lungi si vor dispune de mai multa lumina .Ma bucur foarte tare cand vad postari noi la orhidee , daca mai ai si altele sa ni le arati si noua , te rog !

einsteinitza

Claudwe, ai inceput..sunt frumoase si tin mintea ocupata cand afara e zapada!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Aia alba are niste pistruiasi. Si ce de au flori putine??!!! Eu ma bucur cind vad fiecare floricica. Aia roz...are un roz dulce. Iti doresc sa-ti faca cit mai multe flori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paunita

Claudia , am si eu o orhidee phale ca a ta  ;) , doar ca tie ti-a reusit mai bine poza , eu am folosit blit.

   

Acum le mai am inflorite pe acestea doua , restul vor inflori peste cateva saptamani.

 

 

einsteinitza

Frumos, incep gradinile de iarna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Orhideele ma ajuta sa trec mai usor peste iarna , infloresc tocmai acum cand gradina doarme .Toata ziua sunt in geam sa le vad evolutia , le verific daca trebuie udate , daca a mai aparut o tija , un boboc ... si uite asa ma trezesc ca apar primii ghiocei .

sicamin

Au inceput si phalele mele sa-si deschida cate-o floricica.


paunita

Sicamin , sunt superbe  +apl , mai ales cea pistruiata .Am si eu una ciclam , la fel cu a ta , doar ca mai dureaza putin pana infloreste .

einsteinitza

Ce frumos, cea pestrita e minunata, dar si cealalta. Tare mult imi plac phalele :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro