Started by migavart, July 12, 2006, 11:52:09 AM

Previous topic - Next topic

migavart

#30
Multumesc pentru aprecieri, dar mare parte din aceasta reusita se datoreaza Dlui Popa. :grin:

Felix

#31
Fiecare cu meritele lui :)..asa ca ambii meritati felicitarile :)
Cu ce pret ai reusit sa dai cupercile pana la urma ?..sau le tii ptr consum propriu ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vicenteelbrujo

Buna ziua,
M-am inregistrat pe forum astazi; vreau sa cultiv ciuperci shiitake pe busteni, pentru consum propriu, ( am trait un timp in alta tara unde m-am obisnuit cu ele). Sunt interesat sa vad/invat de la cineva care produce, ma poate indruma cineva? (am vazut ca mesajele cu acest subiect sunt de anul trecut)
Multumesc.


Alex
072 77 99 464
mailto:alexandrulup@hotmail.com">alexandrulup@hotmail.com

migavart

Salut,
Daca doresti shiitake pt consum propriu pot sa iti vand eu niste busteni productivi.

vicenteelbrujo

in principiu, vreau. cat costa? de unde ii iau ?

migavart

Salut Alex,
Incerc sa iti dau niste detalii generale.
Eu am 600 de busteni de carpen insamantati cu miceliu din care majoritatea ( aprox. 400 de buc. ) se vor afla la a treia productie ( in aceasta toamna ). Cei mai grosi ( aprox. 35 cm in diam. ) vor face productie cel putin de inca de 6 ori ( de doua ori pe an ) si aprox. 3 - 4 kg ciuperci pe sezon. Deci aprox. 3,5kg/bustean x 6sezoane = aprox. 20kg/bustean.
Eu vand kg de shiitake ( la negru - fara TVA si factura ) cu 35 Ron/kg.
Cat priveste locatia, bustenii se afla in Soveja (VN) la aprox. 60 de km de Focsani.
Acestea fiind spuse fa-mi o oferta de pret.
Eventual pot fi contactat la tel nr. : 0740 014896.

P.S.:Poti sa iti alegi oricare si oricati busteni vrei.
Bafta la ciuperci.
Mircea

vicenteelbrujo

Salut,

Scuze pentru intarzierea raspunsului. As vrea sa vin sa iau 10 busteni, dar sa-mi spui tu pretul, ca eu chiar nu stiu cat sa zic.

Multumesc.

Alex.

migavart

Salut Alex,
Da-mi te rog un nr. de telefon la care sa te sun.
Mircea

Felix

Dupa ce incheiati "tranzactia" poate faceti public pretul :compress:
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vicenteelbrujo

Salut Mircea,

Am primit mesajul cu preturile. O sa vin sa iau vreo 10 busteni, dar am o problema la motorul masinii, cand o rezolv o sa sun la telefon, cu vreo doua zile inainte. Probabil saptamana viitoare.

O zi buna.

Alex
072 77 99 464
mailto:alexandrulup@hotmail.com">alexandrulup@hotmail.com

migavart


IONUT

daca se strica motorul intre alea vreo doua zile ...  ?

Succes la shii take ! Doamne ajuta !

Felix

Cum mai merge treaba cu Shiitake ?  :compress:
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

IONUT

Quote from: "_Felixu"Cum mai merge treaba cu Shiitake ?  :compress:
Chiar asa .. cum mai merge ? Cat ati cules pe metru liniar de bustean ? Dar pe metrul cub ? Trebuie sa existe o proportionalitate intre aceste marimi, raportate la o unitate de timp , bineinteles.