Ajutor omida paroasa

Started by paraschivvvv, July 13, 2011, 02:38:51 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

La noi in zona este invazie de omida paroasa;am facut tratamente prin stropiri,am scurtat ramurile super infestate si nu mai stiu ce sa folosesc pentru a scapa de ele pana nu-mi distrug toata gradina;cer si eu un sfat;multumesc.

einsteinitza

Paraschivvvv, poti face tratamente cu

DECIS 2,5 EC – 0,025 %;

FASTAC 10 EC – 0,02 %;

TURY 10 EC – 0,01 %;

CALYPSO 480 SC – 0,02 %.

Exista avertizari de la statiile fitosanitare in acest sens. Tratamentele se fac la peste 25 de grade celsius.
Uite aici
http://www.gazetadeagricultura.info/silvicultura/3447-avertizare-omida-paroasa-a-dudului-.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

IONUT

Quote from: einsteinitza on July 14, 2011, 07:28:21 AM
Tratamentele se fac la peste 25 de grade celsius.
chestia asta cu peste 25 de grade celsius nu poate fi adevarata,poate sub 25...

paraschivvvv

Multumesc pentru ajutor si voi incerca  si cu Decis daca combinatia de Emerite Energi cu un acaricid( dupa indicatiie unui inginer horticol)nu va da rezultate.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

IONUT

domnule paraschiv imi este greu sa cred ca un ing.horticultor va recomandat un acaricid pt.a combate omida paroasa a dudului,totusi daca a facut o este o gresala,am vizitat pagina indicata de es,care pagina va spune exact ce sa folositi,de asemenea ma intreb daca pomii dvs mai au frunze in ei,pt.ca un atac putrnic al acestei omizi desfrunzea o intreaga livada de la postarea in care cereati ajutor,

paraschivvvv

Este vorba de preventia  si a infestarii cu acarieni fie rosii sau cei obisnuiti,avand acum aceste conditii prielnice;deci acum cred ca intelegeti;din tratamentul facut a rezultat o cadere masiva de omizi;daca voi mai vedea o continuitate la omizi voi repeta tratamentul;pana acum a dat rezultate foarte bune.

IONUT

Quote from: paraschivvvv on July 19, 2011, 04:29:25 PM
deci acum cred ca intelegeti;
inteleg ca problema s a rezolvat si asta e ce conteaza,pentru mine insa conteaza si ce mananc,dar asta e o alta problema


paraschivvvv

Dupa tratamentul facut am scapat de omida paroasa,dar cum conditiile meteo de anul acesta  le prieste,au reaparut;ca sa nu distruga intraga podoaba a gutuilor si ciresului am sa repet tratamentul +fungicid(culmea este ca prunul varatec nu a fost atacat a doua oara )si am sa folosesc tratamentul in intraga gradina.Sa vad ce va iesi.

einsteinitza

Paraschivvv, acum chiar nu are rost sa pui si fungicid, e pacat, deja stropesti fructele si le incarci de chimicale.
De data asta nici emerite energy zic eu ca nu merge, fiindca e sistemic, deci e absorbit in intreaga planta, nu  de contact. Alege un insecticid de contact .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Multumesc Es,dar in afara de prun , gutui si vie nu mai am fructe care sa fie contaminate,dar pot aparea  ciuperci si la indicatiile aceluiasi ing horticol  ca si prima data,m-am gandit sa fac si acest tratament(chiar preventiv).Plantelor rau nu le poate face,dar mai distrug din musafirii de orice fel,iar pana la recoltare mai este timp indelungat.Sunt curios ce efect va avea tratamantul,cel putin pentru anul viitor