Primula

Started by Nicol Caloian, February 28, 2009, 10:54:29 PM

Previous topic - Next topic

sophia

da bine nasu ,ati fost in iasi si nu ati spus nimic!!!!!

Nina

Primulele rezista foarte bine in gradina, vara intra in repaus si isi reiau cresterea toamna, iar la 3-4 ani se raresc tufele. Am primule din acestea cumparate la ghiveci care infloresc in fiecare an  in gradina si cu timpul face tufa mare.

simonaelena

Quote from: vio on January 30, 2010, 07:16:50 PM

Ce culori ai? Cand vii la Vaslui in aprilie,poate facem schimb.Ce zici?

Vio, acum am rosu cu margine alba, alb si galben, insa nu s-au inmultit. O sa imi cumpar din Baumax si alte culori, nu sunt foarte scumpe dupa parerea mea..
Pene, nu ma uit decat sa fie sanatoase atunci cand le cumpar.
Daca vrei din alea care sunt intradevar de cursa lunga, cumpara seminte. Tija florala e putin mai lunga (aproz 10 cm), insa nu au niciun fel de pretentie. La mine se inmultesc intr-o veselie. Fitoasele astea de Baumax sunt cam "sterpe" adica pui ciu-ciu.

gentiana

exista si soiuri de camera(se gasesc in magazile pe 20-25ron ,adica cam de vreo 10 ori mai scumpe decat cele de gradina,ca sa le recunoasteti)

Mihai

Asta e singurul criteriu pentru a le recunoaste?

gentiana

Mihai, informatia costa! ;D ;)


Mihai

Multumesc,incep sa  caut pe internet........

gentiana

vrei de interior sau de exterior?
la interior sunt minim 2 soiuri(cel putin atatea stiu eu)

penelopa

Lasă Mihai,  cumpărăm şi noi ce-i mai ieftin şi sănătos   ;) şi ne umplem grădina cu primule.  :D
O să se învineţească Genţiana de ciudă.  :P

simonaelena

Vanata e de obicei!  :D Puteai sa spui ca se va hibridiza  ;D

gentiana

ba sa stiti ca daca va referiti la planta,ea e albastra(gentiana)
daca va referiti la mine sunt un gen de rozaliu( fata -palida,ce mai)
pene nu ma inverzesc deloc,am si io o serie de primule de exterior,nu mai vb de faptul ca anul trecut m-a placut suficient de tare un nene de la brasov incat sa-mi doneze o sacosa de primule salbatice(d-alea galbene pal) :P

simonaelena

Noi la planta ne-am gandit, tu ce ai crezut?

gentiana

pai ce sa cred?
io cred doar la biserica! ;D
oricum daca gasiti primule de interior(alea-s mai inalte) sa-mi ziceti si mie
da preturile sa nu fie nesimtite!


Mihai

Tu esti prima pe care o voi anunta ;)

gentiana

sunt convinsa ca nici noaptea nu dormi de grija viitoarelor mele primule! ;D :D

penelopa

Quote from: gentiana on February 01, 2010, 01:02:43 PM

...........  anul trecut m-a placut suficient de tare un nene de la brasov incat sa-mi doneze o sacosa de primule salbatice(d-alea galbene pal) :P

Păi, primulele sălbatice nu sunt "ciuboţica cucului"?

gentiana

si ciubotica cucului e tot un soi de primula,darmai inalta
cele salbatice de care zic eu sunt ca si cele cumparate,rozeta(o margine de frunse si in mijloc cresc floricelele ca un fel de ingramadire ;sund de culoare galben pal;la munte la vremea pastelui e plin;li se mai spune florea pastelui)

georgette

Fratilor nu vad pentru ce sa cautati primule de camera cand sunt atatea plante de camera ce nu mai au loc in casele noastre  ::).. da'n fine gustu' nu se discuta!
Pene ,si io stiam ca primula salbatica e "ciubotica cucului"..si am  observat un lucru: cu cat sunt mai simandicoase cu atat se adapteaza mai greu-sau deloc- la conditiile noastre!(ca si oamenii de altfel:adu un "mahar" sa traiasca in lumea obisnuita si moare de suparare  :D )
al doilea lucru observat: cu timpul isi schimba caracteristicile(intensitatea culorii florii,marimea ei si a frunzelor) de obicei merg in descrestere dar prinde radacini iar in toamna-iarna sint deja la o noua inflorire !(ale mele cele albe sint de obicei inflorite de revelion daca nu este iarna prea grea).
asa erau pe 24 ian anul trecut  http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_gradina_2009/ZWCGBLDZCJPQPRRLVRI
si asa la vremea infloririi in primavara .. http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/DGAYRFOLLSZXOEQTXBD cand "ningea" peste ele cu petale de flori de cires.

gentiana

pt ca ani de zile am avut si de interior,unul din soiuri are un parfum foarte suav
cele de interior arata cu totul altfel decat  cele de exterior
ciubotica cucului e cu cateva tije florale pe care stau ciopor niste clopotei.dar tot primula e

gentiana

va amintesc ca au primule cu 1,99 la hornbach si obi(unde sunt chiar frumoase),iar eu sunt mandra posesoare a vreo 3 platoruri de alea( 54 de bucati);sper sa-mi supravietuiasca toate pt ca am de gand sa-mi fac strat
:P

simonaelena

Asa, asa, pune sare pe rana! Ca la noi cele mai ieftine sunt la 2,5 lei  >:( Si n-o sa pot sa-mi iau 54 de bucati, ca n-o sa ma creada colegu ca le-am primit  :D :D :D

sicamin

Felicitari Gentiana! Ai vrut sa ne-o ei inainte cu aprovizionarea de primule ? :D Sa-ti traiasca toate si sa-ti infloreasca si anul viitor.

gentiana

Ba pardon!
Io am informat populatiunea
In plus io am fost cu "stapanirea " la Obi si am fost indemanata chiar de  domnu si stapanu sa mai iau cand m-am oprit la primul platou!
V-am spus ca e mai simplu sa obtii ceva ,daca cari  masculu din dotare cu tine?(decat sa se certe cu tine in public mai bine face pe senioru si te lasa sa-tzi faci de cap(in plus s-a asigurat ca de Valentine,de dragobete,de 1 si 8 Martie nu mai indraznesti sa ceri nika nici tu nici maica-ta(nu ca as fi cerut eu sau mama ceva)

sicamin

Sper sa uite avertismentul si poate de 1 -8 martie mai apare ceva "oferta",pe care sa nu o ratezi. :D

gentiana

Nu uita!
Dar recidiveaza mereu cand ma vede pe mine entuziasta;ii plac florile,ii place sa le aiba in curte si sa le admire,ii place sa-i fie admirata gradina(in plus e in firea lui sa se bucure de bucuria celorlalti;e mare si pare "fioros" dar cum eu nu vreau niciodata bijuterii sau luna de pe cer ,imi cumpara flori;acu s-a scapat pt o vreme de alergatura; daca eu le aleg nu pot comenta nimic daca se strica vreuna) ;)
N-am spus ca mi-a luat si gladiole violet si verzi si seminte de flori