Main Menu

COMPOST

Started by Clau, September 25, 2010, 05:39:44 PM

Previous topic - Next topic

vladx

mai ai poze cu ciupercile fructificate... ??
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

liviana

buna ziua..cum se face compostul la rece?cu paie de grau si ipsos vreau sa fac compostul..am o cladire si vreau sa ma apuc de ciuperci pleurotus ostreatus

Felix

Prin compost la rece banuiesc ca te referi la metoda fermentarii/pasteurizarii naturale.
Pentru a putea da randament aceasta metoda trebuie sa folosesti cantitati mari de substrat altfel nu vei avea parte de cresterea de temperatura dorita.
La modul simplu materialele se pregatesc, se amesteca se umecteaza, dupa ce incepe sa creasca temperatura trebuie sa urmaresti sa nu se ridice prea mult, pentru aceasta materialul trebuie aerisit constant prin intoarceri succesive, astfel ca temp din interior sa nu creasca prea mult.
Unii nu se limiteaza doar la atat, ci dupa aceasta etapa introduc materialul in tunelul de pasteurizare si folosesc abur pentru a fi siguri de o pasteurizare completa.
Miceliul se insamanteaza intotdeauna DUPA tratamentul termic, chiar inainte de ambalarea in saci.

Pregatirea la rece se poate face prin imersie in apa rece si folosirea unor substante chimice.
Nu am vazut pe nimeni insa care sa o fi folosit si sa fi obtinut rezultate bune constante.
Daca o sa cauti pe forum o sa gasesti si raspunsuri.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

liviana

#18
ma refeream la o tratare cu substante chimice.reteta exacta daca se poate

Felix

Pregatirea chimica a substratului are niste dezavantaje majore, de care este bine sa tii seama...nu ma refer aici doar la faptul ca toata "chimia" din substrat se va regasi in ciupercile recoltate mai tarziu.
Principala problema este ca ineficienta acestei metoda va duce la germinarea ulterioara a boabelor de grau existente in material, lucru ce va favoriza apoi aparitia de mucegaiuri si bacterioze...deci productie fluctuanta de ciuperci.
Cei care fac asta folosesc in special topsin sau alte substante cu efect antifungic dizolvate in apa folosita la imbibarea materialului celulozic.
Eu nu am avut rezultate bune cu asa ceva si nici nu cunosc pe nimeni care sa fi avut..(posibil sa fie vreo reteta si sa nu o cunosc)
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

TheNutz

domnul Felix, gunoiul de oaie, ma ajuta la compostul pentru pleutorus?
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Felix

In nici un caz,nici un fel de gunoi nu merge la Pleurotus.
Trebuie folosit DOAR substrat celulozic.
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

vladx

Quote from: TheNutz on June 14, 2011, 09:22:41 PM
domnul Felix, gunoiul de oaie, ma ajuta la compostul pentru pleutorus?
dar pentru champinon merge ?
as vrea sa stiu dak e cineva din sibiu cu ciupercarie ...un schimb de idei niciodata nu strica ..contactati-ma pe geniusvladx@yahoo.com

tomi01_2000

Quote from: vladx on July 20, 2011, 08:17:27 PM
Quote from: TheNutz on June 14, 2011, 09:22:41 PM
domnul Felix, gunoiul de oaie, ma ajuta la compostul pentru pleutorus?
dar pentru champinon merge ?
merge la champignon, insa trebuie sa stii ca trebuie platforma de compostare, la care timp de cateva saptamani ai de efectuat o serie de operatii si monitorizat temperatura , umiditate ... si nu poti face compostul la champignon doar cu ce iti da oaia!!
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

TheNutz

 ;) multam Tomi, intrebarea mea nu a fost formulata corect. La ce m-am referit, a fost... in loc de gunoi de cal, merge gunoiul de oaie? cu paiele si ureea.... si toata fermentatia....
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

tomi01_2000

Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

zomahar

#26
Imi poate spune cineva daca pot preapara astfel compostul sau daca fac vreo greseala, sau ceva nerecomandabil?

1.Reteta compostului este: paie95%, ipsos 5% si insamantat cu miceliu 5%
2. Imi vine cam greu sa maruntesc paiele ( trebuie sa le iau de la tara, sa le aduc in oras sa le maruntesc si iar sa le transport inapoi ). Le mai maruntesc?

3.Umectarea:

Acopar cu folie de polietilena curata caruta;
Cantaresc cate paie pun in caruta;
Pun la fiert apa si cand fierbe iau cu galeata si torn 4parti apa la 1 parte paie;
Amestec 5-10 minute;


4.Dezinfectia termica/ pasteurizarea prin aburire;

Iau2 butoaie de 200litri in care se aseaza o sita cu ochiuri mici la 15-20cm de fundul butoiului, umplu cu apa pana la nivelul sitei;
Pun paiele in butoi, fara sa le tasez, pana la gura butoiului;
Acopar cu un capac (o tabla ceva);
Cand fierbe apa si ies aburii mentin focul timp de 2 ore;
Dupa expirarea celor doua ore, mai las substratul in butoi inca 5 ore  sa se raceasca. (E in regula sau fermenteaza daca e stratul prea gros??????  );

5. Racirea
Dupa cele 5 ore scot substratul din butoaie  si il asez, pe o folie curata, in camera de incubare (grajd in cazul meu), in strat subtire 15-20cm, si il las la racit si scurs (cat timp ? pana a doua zi e bine ?)

6.Amendarea cu ipsos
Pe aceeasi folie, in camera de incubare, cantaresc substratul, il asez in strat de 10 cm  si presar ipsos in procent de 5;
Amestec;

7.Insamantarea cu miceliu
Imprastii miceliu intre 3-5% si opresc putin pentru control (pus la gura sacului)

8.Umplerea sacilor
Foi folosi saci de polietilena, cu lungimea substrtului pe sac de 70cm si diametru 35cm sau cat are sacul normal
Voi da cateva gaurele si un cui  la distante de 10-15cm pe lungime si latime si la fundul sacului pentru scurgerea apei in exces;
Iar dupa vreo 5 zile voi face mici incizii in forma de cruce cu o lama dezinfectata tot 15x15cm



Deocamdata ma opresc aic. Daca imi poate spune cineva daca am omis ceva sau am facut vreo greseala?
Multumesc anticipat!

TheNutz

Da, si nu, adaug doar, nu trebuie sa iasa doar aburi, va iesii si la 50 de grade, tu trebuie sa ridici temperatura la 90 de grade.

Poti micsora timpul de lucru, daca faci si umectarea si pasterurozarea in acelasi timp, adica pui sita pe butoi, pui paiul si completezi cu apa pana la o palma de gura butoiului. Ti temperatura la 80 de grade 4 ore, pui la scurs, verifici temperatura si la 22 grade poti incuba.
App ipsosul se pune inainte de umectare, deci se cantareste paiul uscat.

Sau mai repede, pai uscat + amendament, baie in aburi, o ora la 100 de grade, scoti paiul I'll pui in caruta, si la 10 kg de pai pui 8 litrii de apa rece amesteci si pui la scurs. La 100 de litrii de apa se m- adauga 100 ml Mirage. Dupa care incubezi.
Spor la treaba.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

zomahar

Cum sa pun ipsosul inainte de umectare? poi dispare tot in apa
Peste tot unde am citit se pune chiar inainte de insamantare cu miceliu

TheNutz

#29
Pai de ce? Unde sa dispara, in abur, nu cred, in apa, nici atat, poate sub jet de apa, acolo da.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.