Shiitake pe rumegus - experiment cu miceliu vechi de 1 an

Started by Felix, May 14, 2007, 05:27:32 PM

Previous topic - Next topic

GALM

#15
Maine incerc din nou, fac 30 de brichete mici, cu mai mult miceliu. Nu ma las pana cand nu ajung macar la 90%. Candva faceam brichete de sh ft bune, dar de atunci am schimbat ft mult la tehnologie. Compostul e mai bun,  dar n-am posibilitatea adaugarii fungicidelor. Mai incerc de cateva ori, daca nu merge, intr-un fel rezolv sa adaug si fungicide.

GALM

#16
Se pare ca am prins miscarea. Am facut 26 brichete mici. Eu-s multumit de rezultat, cu toate ca pe cateva sunt niste pete mici de mucegai.

Felix

#17
Fain..ti-au iesit sacii de data asta :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

#18
Felicitari si de la mine, d-le Galm.

vpopa

#19
Va expun cateva poze cu ciuperci din statia pilot de la NutrimoldSA Iasi.
Fotografiile sunt facute pe 10 iulie 2007(am pus si un ziar pentru verificare).Dupa cum puteti vedea pe langa Agaricus avem fructificatii de Ganoderma lucidum si de Lentinus edodes(Shiitake).Tin sa precizez ca substratul pentru Shiitake este facut dupa o reteta proprie fara sterilizare(numai cu o superpasteurizare) si a fost insamantat pe 05 05 2007.

tomi01_2000

#20
O superpasteurizare - fara sterilizare ... adica compostul l-ati dat la un abur scurt?
... sau  un tratament termic obisnuit?
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Felix

#21
Frumoase rezultatele.Felicitari :)

Ptr.Tomi: Superpasteurizarea nu inseamna un abur scurt...ci o pasteurizare in imersie ptr un timp indelungat, de ex 5-6 ore la temp de peste 80 de grade in centrul substratului.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

tomi01_2000

#22
Acum am inteles !!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

nicudan

#23
Felicitari pentru rezultate! Foarte frumos. Bricheta din fundal este tot Shiitake? Alt hibrid? Sau mi se par culorile diferite la palarii din cauza camerei?
Dan Nicolae si Ilie
Galda de Jos, jud. Alba

vpopa

#24
Da,este alt hibrid (American).Cele din planul apropiat sunt de la Micelya,Un pic mai urate dar foarte productive si totodata rezistente la competitori.