Constructia de ciupercarii

Started by Anonymous, August 10, 2005, 03:36:49 AM

Previous topic - Next topic

tomi01_2000

#30
Quote from: "sormar"Unul complet, si de sapt. viitoare incep in serie. A durat amenajarea cam 3-4 luni. :(
De ce intrebi, sa-ti pot da amanunte.
ma intereseaza in principiu efortul de intretinere a mediului intern  ........... - cheltuieli apa, caldura, aerisire si cum se pastreaza in timp ....... pentru ca mi se pare ca varianta pe care o propune Felix cu solar captusit termic, e mult mai buna din multe puncte de vedere;
Ma gandesc la primul aspect - in caz de mucegaiuri fixate pe zid (in unul din beciurile pe care le-am avut inchiriate, un perete era macinat de o ciuperca, care se prezenta ca un mucegai gri , care pana acum se pare ca nu are remediu) ....... Aceeasi problema o au niste preoti cu o manastire facuta de Brancoveanu la mine in oras - e o ciuperca care "mananca" pictura (au incercat niste fungicide, dar reapare)  si implicit provoaca o forma de igrasie (cred ca din cauza ca se hidrateaza mucegaiul)...........
La solarul izolat termic avantajele sunt mari - la probleme de genul parazitilor, poti schimba folia si izolatia, ........ca sa nu mai vorbesc ca nu ai nevoie de super investitii, si mai ales nu esti limitat de spatiu - resurse (la nevoie poti muta solarul in vecinatatea resurselor de materii prime) ......
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

IONUT

#31
:) ) .
 :idea: Pentru debutanţi în domeniu : toamna şi primăvara merge şi fără izolaţie, dar la incubare acoperit cu o prelată sau altceva închis la culoare, iar la fructificare terbuie văruit pe interior

blanco

Quote from: _Felix on August 12, 2005, 09:38:09 AM
Da, poti face si char e indicat sa faci constructia din beton, insa e bine sa-i faci si o termoizolatie cat mai buna pentru a avea cheltuieli cat mai mici cu incalzirea pe timp de iarna si racirea pe timp de vara.
Pentru Agaricus poti sa faci constructia semiingropata si asa rezolvi o buna parte din problema climatizarii, deoarece solul are temperatura constanta pe tot timpul anului, la adancimea de 1.5-2m temperatura fiind de 13-14 grade.


felix am o rugaminte, vreau sa incep si eu cu ceva mic 28 m2, vreau sa o fac din beton, semiingropa, sa fac 2 camere sau una ? , vreau mai multe detalii, am citit cam tot ce s-a postat. cum pot sa iau legatura cu tine?
ms

tomi01_2000

fa o camera pe care o separi ulterior cum vrei tu.
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

VladS

Tot ce aveti nevoie pentru demararea unei afaceri cu ciuperci sau alt tip de afacere ! Oportunitate unica !

SCHIMB cu apartament / casa / teren - Hala de productie ciuperci Champignon, ST 800 mp, compartimentata cu panouri termoizolante in 4 spatii de productie echipate cu aparatura profesionala ultramoderna (racire, incalzire, umidificare, ventilare), 1000 mp de cultura pe rafturi, 2 camere frigorifice, hol tehnologic, spatiu depozitare, ambalaje (ladite, caserole), birou, vestiar, 2 toalete, teren imprejmuit de 2500 mp, toate utilitatile. Productie pana la 10 tone lunar.

Astept ofertele dumneavoastra la telefon:
0744.825.414 sau 0762.233.672