Shiitake

Started by danielptq, August 25, 2011, 01:10:01 PM

Previous topic - Next topic

danielptq

Salutare tuturor forumistilor ...activi.
Tin sa va informez ca imi apar primele ciuperci Shiitake.Problema e ca nu stiu cui sa vand surplusul.Poate ma ajuta careva dintre voi.Cineva cu experienta mai multa.Precizez ca sunt produse pe busteni de stejar si carpen si sunt delicioase.Nu au gust de usturoi cum se spune.Cel putin cele consumate in stare proaspata.
Oricum satifactia personala este de neimaginat.Mai ales ca sunt la prima incercare de a produce vreo ciuperca.Chiar daca nu voi reusi sa vand ceva,sunt convins ca productia voi reusi sa o usuc ,congelez,conservez,sa o fac cadou rudelor si prietenilor.Acum ca am vazut efectiv despre cum stau lucrurile,poate voi insista mai atent pe latura de bussines.In curand voi posta si ceva poze.In aceste momente aparatul foto e la mare cu fiul meu.Iar cu telefonul nu-mi place sa fac poze.
Astept comentarii.

tomi01_2000

astept poze!!

forumistii sunt ... cred ... toti activi la ciuperci ...

in limita timpului liber, mai forumizam ...

multi dintre noi au reusit sa inteleaga ca vorba si schimbul de idei nu sunt rele, insa baza ramane munca directa si fizica ... exercitiul in si cu ciuperci
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

danielptq

Cum incarc poze catot incerc de cateva zile si nu reusesc!

danielptq

#3
  Cred ca ma aflat ...cate ceva!










ioana tudor

Eu vreau sa cumpar shiitake. tel. 0745420536, dar nu cantitati mari, ci pentru consum propriu.www.ciupercile.ro
Noua mea adresa de e-mail este : mailto:tudorvioana14@yahoo.co.uk">tudorvioana14@yahoo.co.uk

sdimi

Felicitari pentru reusita!
As dori si eu sa cumpar shiitake, cand incepeti sa produceti in primavara 2013, tot pentru consum propriu.
Tel 0729 965 126

sdimi

Buna seara,
Am reusit sa pregatesc 10 butuci (din fag taiat acum o luna) cu cepuri cu miceliu shiitake.
I-am asezat intr-o pivnita, sub casa, unde este uscat pe jos, la o temperatura in jur de 6 grade. Planseul este din beton armat, piatra pe jos, ferestre etanse. Mi se pare ca este cam uscata pivnita, cel putin acum.
Este necesar sa fie stropiti cu apa ? Care ar fi umiditatea optima pentru incubare ?
Sau trebuie lasati in pace la incubat ?
Multumesc anticipat pentru ajutor.


danielptq

Pentru incubare temperatura ar trebui sa fie mai mare.Intre 18 si 25 grade.Umiditatea in lemn minim 30%.Stropiti periodic bustenii cu apa.Folositi  ceva cu care sa pulverizati apa cat mai fin ptr a se absorbi mai bine in bustean si ptr a nu face risipa de apa.Tineti bustenii cat mai compact stivuiti in perioada de incubare si acoperitii cu saci de iuta sau cu ceva care sa permita cat de cat o oarecare ventilatie ptr a nu mucegai.Practic dupa udarea lor(o data saude doua ori pe saptamana) lasatii sa se zvante,dupa care ii acoperiti.Astfel umiditatea lor va fi mai bine mentinuta.