incubare pe peleti

Started by TheNutz, January 26, 2014, 11:33:39 PM

Previous topic - Next topic

TheNutz

Rezultatele experimentului nu sunt inca oficiale, experimentul este inca in curs de desfasurare. asa arata o incubare pe peleti, cu un amestec de rumegus de stejar, coaje de eucalipt, si ramuri nuc, la o verificare chimica a peletilor au rezultat http://www.pelletsasturias.com/upload/productos/docs/Analitica_Junio20114018.pdf
s'a mers pe un retetar de 1,5 kg peleti uscati, 3% carbonat de calciu, 1,5% proteina, am optat pt laptele praf de soia, 3% miceliu,  si 2 lirtrii de apa, punga cu microfiltre de 5 litrii
ca si specii am folosit p. ostreatus, hibrid D28 si HK35,  
si p. erynji  M2603
, de mentiot ca s.a facut o pasteurizare cu perhidrol, si incubarea a avut loc la o temperatura de 21G.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

TheNutz

punga dupa 24 ore de la insamantare.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

TheNutz

#2
dupa 48 ore
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

TheNutz

asa arata dupa 4 zile
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Stefan31

care mai este treaba? cum se prezinta peletii?

TheNutz

se incubeaza intr'un ritm nebun, a ajutat mult apa calda folosita la umectarea peletilor 30 grade si oxigenul din peroxid.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Stefan31

e interesant! Am sa incerc si eu! bafta!

TheNutz

Quote from: Stefan31 on February 04, 2014, 08:39:39 PM
e interesant! Am sa incerc si eu! bafta!

la sfarsitul saptamanii am sa incerc si alta metoda de pasteurizat cu sulfat de cupru.
cand lucrezi pe peleti riscul autoaprinderii ramane acelasi casi la rumegus, deci concluzionand, nu face sacii sau pungile , mai mari de 5 kg, preferabil ca sacul sau pungile ssa fie mai mult inalte decat late. tine ph-ul sub control, ridica'l la 7.5 daca trece nu e bai, mai bine peste decat sub.
app, ai idee daca becurile alea cu leduri sunt eficiente in cazul fructificarii,
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

Stefan31

nu am folosit becuri cu led dar...nu vad de ce nu ar fi! important este sa aiba lumina nu? :)

mariust1

Salut!!
De unde ai procurat peletii si la ce pret?
Ai ajuns la un rezultat final?
In legatura cu becurile cu leduri teoretic trebuie sa functioneze mai bine decat cele normale, ele avand lumina alba rece.
Spor la treaba!!

TheNutz

de la un hipermarket si pretul sacului a fost de 3,2 euro 15 kg.
in tara cred ca este 12 lei sacul.
ieri le'am facut soc termic, am pus pungile in apa cu gheata pentru jumatate de ora.
sper ca s.a indus fructificarea.
am sa revin cu poze cu primordii.
app experimentul are loc in Spania.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

9victor

#11
buna treaba! ... trebuie sa incercam si noi!

mariust1

ce se mai aude de experimentul cu peleti?
Concluzii, poze?

TheNutz

#13
concluzii....
foarte usor de lucrat cu peletii, am sarit si peste pasteurizarea termica, am folosit decat apa oxigenata, 3%.
datorita spatiului mic pe care il detin, am fost nevoit sa ma reprofiloez pe alte specii mai exotice, dar mai bine platite.

nu pot sa atasez poze.
Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca.

mariust1

Am folosit peleti de plop la 15 kg sacul pasteurizati cu apa cu var si apa oxigenata, pusi acum o luna da fara rezultat. Am mai pus un cativa sai mai micuti, sper sa prind mai multa experienta cu timpul :). Am folosit miceliu de pleurotus hk35.Pe aici care mai e treaba?
Voi ce miceliu ati folosit?