Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: 1 [2] 3 4 ... 6   Go Down

Author Topic: Exemple de preturi la ciuperci  (Read 61080 times)

Felix

• Administrator-fgn
    • http://www.TotalMush.com
(No subject)
« Reply #15 on: January 16, 2007, 12:25:57 PM »

Nu stiu ce sa zic..insa astfel de procente mi se par neverosimile.
Nu vreau sa imi dau cu parerea ptr ca este posibil sa gresesc..insa o activitate care necesita subventionare pentru a fi profitabila deja ridica semne de intrebare.

Cu cat sunt mai multi producatori pe piata cu atat pretul obtinut pe produs este mai putin atractiv.
Sa dau un exemplu, in CHile, tara cu un nr de locuitori apropiat cu al nostru si cu o economie apropiata de a noastra...acum 10 ani, pretul la ciupercile Agaricus era de 10 usd/kg..acum este in jur de 2.5 usd/kg(adica cam ca la noi)...unde se va ajunge peste inca 10 ani ???
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by _Felix »
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

(No subject)
« Reply #16 on: January 16, 2007, 03:05:21 PM »

Quote from: "_Felix"
Nu stiu ce sa zic...........................
Sa dau un exemplu, in CHile, tara cu un nr de locuitori apropiat cu al nostru si cu o economie apropiata de a noastra...acum 10 ani, pretul la ciupercile Agaricus era de 10 usd/kg..acum este in jur de 2.5 usd/kg(adica cam ca la noi)...unde se va ajunge peste inca 10 ani ???

De la un anumit nivel al societatii nu se mai cauta profitabilitatea ci sustinerea societatii ... cu un produs care intra in categoria produselor de baza pentru consum.
Daca un produs devine de nelipsit/neinlocuit, pretul are o traiectorie ascendenta. Insa aici intervine statul care depisteaza statistic produsul care intra in categoria produselor de baza, sustinand prin subventii directe sau indirecte (adica pe produs sau pe tehnologia folosita la producerea produsului).

Pe o piata libera, cu multi jucatori si multe produse nu prea e necesara subventia pentru ca intervine regarea pretului pe cale concurentiala.
Asa ca trebuie sa localizam tipul de miscare a pietii pe care o dorim  (monopol, oligopol,...).
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by tomi01_2000 »
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

fragma

• Guest
(No subject)
« Reply #17 on: January 17, 2007, 12:06:54 AM »

Nu stiu ce sa spun, dar in romania este loc deocamdata, iar la un momentat se vor regla toate diferentele de cerere si oferta. Nu exista afacerea perfecta, de aceea se cere dversificarea produsului un produs il sustine pe altul cand unul nu mai este cautat se inlocuieste. Totul estesa urmaresti piata. Oricum agricultura in toata Europa este un subiect fierbinte.
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by fragma »

tomi01_2000

(No subject)
« Reply #18 on: January 17, 2007, 08:20:53 AM »

Quote from: "fragma"
.............................. Oricum agricultura in toata Europa este un subiect fierbinte.

e drept ca nu exista afacerea perfecta ... insa exista in orice afacere anual un minim si un maxim al afacerii ( in vanzari - cei care gestioneaza vanzarile intorc in avantajul lor acest comportament al pietii venind cu politici de reduceri de pret pe produse), si mai mult daca urmarim pe o perioada ..sa zicem 10 ani (decada), se pot observa perioada de intrare pe piata a produsului (cu beneficii mici sau chiar cu pierderi), perioada de consum optim (produs familiar consumatorilor - cu o larga piata de consum), si perioada cu consum mare dar cu excedent de produs (cauze - ori multi producatori, ori piata supraevalata) - lucru care genereaza micsorarea rentabilitatii ...
Normal ca agricultura e subiect fierbinte pentru ca e principala sursa de hrana, si cine are hrana uneori se crede alaturi de Dumnezeu (sa nu zicem Dumnezeu pentru ca e prea mult zis).
Am urmatorul pronostic pentru comunitatea noastra:
Pentru 2007 puneti si produceti temeinic ciuperci.
Daca nu aveti conditii (beciuri, camere construite, etc), faceti solarii si primavara - vara - toamna, produceti la solar. Solarul il puteti face sa aiba microclimat asigurat (sa nu piarda umiditate prea mult, sa poata fi ventilat natural, sa beneficieze de lumina naturala - soarele sa nu poata lumina direct compostul impanzit).
Am citit toti ca va fi un an secetos ... Veti avea cerere mare ... Insa vom fi o sursa alternativa pentru anul agricol ce se anunta greu ....
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp

fragma

• Guest
(No subject)
« Reply #19 on: January 17, 2007, 07:57:13 PM »

Ai dreptate anul asta se anunta a fi un an greu, daca va fi seceta nici in padure nu vor iesi "recolte" extraordinare, asa ca s-ar putea ca cei cevor produce mult vor vinde mult. Sa vedem totusi cum vor evolua lucrurile.

tomi01_2000

(No subject)
« Reply #20 on: January 18, 2007, 08:36:02 AM »

Quote from: "fragma"
Ai dreptate anul asta se anunta a fi un an greu, daca va fi seceta nici in padure nu vor iesi "recolte" extraordinare, asa ca s-ar putea ca cei cevor produce mult vor vinde mult. Sa vedem totusi cum vor evolua lucrurile.

Sansele sa se intample cum credem noi sunt foarte mari ...
Asa ca e bine ca noi sa folosim toate resursele pe care le putem folosi ...

Felix

• Administrator-fgn
(No subject)
« Reply #21 on: January 19, 2007, 11:50:18 AM »

In Ungaria pretul de distributie pentru Pleurotus este intre 1.6 si 1.8 Euro.
Ce parere aveti de asta ?

tomi01_2000

(No subject)
« Reply #22 on: January 19, 2007, 01:16:16 PM »

In Ungaria pretul de distributie pentru Pleurotus este intre 1.6 si 1.8 Euro.
Ce parere aveti de asta ?

Mie unul mi se pare ca poate fi atins si la noi (sa ai beneficii) ... Pentru ca scap de o problema destul de mare ... Insa prefer totusi 2 euro ...

lukyan

• Guest
(No subject)
« Reply #23 on: January 19, 2007, 09:47:18 PM »

Ungurii au preturi mai mici fata de noi nu numai la pleurotus dar si la altele (imobiliare , terenuri si alte alimente nu multe dar au preturi mai mici) , plus de asta ei au venituri mai mari pe cap de locuitor , daca nu ma insel au si un sprijin  REAL din partea guvernului in ceea ce priveste sunventii pt. producatori , credite fara o birocratie care te face de multe ori sa te lasi pagubas ( va spune un om care am facut credite si numai in piela mea sa nu fiti )  , o parte din aceste conditii face ca tehnologia sa fie mult mai dezvoltata si atunci si preturile sunt mai mici .
 Nu vreau sa fac licitatii dar si 2 euro pt. mine (investitiile ,  munca , documentare permanenta si altele ) mi se pare putin.
 Sa va mai spun ceva care sa mai dovedeasca inca o data daca mai era nevoie : o firma din Bacau care face agaricus , care vine cu tehnologie de la unguri (din cite stiu unul din asociati a lucrat la unguri cca. 7 ani ) au rezultate foarte bune si productie pe masura dar ..... acum vine partea care ne deosebeste pe noi de cei din vest ....... NU POT  LUA SUVENTIA PT. CIUPERCILE CARE LE PRODUC (si nu cantitati mici ba din potriva f. mari) FIINDCA NU SUNT PROPRIETARII SPATIULUI (sunt chiriasi acolo unde produc) , ei ca la noi la nimenea  .
Deci sa tragem o concluzie : cei care produc sunt buni atunci cind trebuie sa investeasca banii , munca lor  si sa aduca taxe si impozite la bugetul statului dar atunci cind trebuie sprijiniti hai da de ca nu mai sunt buni .
« Last Edit: January 01, 1970, 02:00:00 AM by lukyan »

fragma

• Guest
(No subject)
« Reply #24 on: January 19, 2007, 11:35:50 PM »

Ungurii au subventii mari, daca vrem sa ii putem " invinge " pt. ca este concurenta neloiala, trebuie sa ne organizam si sa facem petitie, pt a cere si noi subventii. Ei au reprezentant local si in Moldova, se numeste Yosef este ungur, cred, si daca vreti sa vorbiti cu el despre compost sau altele, acesta este numarul sau: 0745512094. Veti afla poate cu cat vand ei ciupercile, eu nu l-am intrebat.

Felix

• Administrator-fgn
(No subject)
« Reply #25 on: January 20, 2007, 02:55:43 PM »

E dificil sa "invingi" pe cineva care are ca avantaje o capacitate de productie mare, experienta, pret mai mic la miceliu si mai ales este si subventionat sa produca.
Nu prea vad cum s-ar putea..atata timp cat noi romanii "dispunem" doar de dezavantaje....sa speram ca asta se va schimba..insa ramane de vazut in avantajul cui..

tomi01_2000

(No subject)
« Reply #26 on: January 22, 2007, 08:50:46 AM »

E dificil sa "invingi" pe cineva care are ca avantaje o capacitate de productie mare, experienta, pret mai mic la miceliu si mai ales este si subventionat sa produca.
Nu prea vad cum s-ar putea..atata timp cat noi romanii "dispunem" doar de dezavantaje....sa speram ca asta se va schimba..insa ramane de vazut in avantajul cui..

... aplicam metoda chinezeasca ... munca multa cu beneficii mici pentru a crapa piata ...
In plus, putem face ciuperci ecologice ( produsul BIO este viitorul) - fara amendamente si cu tratamente cat mai aproape de natura ...

Felix

• Administrator-fgn
Alte informatii legislative
« Reply #27 on: January 25, 2007, 08:49:43 AM »

Se pare ca a inceput cineva sa se gandeasca si la noi:

Asocierea aduce bani buni

De prin 1999, autoritatile incearca sa-i convinga pe fermieri sa se asocieze in grupuri de producatori, recunoscute conform legislatiei in vigoare. Pentru anul acesta, Ministerul Agriculturii isi propune sa aloce un sprijin financiar de 50.000 lei pentru fiecare grup. Initiativa se afla inca in faza de proiect, dar cu siguranta asocierea fermierilor care au activitati similare in grupuri va fi in continuare sustinuta de stat. De la buget va fi suportat integral costul de intocmire a planului de asociere si recunoastere a grupului (suma totala prevazuta in buget fiind de un milion de lei).

Organizatii economice care se infiinteaza si functioneaza la libera initiativa a cultivatorilor, grupurile de producatori se pot constitui pentru valorificarea urmatoarelor categorii de produse: fructe, legume, produse ce urmeaza a fi prelucrate, ciuperci, struguri de masa, cartofi timpurii si de vara. Grupurile de producatori sunt persoane juridice private, avand intre 5 si 10 membri, cu o cifra minima de afaceri intre 30.000 si 50.000 de euro/an, cu o productie totala variind intre 50 de tone pe an (ciuperci) si 300 de tone pe an (cartofi timpurii si de vara).

Sursa:EVZ

tomi01_2000

Re: Alte informatii legislative
« Reply #28 on: January 25, 2007, 09:03:24 AM »

.................................. .................  Grupurile de producatori sunt persoane juridice private, avand intre 5 si 10 membri, cu o cifra minima de afaceri intre 30.000 si 50.000 de euro/an, cu o productie totala variind intre 50 de tone pe an (ciuperci) si 300 de tone pe an (cartofi timpurii si de vara).

Sursa:EVZ

E si ceva similar de patronate (daca nu cumva despre asta e vorba)...
 ........ legea e cam asa:
15 Societati Comerciale sau Pers. Fizice Autorizate pot constitui o Asociatie Patronala (cu reprezentare - ceea ce inseamna ca isi poate reprezenta membrii la negocieri de la nivel de Guvern, la nivel de contracte cu exteriorul, etc... numai ca au obligatia de a nu face reprezentare politica).
Astfel, in cazul in care interesele producatorilor o cer pot beneficia de subventii pentru modernizari sau modificari tehnice, etc ...
In cazul II
5 Societati Com sau Persoane Fizice care au un produs cu o cota de piata de aproximativ 70% pot constitui o Asociatie Patronala ... Legea insa nu specifica 70% din piata locala a producatorilor sau din piata totala interna  ...
Ma voi documenta mai bine si eu ...

Felix

• Administrator-fgn
(No subject)
« Reply #29 on: April 17, 2007, 06:57:40 PM »

Zilele astea(15 aprilie) la Kaufland ciupercile Agaricus se vindeau cu 4.9 Ron/kg. - origine Union
La Selgros , pentru Pleurotus era pret de 4.7 ron/caserola (500 grame) - origine IoanCris Ro
Preturile contin Tva.

Nu stiu daca erau promotii speciale/ocazionale sau nu..am sa mai verific.
Pages: 1 [2] 3 4 ... 6   Go Up