Main Menu

COMPOST

Started by Clau, September 25, 2010, 05:39:44 PM

Previous topic - Next topic

Clau

Buna sunt Claudiu din Arad. M-am gandit sa initiez un  acest subiect, compostul. Am citit acest site si am gasit intradevar pareri si opinii dar nu exact ceea ce ma intereseaza pe mine acum. Prin bunavointa celor care citesc as dori sa va exprimati punctul de vedere asupra unui aspect. Nu sunt sigur de compostul pe care l=am facut. Evident sunt incepator, Spuneti mi  din punctul vostru de vedere o reteta alcatuita din 16 baloti de paie de ovaz si 2 de lucerna cu 1,5% carbonat de Ca e valabila. Ma refer la faza de fructificare deoarece am auzit pareri impartite cum ca ar fi prea multa proteina si deastea si e posibil sa iasa monstrii nu ciuperci. Miceliu e un p90.

Felix

Proteina prea multa este atunci cand pui adaos in substrat..de ex adaugi grau..dar in cazul de fatza este ok.
Pasteurizeaza paiele, baga miceliul si spor la ciuperci :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Clau

incerc sa atasez ceva poze cu sacii la o saptamana. astept sugestii deoarece nu sunt multumit. e prima ata cand fac ....

Clau

poza 2

Clau

#4
uite in asta la coltul sacilor se vede putina apa....e vre=o problema acest aspect?    in rest mi se pare ca a mers bine primele zile dupa care parca moare miceliu.....sau na nu sunt eu obisnuit.....va rog spuneti mi parearea voastra....
si inca un aspet sacii par putin transpirati e ok?
va rog sa nu radeti...na bine puteti zambi pe alocuri...dar imi fac griji si sunt preocupat de munca mea si sa invat sa fac cat mai bine.

kit

mie paiele alea imi par cam mari... ar fi bine sa aiba intre 2-4 cm... in rest, daca respecti cam ce scrie pe forum, e imposibil sa nu creasca.

Felix

Din imagini pare ok...lungimea paielor nu este o problema..are importanta la productivitate insa poti f.bine sa faci compostul cu paie netocate.
Verifica comparativ data viitoare si convinge-te singur :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Clau

multumesc dragilor de raspuns.mi-a mai venit inima la loc. da asa e nam ~tocat paiele, data viitoare le maruntesc sa vad cum poate influenta asta randamentul.

Clau

am o mare problema. ce pot sa fac? uitati in poza pe 2 saci mi-a aparut aceasta ciuperca...am scos sacii afara. sper sa nu se extinda si la ceilalti. ce imi recomandati?

tomi01_2000

... inainte de a toca paiele era bine daca pulverizai cu o pompa un fungicid ....
Acum ti-a aparut http://www.ciupercar.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=117 - COPRINUS COMATUS

Daca tratamentul termic (pasteurizarea) era bine facut, nu aveai ciuperci "neinsamantate"
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

Clau

tomi am dat si cu fugnicid inainte dar slab.....apoi si dupa topsin am folosit....si uite se pare am gresit la psteurizare...dar ce pot sa fac? mai pot salva cumva ceva?

Felix

Nu te panica..de-acu asta este...oricum esti pe drumul cel bun..chiar daca se mai intampla si accidente.
Oricum vei culege si Pleurous de pe sacii aceia..chiar daca nu cat sperai.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

Tony

Ceti mai fac saci?Si eu sunt din Arad,fiind consateni :D  m-am gindit sa vad cum iti mai merge treaba?Si eu acuma amenajej o pivnita sa ma apuc de ciuperci pentru uz propriu!Dar eu de inceput vreau sa cumpar compost din Ungaria si abia dupa acea sal prepar eu.

Clau

Draga consateanule sacii mei sunt binisor, felix a avut dreptate am scos ceva de pe ei intradevar. A fost o experienta din care am mai invatat ceva. Apropo sacii din ungaria.....hmm cum crezi tu dar eu ti-as recomanda niste saci profi facuti de cineva din carand la 30 de km de arad, mai ieftini si cu procent de miceliu mai mare miceliu din italia, pe care l-am descoperit si eu.Eu o sa i-au de la el numa sa treaca valu 3. Abia la anu in primavara vreau sa mai incerc inca odata sa fac eu. da si tu un semn de viata poate vb pe maill adresa mea de maill e claudiurotund@yahoo.com.

Felix

Optim ar fi sa iti poti face tu sacii ..asa castigi si experienta si ai si costuri mai mici.Miceliu de calitate se gaeste si in Ro.
Referitor la sacii din Ungaria..e o experienta buna sa mergeti in vizita la Pilze Nagy.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci