Primula

Started by Nicol Caloian, February 28, 2009, 10:54:29 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Bine că aţi zis de preţ.  :) Era să mă înfig într-o comandă la "multeplante.ro" unde o primulă costă 5,0 ron.  :(

gentiana

vezi cum tin io la portofelul tau?
propun sa-l iei pe corcodel de o aripa si sa-l tarai pana la magazin(eventual ziceti ca e pt servici,prospectati viitoarele plante pt protocol)
pai oricum   iei 2,5  mai multe plante ,deci o sa ai si tu un strat de primule
sa mai completez ca erau atat de multe culor si ca am analizat fiecare platou din rastel si cele 2 mese?
nu mi-a scapat nici una din culori sau din combinatiile existente!
e drept ca erau doar bicolore nu tricolore
mai am de urmarit cateva primule tricolore

Mihai

Sigur sunt din acelea pentru gradina?
Sper sa nu fi dat banii degeaba pe ele........mai ales ca iti plac atat de mult si mai vrei sa faci si strat ;)
Scrie cumva pe ghiveci ce specie sunt?

ozimandias

Quote from: gentiana on February 02, 2010, 07:59:28 PM
e drept ca erau doar bicolore nu tricolore
mai am de urmarit cateva primule tricolore
Cu siguranta cu cateva zile inainte de 1 si 8 martie va fi plin de primule peste tot (adica Obi si Hornbach).
De toate culorile, de toate combinatiile. Singurul dezavantaj e ca cine vrea sa cumpere va trebui sa se lupte cu anumiti minoritari... care cumpara tot si apoi vand la pret mai mare.


gentiana

io tricolore n-am gasit niciodata la hornbach sau obi(de cand s-au deschis)
,iar florariile unde le-am gasit s-au desfiintat(erau florarii Codlea)

gabi_gabriella

Cred ca la "salbaticele " astea se referea Gentiana
http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2008/gradina%20primavara/PICT1493.jpg
Eu le-am cules de pe un deal si le-am adus in gradina .Sunt foarte productive

gentiana

exact la astea ma refeream
am si io aduse de la munte si puse la umbra ,spre nord

penelopa

Superbe, Gabriella!  :o
Elfo, trebuie să mă duci şi pe mine în pădure la cules de primule.  ;D

simonaelena

Deci, ma enervati!
Deoarece si fiindca
la Baumax nu aduc salbaticiuni din astea si pentru ca la noi, desi e zona de munte nu am vazut asa ceva, nu am  >:(
Prin urmare trebuie musai sa fac rost! Zi Gabitzo pe unde cresc astea?

gentiana

Te duc la primavara,daca iti convingi barbatu sa mearga la munte
As zice ceva de o intalneala ,da nu mai indraznesc ca iar imi aprind paie in  cap
Propusesem mai de mult ca sa iesim intr-o excursie de o zi pana spre munte
Pene in zona noastra nu se gasesc decat branduse de alea portocalii
da nu la cules......la adoptat!

gentiana

Simono ia  tu drumu spre padure
spre Deva am vazut in martie cand am fost
au nevoie de umezeala,ceva padure si ceva costishe
.........sau vii si tu spre brasov-predeal-sinaia si te umpli
la Hornbach si Obi aveau si de alea "de padure" da nu m-au tentat

gabi_gabriella

Da, pe o coasta de deal la marginea drumului , le-am gasit si eu , in drum spre Baia Mare , pe Mesteacan .Dar de atunci n-am mai nimerit pe acolo in perioada optima ..era cred prin aprilie, nu mai stiu ...ca era cam de Pasti

gentiana

primulelor astora li se mai spune si "floarea pastelui",in copilaria mea nu stiu cum se facea dar ziua mea cadea in preajma pastelui si mereu eram cu floricele de astea pe masa sua diverse aranjamente in ghivecele,apoi se plantau in gradina

simonaelena

Azi am trecut prin Baumax si aveau primiule la pret redus: 0,99 lei; 1,99 lei si unele noi in ghivece mai mari cu 4,5 lei. Alea reduse erau ofilite, insa multe puteau fi aduse la un aspect placut cu putina ingrijire.

bella_donna

Quote from: gentiana on February 03, 2010, 08:46:46 PM
primulelor astora li se mai spune si "floarea pastelui"
Gresit!
floarea pastelui = Anemone nemorosa.

gentiana

io p-alea le stiu asa si nu pot sa contrazic "folclorul local"
altii ii zic floarea pastelui la fritillaria imperalis,si nici pe aia nu-i contrazic
(cand o aparea vreo carte scoasa de academia romana cu denumirea latina si populara  discut)

bella_donna

Nu e vorba de folclor local, ci de denumiri populare consacrate.

gentiana

la mine "folclorul consacrat" e cu "floarea pastelui " la primula salbateca si ciubotzica cucului la aia salbatica pe picior
si am de gand sa folosesc in continuare aceste denumiri

penelopa

Eu am găsit prin revistele de specialitate denumirea de "Floarea paştelui" tot la fritillaria.  :o

simonaelena

Io o stiam pe aia a Bellei.

ozimandias

Gentiana, cand ziceai de primule in trei culori te refereai la asa ceva: ?

gentiana

cam asa ozi!
eu caut una cu albastru rosu si galben(am avut una si a crescut mare in gradina(dar prin bunavointza unor muncitori a fost casapita)

penelopa

Gagici şi gagii, v-am spart!  :D
Mi-am tras ieri o primulăăăăăă ........... nemaivăzută, nemaipomenită:  floare galbenă, bătută ca un trandafiraş. ::)
În drum spre casă, m-am oprit la Gadena de la Tâncăbeşti unde, în raita de recunoaştere, am descoperit un ghiveci aruncat printre "vechituri" cu primula asta grozavă de care vă spuneam. Bineneţeles, că n-am dat bani pe ea.   ::) Chiar i-am certat pe "grădinarii" de acolo că nu au grijă de toate plantele. Le-am sugerat chiar, să aducă în faţă plantele aruncate în spate şi, la un preţ mic, ar putea să le vândă decât să le piardă. Au zis că se vor gândi la treaba asta. ;)

Problema e că, de fericire,  ieri am despărţit tufa de primule şi am plantat-o în grădină.
Azi, mă uit pe etichetă unde scrie:  Primula "Belarina Rosette" şi că "Long lasting flowers for patio, balcon and indoors." :o
Că-i de balcon şi interior am înţeles dar, ce-i "patio"??  Am găsit că e ceva care se referă la "aranjamente" .
Pe mine mă interesează dacă pot să las frumoasa mea primula afară, în grădină că, dacă nu............. imediat, în ghiveci cu ea. :)

Erwin

Quote from: penelopa on April 10, 2010, 10:03:08 AM
"Long lasting flowers for patio, balcon and indoors."

Din cunostintele mele ar fi "flori de lungă durată pentru terasa, balcon şi interior".
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Pai de ce nu lasi jumate afara jumate in casa.? Primulele mele sunt grozave in gradina, pline de flori.Erau cu flori si sub zapada.Poate rezista, si daca nu, ai una de rezerva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro