incubare pe peleti

Started by TheNutz, January 26, 2014, 11:33:39 PM

Previous topic - Next topic

mariust1

pana acum inubarea pe peleti nu a dat rezultate, nici macar sacreasca miceliu, aveti vreo explicatie?

TheNutz

Quote from: mariust1 on October 23, 2014, 09:48:54 AM
pana acum inubarea pe peleti nu a dat rezultate, nici macar sacreasca miceliu, aveti vreo explicatie?
puteti atasa o poza, posibile cauze,
1 umiditate scazuta in copost
2 ph ridicat, la plopul are deja un ph de 6.8, pe cand stejarul are ph 5,5
3 monoxid in sac.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

mariust1

atasez maine poze.
Umiditatea e buna, banuiesc ca am ph scazut (prezinta un miros usor intepator. Se vad in sac punctele de grau albite si miceliu dezvoltandu-se foarte foarte greu (are o luna si abia sunt puncte de 1 cm diametru)
Sper sa iasa ceva si numai pentru experienta mea:D

mariust1

alte poze

TheNutz

Quote from: mariust1 on November 04, 2014, 01:54:04 PM
alte poze





dar sacul ala pe unde respira? mirosul ala este dat de monoxid.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

mariust1

sacii astia nu sunt gauriti, am altii gauriti care arata mai rau, adica nu prea sunt urme de dezvoltare

Andrei Macoveiciuc

Da de ce ai facut gaura asa mare la sac? Data viitoare cand mai folosesti pungi nu le lega la gura direct, pune  un dop de vata cu un elastic, sa poata respira miceliu. Nu stiu ce dimensiuni au pungile tale, eu folosesc din alea de pui puiul in cuptor si nu am avut probleme  niciodata.

mariust1

Sal! pune cateva poze cu sacii. Am pungi de 3 kg si pungi de gunoi medii. Pungile din poze sunt in solar. Am o punga in pivnita pusa de 3 luni e alba da inca nimic.

Andrei Macoveiciuc

#23
Sigur, uite niste poze cu pungile mele.    
Ultima poza este un sac normal pe paie cu pleurotus ostreatus, pungile sunt cu shitake. Cam asa arata pungile in care se coc puii la cuptor cu substrat incubat. ;D Ce se vede roscat pe pungi este rugina de la cazanu de sterilizat, inca nu am apucat sa ii dau o vopsea, si oricum rugina este pe dinafara deci nu ma deranjeaza.
PS: Am folosit si eu  ceva rumegus de la o fabrica si nu a vrut sa incubeze nimic, nici macar mucegai. Banuiesc ca a fost tratat lemnul. Poate si peletii tai au in compozitie rumegus din lemn tratat, cine stie. Incearca cu ceva rumegus de lemn proaspat, poate ai un gater prin zona sau stiu eu....

mariust1

buna!! pe sacii(pungile mele), creste pleurotus sa problema e ca in pungile de gunoi nu au aparut doar pumni de miceliu crescut si asta in 3 luni, iar pungile de nailon s-au albit tot in 3 luni. Peletii sunt 100% de fag. Nu stiu daca sunt tratati si nu am  masurat ph-ul