Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Alchemilla mollis=cretisoara
scuze  m-am uitat  la altceva ca imi suna cunoscut
e de umbra?

Mihai

Nu neaparat,merge si in locuri insorite dar si la semiumbra.
Nu este pretentioasa.

einsteinitza

m incercat sa caut prin postarile din gradina ta daca ti-a zis cineva de Innocencia. Acoperitor parfumat, trei puncte la rezistenta, florile arata bine, precis sunt multe, pentru ca sunt mici, asta e taratorul alb ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Nu cred ca i-a spus nimeni. Am urmarit discutiile. Tu ai ?

einsteinitza

Da, am , dar e primit in toamna. Anul asta voi face poze, l-am primit cadou.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Es,multumesc tare mult pentru informatie.
Acum nu imi ramane decat sa "localizez" un furnizor serios.

mihail

Uite-l:
http://www.trandafiri.ro/index2.php?act=rose&id=183

autor W. Kordes' Sohne, 2003 
 
caracteristici 
 
tufa înălţimea diametrul desimea plantării
50 cm 50 cm 40 cm
 
floarea diametrul forma foliajul
4-5 cm  verde închis-lucios
 
culoarea parfum tip înflorire
alb parfumat remontantă
 
rezistentă ger pătare neagră făinare
•••- •••- •••-

premii  ADR rose, 2003 (deja decorat din 2002 cu medalie de aur la Roma si medalii de argint la Baden-Baden si Le Roeulx) 

Mihai


mihail

Tot osciliez daca sa-ti spun sau nu.infine.
Anul trecut trebuia ca sa iau o decizie pt. cumpararea unor trandafiri acoperitori albi,in vederea mobilarii unui spatiu urban.
Au fost mai multe soiuri la "bataie".Multe deplasari,multe telefoane date,multi oameni tracasati,inclusiv d-l prof. Wagner si Corina.Pina la urma am avut de ales intre Diamant si Innocentia.
A fost o decizie grea,dar privindu-i atenti,ore intregi,pe cei doi...am decis ca alesul sa fie Diamantul.Dca te vei uita mai atent al fotografiile lor,vei constata ca este mult mai frumos.
A contat faptul ca aveam si acasa vreo 20 de bucati si erau exact ca-n fotografii,stiam care sint mofturile lor,cum arata in realitate,cit de fin miroase,cum se comporta atunci cind incepe floarea ca sa se ofilasca.
Banuiesc ca acum oscilezi intre niste scaune si un sac de trandafiri.

einsteinitza

Mihail, cum mirose Diamant???? ???
E un trandafir fara parfum.
Dpdv al gradinaritului la un spatiu public, parfumul este mai putin relevant. Estetic conteaza. Dpdv al gradinaritului pentru curtea personala, parfumul conteaza la fel de mult ca floarea. Una e sa stai pe bancuta sa vezi un trandafir alb foarte frumos, alta e sa vezi un trandafir frumos, dar care face o masa de flori, poate nu chiar asa de grozava, dar sa fii invaluit intr-un nor de parfum. Nu crezi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Deci!
Personal nu mai dau multe parale pe mirosul trandafirilor sau mai precis pe ce afirma altii despre acest subiect.Am constat ca este foarte posibil ca un trandafir pe care-l are Corina sa fie foarte parfumat la ea in curte,iar la mine,nimic.Am observat ca asta se intimpla mai peste tot.
Chiar pe forumul de trandafiri erau memebri intrigati ca la ei nu degaja un anume trandafir parfum ca la altcineva,
Se-ntimpla.
Revenind,Diamantul trebuie"curatat" tot timpul,te seaca.Infloreste abundent,dar trebuiesc indepartate florile care s-au "trecut".
Am remarcat ca are un parfum fin,pe care il poti percepe atunci cind esti cu clestele pe el...te "mingiie" delicat,iti spune soptit: "vezi sint aici ,ma bucur ca-mi esti alturi,ca ma placi."
Pentru scuar nu am luant niciodata in calcul parfumul,sper ca-ti mai amintesti cit te-am secat cu intrebarile anul trecut.Iti multumesc inca odata pt. rabdare si pt. raspunsurile pertinente.

vernil

Hei, Mhail, salut ! Am remarcat ca trandafirii miros in anumite momente, de exemplu dupa ploaie se raspandeste in aer parfumul lor ... Cand e foarte cald, mirosul dispare. Bine ca alte plante nu au astfel de probleme (crinii, lonicera)

mihail

Ave Caesar,morituri te salutam . (sic!)
Nu neg ca-mi place ca sa descopar parfumul trandafirilor,dar nu-i aleg niciodata dupa acest criteriu.
Este posibil ca sa iasa un "scandal" monstru aici,daca afirm ca lumea nu stie ca sa-si aleaga trandafirii pentru gradina.
Marea majoritate se orienteaza dupa o fotogarfie executata de aproape si achizitioneaza trandafiri teahibrizi.
Personal consider ca acestia nu au prea ce cauta in gradina,atita timp daca nu ti-ai propus ca sa te duci cu ei la piata.
Prefer acoperitorii,urcatorii,etc.

vernil

Mihail, fiecare alege ce ii place. Eu, de exemplu, ador trandafirii galbeni ... indiferent ca sunt acoperitori, teahibrid sau urcatori ... Galben sa fie  :D

mihail

Doamne..eu ma dau in vint dupa ei.Anul trecut am plantat 200 buc.numai de trandafiri galbeni.Floribunda.
Yudith,creat de dl- prof.Wagner.Am cea mai mare "colectie" din tara cu acest trandafir.

einsteinitza

Vezi eu ii aleg numai dupa acest criteriu. Sau, mai bine zis, intai dupa acest criteriu. Putini trandafiri imi fura inima daca nu au si parfum.Majoritatea la mine au parfum.Sigur, cu multe exceptii ;D

Iar parfumul la trandafiri se simte numai in plin soare, la amiaza, pe caldura.Aici poate ionela ne explica ce si cum, eu habar n-am de ce.

In privinta alegerii  trandafirilor, eu personal ma orientez dupa Help me find, unde sunt poze din gradinile cultivatorilor amatori, si vezi exact ce si cum, ce punctaj primesc.
Diamantul e trecut fara parfum. Sigur ca miroase infim , dar cam a verdeata, ca toti neparfumatii. Eu ma refer la parfum care sa ma invaluie ;)
mihai a specificat ca vrea cu parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu trandafirii ii aleg dupa culoare,forma si parfum(toate 3 cerintele sunt la fel de importante
iar grupurile cromatice sunt pe zone

mihail

Corina o fi trecut fara parfum,dar "viata bate filmul"  ::) Nu miroase a "verdeata",ci are un parfum discret si delicat de ...trandafiri.
Daca era altfel,nu-mi mai bateam capul ca sa pomenesc despre asa ceva.Nu are si gata.
Cit despre cerintele lui Mihai fata de ce trandafiri doreste el,eu cred ca si-a cumparat cel putin mobila pentru un etaj.

gentiana

Interesant ar fi de aflat care e legatura dintre mobilarea unui etaj si "mobilarea cu trandafiri"
eu stiu ca termenul "mobilare "se refera strict la mobila,indiferent ca e mobila de interior,de terasa,de gradina ,mobilier urban sau de parc
din cate stiu eu trandafirii sunt plante si deci nu un obiect neinsufletit
despre spatii stiu ca se amenajeaza,planteaza, aranjeaza dar in nici un caz nu se "mobileaza" cu trandafiri
din ce stiu eu din punct de vedere al limbii romane si al peisagisticii

Mihai

Mihail,nu cred ca ai habar de ce imi doresc eu sau nu!
Improvizatiile tale in materie de ce am cumparat pentru "mobilarea"gradinii sau mobilarea casei
nu folosesc nimanui,poate doar tie .
In alta ordine de idei,azi am gasit si cumparat (altfel nu se putea)un Prunus persica Windle Weeping .
Are cineva in gradina?

stefana

Quote from: mihail on March 19, 2010, 09:17:04 AM
Personal consider ca acestia nu au prea ce cauta in gradina,atita timp daca nu ti-ai propus ca sa te duci cu ei la piata.
Prefer acoperitorii,urcatorii,etc.
Mihail, scuza-ma ca intervin, pentru preferintele tale ai gradina proprie pe mushuroi. In "gradina" de aici sunt preferintele lui Mihai.

mihail

Stefana,scuza-ma ca te contrazic: scrie "personal consider..."
Unde-am gresit ? Nici nu cred ca ai inteles ideea si ca observatia mea era foarte serioasa.Se referea la soiul de trandafiri potrivit pentru gradina casei.
Mihai,inteleg observatiile tale.Mai intii i-mi cer scuze pt. ca te-am oripilat,iar apoi i-mi iau jucarelele si ma duc,de tot.

Mihai

Hai ca esti dragut! :D
Nimeni nu a spus sa-ti iei "jucarelele",numai ca induci ideea ca pretentiile mele in materie de trandafiri si alte plante sunt
atat de mici incat si eu incep sa ma intreb:

Ce caut eu pe aici?

vernil

Mihai, duminica ne dam intalnire ? Eu vin cu flori, ce zici  :D

Mihai

DA,eu vin cu ghivecele pentru acele flori :D :D :D