Main Menu

AJUTOR!

Started by HATEGANUL, January 28, 2013, 07:22:53 PM

Previous topic - Next topic

TheNutz

Iulian, la tine, sunt toate 3 problemele, aer insuficient, trebuie sa faci o corelate intre aerul scos si aerul introdus, degeaba bagi aer curat in incapere daca cel viciat iasa ff greu, si invers, daca, doar scoti aerul fara ca altul curat sa intre inlocuind volumul de aer scos, ventilatorul exhautor va crea o zona tampon in fata lui, zona din care va misca aerul, fara a putea sa I'll mai scoata, va crea o depresiune. Explicatie, de ce acum pe valul 2, la sfarsitul valului 1 toate ciuperciile au respirat la capacitate maxima, eliminand mult C02, care a ramas in incapere, 
Problema 2, sporii din incapere nu au fost eliminati, s-au depus pe saci, incuband, si fructificand. Nu mai astepta ca ciuperca sa ajunga la sporulatie, va pierde din greutate.
Prob3, lumina multa in zona respectiva, aseaza neoanele in asa fel in cat sa fie lumina uniform repartizata.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Felix

Aer si lumina necorespunzator corelate cu cerintele tulpinii folosite,parerea mea.Insuficiente.

- 5% miceliu nu e o problema, chiar e indicat daca iti permiti :)
- Daca alta tulpina e ok in aceleasi conditii nu are relevanta. Inainte de a incepe o cultura recomandabil este sa citesti cu mare atentie cerintele fiecarei tulpini folosite.
Pot fi variatii mari de umiditate si toleranta la Co2 .
"Simplicity is the ultimate sophistication" -  Leonardo Da Vinci

lica

Quote from: iulian on March 30, 2013, 11:38:29 AM
Deci are cineva un raspuns?
mi se pare evident din pozele pe care le-ai atasat ca ciupercile tale sunt pleurotus eryngii (pastravul scailor)ciuperca care necesita un alt substrat si o alta tehnologie de cultivare.
as vrea sa stiu de unde ai procurat miceliul.