Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Sarut mana!
Sincer mai am cateva poze,cu magnoliile cumparate de curand(Stellata.Ricki,Leonard Messel),dar nu le postez deocamdata,
deoarece au o inaltime care nu se incadreaza in .....niste standarde ;)

penelopa

Mai sunt 2 zile în care poţi să le postezi că lipsesc "standardele"  ;D

Mihai

Am facut poze si la magnoliile proaspat plantate



einsteinitza

Iti spun eu, in doi trei ani, vom cadea pe spate primavara la gradina ta, cu atatea magnolii ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Sper din tot sufletul sa fie cum spui.
Multumesc!

vernil

Quote from: einsteinitza on April 12, 2010, 08:23:55 PM
Iti spun eu, in doi trei ani, vom cadea pe spate primavara la gradina ta, cu atatea magnolii ;)

Sigur o sa cadem pe spate fie de la magnolii, fie de la crini, fie de la pietroaiele zen  ;D

Mihai, dar muncesti, nu gluma!


mihail

Personal nu am avut vreodata intentia de a impune niste standarde,asta daca faceti cumva referire la mine.
Numai ca eu nu am timp ca sa astept,in cazul de fata  o magnolie ca sa creasca.
Creste foarte greu.
Apoi,diferenta de pret intre o "magnolie bonsai" si una cu talia peste 1/2-1 m,nu este deloc asa de mare.
Apoi numarul de flori la o magnolie atit de mica,cite pot fi ?

Schnuppe

Una din magnoliile mele a crescut cu peste 1 metru inaltime intr-un an . Mie mi se pare ca se dezvolta rapid . In afara de asta nu prea este vorba exclusiv despre tine pe forumul asta . Asa ca mai ia o pauza pina iti creste ceva prin gradina ca sa faci o observatie privind dezvoltarea ei sau fa-ti o sectiune pentru plante cumparate la maturitate .

Ionela

Schnuppe, poate ai fost un pic prea dur. Totusi este bine ca userii sa stie ca nu ii barfim aici in lipsa si nu facem referiri la ei. Nu de alta, chiar avem n teme de discutie ce merita atentia noastra. Plus ca respectiva atitudine nu concorda cu politica forumului.

Multumesc pentru intelegere.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Si la mine Susan a crescut foarte repede. Soulangeana nu, a mers mai incet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

De la o vreme nu mai am nici chef  si nici determinarea de ati raspunde(mai ales ca nu este stilul meu sa plictisesc pe cineva).
Dar am sa fac asta!
In primul rand, am tot timpul din lume ca sa vad cum cresc magnoliile pe care le-am cumparat recent.
In al doilea rand si sper sa fie clar odata pentru totdeauna:nu ma compar si nu ma raportez la nimeni in materie de gradini.

Imi doresc ca pe viitor sa facem schimb de idei si sa ne impartasim cunostiintele dobandite in propriile gradini.
Si nu schimb de replici ;)

Ionela

Iata diferente semnificative in ceea ce priveste viteza de crestere a diverselor specii ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Personal nu cred ca postarea lui Schnuppe a fost dura!
Am tot respectul pentru Mihail si pentru munca depusa in proiectele domniei sale,insa de  o buna bucata de vreme parca e suparat pe toata lumea.
Si procedeaza in consecinta !
Pacat!

Schnuppe

Mihai , sper ca ai inteles ca postarea mea era adresata postului arogant si  degeaba de mai sus ( am uitat de quote ) , nu era vorba de tine si de gradina ta pentru ca si eu am gradina tinara , are numai 3 ani si plantele mele au fost mici si stiu cum e cind sint abia plantate . Dar referitor la magnolii vroiam sa spun ca nu cresc atit de greu dar au nevoie de multa apa , mai ales la verile noaste .

Scuze pentru neintelegere !  :)

mihail

Aaaaa,daca se refera la mine,nu a fost deloc dur.
M-am obisnuit,este extrem de concis...macar in ceea ce ma priveste.Nu-i bai,n-am de ce sa ma oripilez,m-am obisnuit. :D
Revenind,poate la Tulcea or fi crescut repede,clima este mult mai blinda,nu stiu....dar la mine sint 4 magnolii de diferite talii si specii,care sint si irigate.Cresc greu.
Au fost plantate folosind substratul adecvat.
Se prea poate ca toate speciile mele sa fie din cele cu crestere lenta,o sa le verific in manual.
Sory,n-am nimic la maturitate. :P


PS: aaaa...."arogant si degeaba"....hi-hi-hi !

penelopa

Schuppe întotdeauna vorbeşte "la obiect"  ;) ... cee ce nu e valabil şi pentru Mihail. ;D
Mihail, de regulă,  se învârte în cercuri sinuoase (şi spinoase  ;D) până ajunge la obiectul unei discuţii  ;D ................. dacă ajunge.  ;)

Mihai, te ţii tare!
Vorba Carei: Tot înainte! ;D

Mihai

Pene ,imi scapa mie ceva?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Es, ma intreb ce nume sa-i dau pietroiului acela?
Zenin..........oare imi va aduce aminte de o anume perioada ?
Sau sa-i gasesc un nume obisnuit? ;)

einsteinitza

Gaseste-i un nume obisnuit, fara amintiri urate ;D E prea frumos ca forma ca sa il chinui :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Daca vrei o rog pe Flori sa ti-l boteze. Toate jucariile ei au cate un nume, in functie de cum arata :D :D :D Pana si orhideea mea se numeste acum Rose ;) ;)

Asa din prima i-as zice pietroiului .. Peter  :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

eu ii sugerez lui Mihai un alt nume..........mai apropiat "l" ;D

Mihai