Euonymus alatus

Started by cara, March 17, 2009, 07:28:33 PM

Previous topic - Next topic

cara

azi mi-a sosit arbustul pe care l-am comandat in toamna de la Gardener  ;D

foarte frumos, arata bine, pare sanatos, acum am terminat cu plantatul, ia: 

gabriela jalba

Sa ti se prinda!!! vad ca a plecat repede zapada de la tine!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

da, azi dimineata erau 10 cm de zapada, a nins toata noaptea dar pana in seara s-a topit. a mai ramas doar in zonele unde nu ajunge soarele.

Mihai

Sa-ti traiasca! Soiul acesta nu are frunzele verzi si in timpul iernii?
Eu am luat de la Obi acum ceva timp trei tipuri de Euonimus:Bravo,Mariekee si Golden Queen......le-am achizitionat in ideea  ca pe timpul iernii sa fie si ceva vesel in gradina.


cara

iti zic iarna viitoare daca o sa fie verzi, ca iarna asta o trecut si io n-am avut arbust  ;D

ai tai au avut frunze si iarna?

Mihai

Cara, i-am plantat in gradina de doua saptamani ......vezi pozele.
Sa vina iarna si atunci iti pot spune cu certitudine,pana atunci iau de bune ce au spus cei de la Obi.

cara

mama, ce poze mici ai! mi-am pus trei ochelari unul peste altul sa vaz ceva, brrrr.....  8)

Mihai

Ai dreptate!Scuze incerc sa remediez gresela.

cara

drept multumire ti-am trecut albumul in lista  ;D

Johana

Sa fie intr-un ceas bun, Cara!
Sa se prinda si sa fie verde tot timpul! Arata bine in poza!

cara

multzamesc, de cand am fost la slanic si l-am vazut in curte la Es mi l-am dorit tare. cand am facut comanda nu aveau in stoc.
norocul meu, ca atunci in oferta erau  exemplare mult mai mici. (e drept ca si mai ieftine   ;D )

cara

noa, istoria se repeta....  >:(


penelopa

Băi, soro, da' ce mare e alatusu' ăsta al tău  :o  ...... sau, mi se pare mie de ciudă  :)

Ştii, cu firma asta se tot lăuda Mihail şi mi-a recomandat-o şi mie.
Dacă mă hotărăsc la ceva de la ei, poate îmi măresc cererea. ;)

gabriela jalba

Asta ar trebuii sa fie cu frunze rosii,cum da frigul,nu? Despre asta zici ca l-ai vazut la ES,da?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: penelopa on March 18, 2009, 08:41:48 AM
Băi, soro, da' ce mare e alatusu' ăsta al tău  :o  ...... sau, mi se pare mie de ciudă  :)

Ştii, cu firma asta se tot lăuda Mihail şi mi-a recomandat-o şi mie.
Dacă mă hotărăsc la ceva de la ei, poate îmi măresc cererea. ;)

bai, firma asta a lu domnu' Orlowski mi-a facut o reducere de 12% pentru ca mi l-a livrat la 3 luni dupa ca l-am comandat  ;)
i-am cerut sa-mi dea cel mai fain Euonymus pe care-l au! si mi l-au dat!  ;D are 120 cm

Quote from: gabriela jalba on March 18, 2009, 09:26:40 AM
Asta ar trebuii sa fie cu frunze rosii,cum da frigul,nu? Despre asta zici ca l-ai vazut la ES,da?

da, gabi, e ala de face toamna frunze rosii si l-am vazut noi la ES.

penelopa

Aoleeeeu! A lu' domnu' Orlowki e firma  :o
Mihail zicea ceva de o ........ unguroaică cu nume japonez  :)

mihail

bey (am scris corect ?|)...eu faceam vorbire despre Everde din Satul Mare.Hoinioko este angajata acolo,iar pe proprietari nu-i cheama ca pe personajele de opera,ca merg si acolo,is baiat finutz.Asa ca spune-mi si mie firma de unde ai cumparat"animalul",poate un link,ceva...multumesc.

penelopa

Nu văzuşi, bre Mihaile, că a  scris fata mai sus de firmă ?!! ....... Gardener, că d-aia am confundat io cu ... Everde (nu ştiu de ce am confundat  ??? .. mă rog, ce mai contează dacă Cara nu vrea să se mai joace cu noi  >:( )

cara

de-a ce vreti sa ne jucam, bre, prin nameti? stati sa dea soarele si jucam sotron pe gazon!  ;D

mihail, uite link:  http://www.gardener.ro/gardener-osorhei.html

mihail

haaa,daica ne-inviti la tine la Brasov ? Adica nu ma mai duc ca deobicei la Bran-Moeciu,la prieteni ? Sau la Fundata ?Ca astia au casa in ambele parti.
Nu putem juca chestia aia la Shirnea,imi place tare mult,acolo.

cara

noa, mihaile, tu suna din goarna cand vii si te-om caza noi undeva  ;D

on topic:

azi mi-am plantat alt euonymus, de data asta japonicus aureus. si ca sa nu stric traditia, bun inteles ca dupa ce l-am plantat, a inceput sa ninga!  >:(


mihail

Multumesc,oi trimbitza eu,dar pe capu' omului nu vin.
Nu se face.
O cafea,un vinutz,poate om be noi.Acolo.
In rest ramine cum am spus:ori Moeciu,ori Fundata...ori SIRNEA.Poate trag o fuga acolo pe 31 dupa concertul cu Holograf.
Pe tantea aia de la Gardener o stiu,am vorbit cu ea anul trecut la telefon.
Euonymus am si eu,pusi anul trecut intr-o jardiniera mai mica.Toamna,defapt iarna,se uritzesc,se fac rosiatici.Poti sa-i cinstesti cu ingrasamint pt. conifere.

cara

pai, eu i-am luat tocmai ca sa fie frumosi iarna  :D

o sa le dau papa de brazi, dara!

mihail

Imi pare rau...dar si eu m-am dezumflat asata iarna.Iar sotia mi-a facut garagtza,dorea plante verzi pt. iarna.Mi-a aratat hotarit in directia cazmalei.

cara

bre mihaile, io inainte sa cumpar o planta, studiez intens gugalu'. si aflu cam tot ce se poate despre ea.  ;D ;D

p-orma sun un prieten care se pricepe. el imi confirma daca e buna sau nu alegerea.

pe urma sun la colegul de camera si-l invit la o cafea, ca sa-i arat poza cu planta, sa-i explic io lui cat de faina ii si ce bine i-ar sta in gradina noastra.  :D
el zice da (ca dupa 20 de ani de convietuire io stiu dinainte ce-i place si ce nu) si apoi purcedem la cumparat.

iaca asa se petrec lucrurile la noi in gradina  ;D