Started by migavart, July 12, 2006, 11:52:09 AM

Previous topic - Next topic

Felix

#15
Da, din nefericire la noi inca nu a patruns pe piata conceptul de "bio" , produs biologic pur obtinut in conditii naturale...deci romanul nu prea face diferenta intre un produs plin de chimicale si unul curat.

In occident preturile sunt cel putin duble la astfel de produse...si SE VAND !
Incet incet or sa inteleaga si romanii acest lucru si piata "bio" va creste.
Cineva tot trebuie sa sparga gheatza.Bravo ! :))
..si mult succes la vanzare..cred ca o sa fie tare dificil sa le dati in Ro cu acest pret...
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#16
30$ este un pret bun - in SUA - la noi nu. Romanul se codeste sa dea 12 RON pe Pleurotus (la caserola) deci.... Asa zisa clasa de mijloc din RO - cei care si-ar putea permite sa cumpere la 30$ - nu sunt suficienti de educati inca (nu ma refer numai la ciuperci). La Metro stau ciuperci pe raft cu 92 RON si stau ...si stau. Concluzia sa o traga ... cine vrea.

IONUT

#17
Scuze ca o sa fiu putin offtopic, desi nu am timp nu ma pot abtine a nu face o observatie aici:  banuiesc ca caserola de Pleurotus are masa de 500g, iar aceasta la un pret de 12 ron mi se pare EXAGERAT de mult, ..unde ati vazut pretul acesta ?

vpopa

#18
Se refera la pretul/kg -2 caserole de 1/2 sau o caserola mai mare de 1kg.
Am vazut si eu la Metro.

Felix

#19
Confirm si eu..tot la Metro am vazut ocazional si caserole de 500 g la pretul de 7.3 Ron ...ciuperci Pleurotus produs de cineva din jud Teleorman.

Sunt ciuperci ci mult mai scumpe..si apropo..ptr Lod..si alea de 92 Ron s-au vandut TOATE(am uitat cum se numeau ciupercile respective).

De Shiitake ce sa zic...s-a epuizat destul de repede  pretul fiind  de 12,5 Ron/250 grame..deci piata este ..marfa sa fie.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lod

#20
Pt. Felix - ciupercile alea la 92 RON si Shiitache au plecat la alt Metro
Pt. Ionut - ai intuit bine "ca caserola de Pleurotus are masa de 500 g" - in rest  - te-ai bagat in seama

Felix

#21
Nu sunt in masura sa imi dau seama daca acele ciuperci au fost mutate sau nu la alt Metro,totusi ciupercile sunt o marfa destul de perisabila, cert este ca mai apar si alte ciuperci la Metro, nu doar Agaricus si Pleurotus.

Am vazut si oameni care cumpara..merg destul de des acolo si de fiecare data studiez zona cu ciuperci..nu doar pentru marfa si preturi ci si pentru a observa comportamentul clientilor...si pot sa spun ca aproape de fiecare data vad oameni care cumpara si altceva.

Mai sunt si oameni care mai stiu si de alte ciuperci..din fericire.:)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

migavart

#22
Salut!
Apelez pe aceasta cale la un ajutor din partea celorlalti membrii ai forumului, si anume:
CINE MA POATE AJUTA SA VAND CIUPERCILE SHIITAKE CARE VOR IESI IN ACEASTA PRIMAVARA?
Prin ajutor inteleg un parteneriat intre producator ( EU ) si vanzator ( cel care ma va ajuta ).
Astept cu nerabdare propuneri.
Mircea

IONUT

#23
Quote from: "lod"Pt. Ionut - ai intuit bine "ca caserola de Pleurotus are masa de 500 g" - in rest  - te-ai bagat in seama
Cu ce m-am bagat in seama dom' lod.. ca e pretul prea ridicat la 92 lei caserola de 500g ? Nu ti se poare real ? Sau ai pretentia sa scoti o avere din cativa saci de paie ? Te rog sa fii daca nu respectuos macar realist ca nu specificasei cantitatea.

migavart

#24
Salut, am revenit cu ceva poze de Shiitake pe busteni.
Daca a intereseaza mai postez cateva ( printre care si un pleurotus urias tot pe busteni produs ).
Curiosi?!

Felix

#25
Faina ciuperca :)
Ca productie ai reusit pana la urma sa scoti ceva profit ? ..ori s-a limitat totul la o mancare de ciuperci ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lucian

#26
Quote from: "migavart"Salut, am revenit cu ceva poze de Shiitake pe busteni.
Daca a intereseaza mai postez cateva ( printre care si un pleurotus urias tot pe busteni produs ).
Curiosi?!

Intradevar, asa cum zice si Felix, "faina ciupercutza". Si a-si adauga eu chiar mai gustoasa decit una cultivata "indoor" pe substrat asa zis sintetic. Daca spune-ti ca mai aveti fotografii si admin-ul permite, postati-le. La capitolul imagini cu ciuperci cultivate pe busteni e slaba prezenta pe forum.

Felix

#27
Bineinteles ca permit..orice user e liber sa afiseze imagini :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

migavart

#28
Fratilor am dat lovitura. Tanand cont ca pe data de 23.09.07 am recoltat aprox. 150 kg de ciuperci Shiitake, cred ca pana la urma, Shiitake pe busteni s-a dovedit a fi o super afacere. Si tineti cont ca este abia prima recolta!
Pentru exemplificare postez si cateva poze.

lucian

#29
Felicitari !
Sunt mai mult ca sigur ca nu gresesc cind afirm ca sunteti primul si singurul cultivator serios (din Romania) de ciuperci Shiitake pe busteni de lemn. Rabdarea si perseverenta d-voastra au inceput sa fie rasplatite de rezultate care se dovedesc a fi imbucuratoare.
Succes in continuare !