Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Cine ma poate ajuta cu toate informatiile pentru o ciupecarie?  (Read 4564 times)

Narcis

Va rog frumos sa ma ajutati cu indicati de la inceput pana la sfarsit despre cum se poate cultiva ciuperci,am citit pe mai multe forumuri dar nu prea am inteles ca intrerupeam cititul si timpul nu prea imi permite.(Doresc foarte mult sa imi fac o ciupercarie)
Care este primul pas pentru a putea incepe cultivarea ciupercilor?

locohaust

Re: Cine ma poate ajuta cu toate informatiile pentru o ciupecarie?
« Reply #1 on: June 05, 2012, 03:27:34 PM »

Salut Narcis, si eu doresc sa infintez o ciupercarie, eu ma interesez de o ciupercarie de Agaricus Bisporus sau un alt soi de Agaricus. Cred ca este un element important de precizat tipul de ciuperca, detin 3 garaje in care as putea incepe cultura, cineva mi-a recomandat pentru Agaricus 140mp la sol pentru acest soi, asta ar cam fi o problema, cel mai mic garaj avind 15 mp la sol, iar cel mare undeva la 25. Pe mine m-ar interesa compostul pentru acest tip de ciuperca, am citit diverse carti si pe acolo diverse metode, nu stiu care ar fi mai eficienta, apoi ventilatia cum o pot face la modul diy. In legatura cu miceliul sint cam lamurit, se gaseste mai ales in zona de vest a tarii prin diversi furnizori, chiar si aici sint prezentati citiva, preturile fiind in jur de 8-15 lei pe kg.

Cine poate fi dispus sa isi rezerve citeva minute pentru o discutie pe forum?

Andrei - Geoagiu

« Reply #2 on: June 12, 2012, 12:39:37 AM »

Nu mai asteptati raspunsuri ca oricum nu le da nimeni. Chiar daca este un forum la suprafata, de fapt este un grup restrans care discuta intre ei si probabil cand li se termina subiectele mai raspund unui nou utilizator. nu vreau sa supar pe nimeni dar nu cred ca s-a inteles ideea de FORUM. Asa ca luato carte sau ceva de documentat si incepeti pe cont propriu , veti afla pe pielea voastra exact ce e bine si ce e rau. Aici se pot da sfaturi despre tehnologie , mai mult nu cred ca ar ajuta. O seara faina

tomi01_2000

« Reply #3 on: June 12, 2012, 10:46:12 AM »

Nu mai asteptati raspunsuri ca oricum nu le da nimeni. Chiar daca este un forum la suprafata, de fapt este un grup restrans care discuta intre ei si probabil cand li se termina subiectele mai raspund unui nou utilizator. nu vreau sa supar pe nimeni dar nu cred ca s-a inteles ideea de FORUM

este adevarat!
1. Veti afla pe pielea voastra ce este bine si ce  e rau!
2. Raspundem intrebarilor, insa in limita timpului liber. Insa daca sunt intrebari deja puse mai inainte si au deja un raspuns, nu are rost sa incarcam forumul inutil.
3. Multi din cei ce am inceput acum 7, 8, ... ani acum , din pacate , nu mai suntem in tara in prezent (si asta nu cred ca e o lauda, insa asta este ...)...
Bucurati-va ca nu suntem nici deputati, nici senatori sa va uitam! Inca urmarim ce faceti, unii faceti bine, altii mai putin bine ...
Unii dintre dvs., sunt inca sub ajutorul nostru ... Nu are rost sa intram in aceste amanunte ...
4. Continuati sa faceti ceea ce v-ati propus. Atunci cand situatia o va impune, printre picaturi, vom fi alaturi de cei ce vor sa faca ceva.
5. Fiti constienti ca este bine sa stiti ce aveti de facut mai ales cu viata voastra!

PS Este foarte bun sfatul
...Asa ca luato carte sau ceva de documentat si incepeti pe cont propriu , veti afla pe pielea voastra exact ce e bine si ce e rau
« Last Edit: June 13, 2012, 10:03:17 PM by tomi01_2000 »
Tomulescu Ionel Silviu -Jud. Buzau, Loc. Rm Sarat - spatiu de cultura actual de 60 mp
- conditii cultura naturale

OVI762

« Reply #4 on: February 01, 2013, 12:24:33 AM »

Imi rezerv cateva minute,dar in general la ceas de seara.Deci,go ahead...
Pages: [1]   Go Up