Anticamera

Started by simona_s17, August 15, 2013, 06:43:57 PM

Previous topic - Next topic

simona_s17

Buna! Tin sa multumesc pentru informatiile pretioase postate de acest blog.As avea o nelamurire .Am o camera destinata culturii ciupercilor de 30 m2 si acum vrem sa punem la punct ventilatia si am vrea sa stim cat de utila este o anticamera ( precizez ca noi am dispune de una pe care am putea-o incalzi iarna , ca aerul proaspat introdus in camera de cultura sa fie cald).Va multumim anticipat pentru raspunsurile voastre , orice sfat legat de ventilatie (probleme intampinate )si nu numai sunt binevenite !

mondocata

Aveti nevoie de 200 - 250 m 3 aer pe ora proaspat pt. tona de compost. Acum nu stiu exact ce anume vreti sa faceti cu acea anticamera dar eu v-am zis care ar fi necesarul de aer in functie de cati saci aveti de gand sa cultivati inauntru.

simona_s17

Buna! Indoielile au venit atunci cand am constatat ca iarna la temperaturi joase aerul de afara o sa fie cam rece si dupa cate am citit poate afecta cultura  de ciuperci . Intrebarea ar fi cat de necesara e o anticamera ?

mondocata

Aerul de afara ce va fi introdus in sala de cultura trebuie reincalzit pe perioada iernii, si racit prin diverse metode pe perioada verii. Nu cred ca existenta unei anticamere isi va avea efectul scontat pt. ca acea anticamera va trebui reincalzita la randul ei cu iar volumul ar trebui sa fie raportat la volumul de aer ce e nevoie de introdus in hala de cultura.