Alegerea instalatiei de climatizare

Started by Felix, July 07, 2005, 02:11:31 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Da..da  :) Cum ai sa te descurci cu asta ?...Lasi lumina aprinsa non-stop ??
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

:shock: Plantele le aşezi la geam ca să aibă lumină naturală toată ziua şi trebuiesc alese acele plante cărora le este suficientă lumina ca şi la bureţi, adică le este necesară o cantitate egală măsurată ân lucşi.

Felix

Ai auzit de MythBusters ? :))))))))

IONUT

Vaţi ales instalaiile de climatizare ? În ce stadiu sunteţi ? Preferaţi să cumpăraţi sau le confecţionaţi personal ? Aveţi autromatizare ?

:arrow: Va-ţi gândit să folosiţi condiţiile din subsol ptr climatizare ?

Dana

De unde as putea cumpara un aparat care masoara nivelui CO2?Cat de scump ar putea fi?

lucian

Quote from: "dnpetre"De unde as putea cumpara un aparat care masoara nivelui CO2?Cat de scump ar putea fi?

Un aparat  de buna calitate pt. masurat nivelul CO2 costa 1000 Euro ! Mai sunteti interesat...?!

Dana

Nu!Nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de scump!Daca stiam...sigur nici nu mai intrebam...Suntem la inceput....incercam sa producem pleurotus in timpul liber...e destul de greu...am mai invatat cate ceva si din greseli!

lucian

Quote from: "dnpetre"Nu!Nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de scump!Daca stiam...sigur nici nu mai intrebam...Suntem la inceput....incercam sa producem pleurotus in timpul liber...e destul de greu...am mai invatat cate ceva si din greseli!

Sunt foarte putini cultivatori profesionisti care-si permit sa cumpere un astfel de aparat ! Marea majoritate se bazeaza pe experienta si pe "naso-metru" care se formeaza in timp, lucrind si invatind din greseli. Nu este foarte greu sa cultivi Pleurotus, e ceva mai dificil doar la inceput pina prinzi toate subtilitatile...Insa sa stiti ca si dupa 10-20 ani de experienta tot mai ai cite ceva de invatat ! Daca vi se pare greu sa cultivati Pleurotus atunci intrebati-i pe cei care cultiva Agaricus daca e mai usor...

tomi01_2000

Quote from: "_Felix"Ai auzit de MythBusters ? :))))))))
inclin sa cred ca echipa e inchegata!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

lod

Quote from: "Ender"Da, sacii pusi la umbra , sub copaci, dau in general niste ciuperci super dupa ploaie.
Problema e ptr necunoscatori, ca daca le prinde soarele se inchid tare la culoare si cine nu le cunoaste se cam sperie  :twisted:

Eu am aruncat la groapa de gunoi a satului unde am ciupercaria mii de saci dupa valul 2 - 3. Sacii stau in soare, ploaie etc. dar ciupercile ies bine mersi si satenii le culeg cu mare drag (dupa ce au intrebat daca nu sunt probleme). In ce priveste umbra - fara comentarii.

lod

Quote from: "lucian"
Quote from: "dnpetre"Nu!Nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de scump!Daca stiam...sigur nici nu mai intrebam...Suntem la inceput....incercam sa producem pleurotus in timpul liber...e destul de greu...am mai invatat cate ceva si din greseli!

Sunt foarte putini cultivatori profesionisti care-si permit sa cumpere un astfel de aparat ! Marea majoritate se bazeaza pe experienta si pe "naso-metru" care se formeaza in timp, lucrind si invatind din greseli. Nu este foarte greu sa cultivi Pleurotus, e ceva mai dificil doar la inceput pina prinzi toate subtilitatile...Insa sa stiti ca si dupa 10-20 ani de experienta tot mai ai cite ceva de invatat ! Daca vi se pare greu sa cultivati Pleurotus atunci intrebati-i pe cei care cultiva Agaricus daca e mai usor...

Ai dreptate! Dupa 10 ani de Pleurotus pot confirma ca experienta poate inlocui multe instrumente (nu toate). Intradevar - poti sa o dai in bara oricind - si oricind ai de invatat cite ceva. Ai dreptate si cu Agaricus.

Anonymous

poate sa imi spuna si mie cineva care ar fi minimul de investitie pentru o ciupercarie?

Felix

Minimul ????
Paie/saci/miceliu :roll:

IONUT

Aş mai adăuga ..  :D  .. SPAŢIUL   :D   . De fapt spaţiul ar fi unalt univers ... .. . cu climatizare, bineânţeles, de oricare natură, numai să facă faţă.

Anonymous

salutare la toata lumea! aveti un site beton, insa am o mica nelamurire: ce parere aveti despre cultivarea Agaricus bisp in spatii amenajate in beciuri ? (si nu in sere) merci :shock: