Phalaenopsis sp.

Started by Dan Hibiscus, February 13, 2009, 04:10:43 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

PROPAGATION

    Phalaenopsis can be vegetatively propagated by two methods. The first method is by cutting the flowering stem above a stem internode, the dormant growth "eye" is covered with a triangular sheath. Cut, with a hot knife or shears, through the flower stem after the last flower has fallen. Then move the plant to a dimmer area. In most cases, new plants will start from the dormant "eyes ". After the new plants initiate, the the mother and "keikis " (babies) can be move gradually back to higher light. When the keikeis have 2-3 " roots, the "keikis " can be removed, by slicing between the the stem and the keikei, or cutting the stem above and below keikei's attachment point. The new plant can now be potted up and grown on. If more flowers are desired, cut the stem as above, but do not move the plant. In the second method, the mother plant is topped. As a monopodial plant, Phals continue to grow vertically. In time, they discard their lower leaves. The leaves have served as a storage vessel of water and nutrients. The leaves have outlived their usefulness and are discraded. New roots are produced above the leafless stem, as the Phal continues growing vertically. The stem can be cut below the new roots. The top part, with leaves and roots, can be repotted after proper care of the cut. The remaining stub can be left as is, for a few days/weeks. Soon, new little plants will be found growing out of the old stub. These keikeis can be repotted in the same manner as the first method. They will grow on and eventually bloom. If left on the stub, they will often bloom sooner, than if individually potted.


Traducere  "la rece"
Phalaenopsis pot fi vegetatively propagate prin două metode. Prima metodă este prin tăierea de înflorire stem de mai sus o tulpină internodul, în creştere latente "ochi" este acoperit cu un triunghiular teaca. Taie, cu un cutit fierbinte sau foarfece, prin flori stem după ultima floare a scăzut. Apoi a muta de plante la un dimmer zona. În cele mai multe cazuri, noi plante va începe de la latente "ochi". După ce a iniţia noi de plante, de la mama şi "keikis" (copii) se poate muta treptat înapoi la lumina mai mare. În cazul în care keikeis au 2-3 "rădăcini, de" keikis "pot fi eliminate, de a tranşării peştelui între a stem şi keikei, sau de tăiere a stem de mai sus şi mai jos keikei de ataşament punct. Noile plante poate fi acum pateu de sus şi cultivate pe . Dacă mai multe flori sunt dorite, tăiate de stem ca mai sus, dar nu a muta de plante. În cea de-a doua metodă, planta-mamă este topped. Ca o monopodial de plante, Phals continuă să crească pe verticală. În timp, ele se aruncă lor mai mici frunze . frunzele au servit ca un vas de stocare de apă şi de nutrienţi. frunzele au outlived utilitatea lor şi sunt discraded. New rădăcini mai sus sunt produse de frunze stem, în calitate de Phal continuă creştere pe verticală. stem de mai jos poate fi redus de noi rădăcini. început parte, cu frunze şi rădăcini, poate fi repotted după îngrijirea corespunzătoare a tăiat. rămase cioturi poate fi lăsată aşa cum este, pentru câteva zile / săptămâni. In curand, noi puţin plante va fi găsit în creştere din vechiul cioturi. Aceste keikeis poate fi repotted în acelaşi mod ca şi prima metodă. Ei vor creşte şi, eventual, pe Bloom. Dacă stânga pe cioturi, de multe ori ei vor sa infloreasca mai devreme, decât dacă individual.



Poate mai stie cineva si ceva mai usor sau a experimentat altceva prin taierea tulpinilor florale .eu am incercat cu o bucatica binodala taiata de o tulpina care a inflorit deja , dar sunt incepator si nu stiu ce trebuie facut.
Sunt posesorul a doua phale de ieri si as vrea sa fac un fel de "back-up" la ele .In caz de...:D

ozimandias

Danero....
In primul rand bine ai venit in club (clubul iubitorilor de orhidee).  2 zici?  :D Vor fi curand mai multe. Dar, sincer, nu cred ca vor fi mai multe ca le vei inmulti tu  :D

Am incercat sa citesc materialul. In engleza am inteles mai mult decat in romana  :D. Sunt cativa termeni pe care nu i-am inteles (sau nu i-am inteles in context)  ::), insa pot sa-ti spun ce stiu sigur: cel putin phalenopsis face pui (keiki) atunci cand simt ca nu o vor mai duce mult. E un fel de perpetuarea speciei... cand simt ca sfarsitul e aproape, fac pui. Am observat (la altii) ca nu tot timpul se intampla asa si (tot din experienta altora) am inteles ca unii hibrizi sunt mai predispusi decat altii sa faca keiki.
La mine doar o orhidee a facut keiki pana acum. Insa am reusit si am omorat si mama si puiul.


Dan Hibiscus

Bine v-am gasit :D

am inteles faza cu keiki dar de ex e obligatoriu ca mama sa moara ? , din cite vad e cazul ananasului care mama moare dar nu inainte da a face 1-4 pui care sa mearga mai departe .
Pe de alta parte se incearca o inmultire "fortata" produsa din bucati de stem cum zic englezii care pot fi reproductive la fel ca la diefenbachia dar tot ce am gasit sunt in limba engleza academica ,deci un pic mai greu de inteles ptr amaratii ca noi :D si unii pasi nu i pricep

ozimandias

Nu e necesar ca mama sa moara.
Ti-am spus, la mine doar una a facut keiki. Am luat-o de la reduceri, fara o analiza atenta si nu avea picior ( :D) de radacina... Si saracuta a facut pui pe tija. Insa m-a prins intr-o perioada dezastruoasa pentru mine (zugraveam) si .... ma rog, si a murit cu totul.

Insa cunosc phalenopsis care au facut pui si au trait in continuare, fericite si mama si puiul.
Si, ti-am spus, sun plante mai predispuse sa faca pui. Eu am phalenopsis de 3 ani (daca nu de mai bine) si cred ca am cam 30.... Dar nu pui... ::)

Nicol Caloian

Ozi ma pui pe ganduri! Prima phale pe care am primit-o anul trecut a facut keky dupa ce s-au trecut florile acum e maricut iar planta mama e bine mersi si are boboci. E drept ca sunt cei de la varful tijei dar sunt singurii care au rezistat absentei mele de saptamana trecuta si elanului manifestat de Virgil. Asa arata la inceput: http://nicolcaloian.sunphoto.ro/diverse/WLENPODBYBJCTJBUZKO dar acum e mai mare. Am inspectat radacinile la planta mama  si sunt viguroase, nu dau semne ca ar fi ceva in neregula.

ozimandias

Pai Nicol, cand spuneam ca am cunostinta de phale care are pui si si planta mama e OK ma refeream si la planta ta. De ce sa te ingrijorezi?

;)

Dan Hibiscus

Pai sa presupunem ca facem rost de un keiki sau imi reuseste din spira florala sa obtin un pui sunt cam derutat cu 2 chestii
1 Vasul de crestere ....dupa unii transparent in cazul phale dupa altii nu e necesar
2 Unii zic sa adaugi putin pamant pe fundul vasului pe care sa asezi pe acea movilita radacinile de le orhi si apoi adaugi compost de orhidee, dar asta se contrazice cu aerisirea lor .Iar altii ca doar scoarta plus argila plus ceva spaghnum.

Si inca ceva , am gasit scoarta de pinus martimus si bile de argila dar in loc de spaghnum nu pot sa pun turba curata (putina) sau daca gasesc cocos

stefana

Quote from: danero2005 on February 14, 2009, 09:12:10 AM
Pai sa presupunem ca facem rost de un keiki sau imi reuseste din spira florala sa obtin un pui sunt cam derutat cu 2 chestii
1 Vasul de crestere ....dupa unii transparent in cazul phale dupa altii nu e necesar
2 Unii zic sa adaugi putin pamant pe fundul vasului pe care sa asezi pe acea movilita radacinile de le orhi si apoi adaugi compost de orhidee, dar asta se contrazice cu aerisirea lor .Iar altii ca doar scoarta plus argila plus ceva spaghnum.

Si inca ceva , am gasit scoarta de pinus martimus si bile de argila dar in loc de spaghnum nu pot sa pun turba curata (putina) sau daca gasesc cocos
1. Unde ai gasit scoarta de pinus maritimus?
2. Florile se formeaza pe tija la phalenopsis.
3. Vasul transparent la phalenopsis i-ar fi necesar pentru asigurarea unor conditii relativ apropiate de cele din natura (unde radacinile, pe langa rolul de fixare de scoarta copacilor, pot realiza si fotosinteza). Iar la noi mai este util si pentru ca putem observa starea radacinilor fara sa deranjam planta :).
4. Nu cred ca e necesar pamant pe fundul vasului. Poate provoca putrezirea radacinilor, retinand cam multa apa.

Ionela

Maine imi iau timp sa fac traducerea in romana...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mama4you

se spune caorhideea este o floare fara pacat.Se pare ca orhideea a devenit cea mai vanduta planta din lume.!

einsteinitza

Adica cum, fara pacat? Ce pacate sa aiba o floare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Phalele sunt doar "pacatos" de frumoase! ;)

mama4you

asta vroiam sa spun....pacatos de frumoase....te face sa ti le doresti cu orice chip

Ionela

Inca nu i-a venit vremea de inmultire si totusi este cazul sa o pun si aici pe Rose!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Merita laudata, ca e frumoasa foc,Rose a ta !

Ionela

Multumesc, Sica :-* :-*  Acum e in plina glorie. O am de 2 luni si continua sa infloreasca. Varful ii creste continuu si are noi mugurasi.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ionela ,eu am una alba care e inflorita din august anul trecut si acum este tot plina cu flori ,pe aceiasi tija a facut mai multe inflorescente.
Poate va face si a ta multeeee floricele.

Ionela

Ce vesti bune imi dai!! :-* :-* Eu deja ma gandeam la clipa grea cand Rose isi va pierde florile :'(
Cu ce fertilizezi frumoasa ta??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Odata pe luna le pun in apa cu care le ud ,ingrasamant pentru orhidee.Sa nu intelegi ca le ud doar odata pe luna  :D .Eu le ud cao saptamanal.

irina

ce fertilizant folositi?

Ionela

Uite, ieri mi-a cumparat Felix un fertilizant pe care scrie Orchidea (ingrasamant lichid pentru orhidee)  produs de Agro CS (cred ca-i o firma ungureasca). Ei recomanda o dilutie de 15 ml fertilizant in 2 l apa si udarea cu aceasta solutie o data la 2 saptamani. Astazi fac si eu prima fertilizare la Rose... E OK sa respect reteta indicata??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

irina

am si eu de Agro
are capac roz
si eu il folosesc la 2 saptamani acesta de Agro

Ionela

Cred ca-i acelasi ;) Multumesc, Irina! :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

kerkyra

Cum ferilizati orhideele? Adica: puneti fertilizantul in apa si scufundati vasul sau turnati apa cu fert. pe deasupra? Citisem pe undeva ca ar fi pericol sa arda radacinile si de aceea ar trebui o udare inainte, apoi apa cu fertilizantul.
Eu pe ale mele le ud de regula prin scufundare intr-un lighean cu apa, fertilizant nu am folosit inca dar parca m-ar tenta. Am 2 phale, una cu flori acum si care mai face o ramificatie pe tija si una la care acum creste tija. E ok sa le pun acum fertilizant?

Ionela

Ma tem ca nu-s cea mai in masura sa raspund. Azi am facut prima fertilizare la Rose a mea. Am diluat 15 ml fertilizant pentru orhidee in 2 l apa si am turnat pur si simplu. Probabil o mare prostie am facut! In zilele urmatoare vad daca i-am ars radacinile - acum arata normal.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8