Creste Shiitake pe lemn de dud ?

Started by Mihaela Postelnicu, December 09, 2008, 06:10:53 PM

Previous topic - Next topic

Mihaela Postelnicu

Avem la tara un dud mare, batran. Tata vrea sa-l taie, ca ne cam incurca. Ma gandesc sa-i zic sa-l taie mai de sus (sa lase butucul mai inalt) si sa incerc sa-l inoculez cu miceliu de Shiitake pe butoni de lemn. Nu am gasit decat o referinta pe Net ca ar creste pe lemn de dud; si acolo era vorba de rumegus. De fapt e singura ciuperca cultivabila despre care am gasit referinte ca ar creste pe acest tip de lemn, care peste tot zice ca e tare. Si mai are si scoarta aia f. groasa. Are cineva vreo experienta cu lemnul de dud ? creste ceva pe el ?
Si inca ceva: probabil ca voi avea sanse mai mari daca lemnul e mort. Dar la dud e cam greu, ca lastareste mereu. Cum sa fac sa "omor" butucul dupa taiare? Sa las un timp dupa ce-l tai si sa-i "anihilez" toti lastarii ?
Succesul presupune 1% inspiratie si 99%transpiratie

tomi01_2000

Dupa taierea copacului poti sa ii faci inocularea. Pe taietura proaspata nu prea merge, insa dupa 2, 3 zile poti face inocularea.  Dupa inoculare, ungi cu parafina toata suprafata taiata ("infectarea" cu shiitake e creata). Lastarii nu ridica probleme.
Asta ar fi procedura ...

PS - ungerea suprafetei taiate iti asigura o buna inoculare - am in vedere locatia si conditiile mediului ...
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale