Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

gentiana


einsteinitza

Caramida normala poate merge excelent la gratar, am toate gratarele facute asa la pensiuni.Asta pentru ca la primul ciclu de gratare capata rezistenta necesara.Caramida de samota nu este necesara in general la un gratar, ci la o soba sau un cuptor.Are dezavantajul ca fura din caldura, degajand-o dupa mult timp, cand tu deja ai mancat gratarele ;D.In cazul gratarului, cat acumuleaza peretii de caramida normala este suficient pentru oricat gratar vrei sa faci, ca baza e caldura vie a jarului, nu cea lenta de samota. Oricat de calda e samota in sine, ea usuca, nu prajeste.In cazul in care alaturi ai si un cuptor de pizza, sau eventual paine, samota e esentiala, pentru caldura molcoma si pe timp mai lung.
Cel mai practic material pentru un cuptor de exterior este piatra.Are proprietatea ca se incalzeste cel mai greu, deci jarul isi pastraza temperatura ridicata mult timp, apucand sa gateasca excelent carnea de gratar, fara sa o usuce.

Ca o poveste, noi am mancat cele mai bune gratare facute de un prieten bun iranian.Facea un strat gros de jar iute,apoi punea carnea, pe jarul aproape arzand inca, deci extrem de puternic.Intorcea mereu carnea, repede, sa nu aiba timp sa se arda, se forma un fel de pojghita foarte repede care nu lasa deloc zeama sa se mai scurga. Asa facem si noi acum, ne plac cel mai mult asa, pe jar foarte viu. E intr-un fel similar cu metoda stir-fry din bucataria asiatica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

 :o :o :o

Tinind cont ca eu n-am mancat nimic azi ... te rog frumos , mai descrie ce facea iranianul , pas cu pas . Si cum faci tu acum , dar cu lux de amanunte .

Caramida merge zidita cu mortar obisnuit sau trebuie refractar ?  Care sint dimensiunile focarului la tine ? In fata are o buza coborita ca sa nu iasa fumul ?  Cit este cosul de inalt si ce sectiune are ? 

Te rog mai spune cum facea iranianul . Te rog frumos , imi plac chestiile astea la gratar de mor , foamea ma inspira ! 

Ai de burta mea ... 

gentiana

Es de aia intrebam
Stiu de piatra,are inertia termica mare(se incalzeste greu si se raceste greu)
Deci caramida obisnuita sau blocuri de caramida sau caramida glazurata?
Le-ai folosit cumva si iarna?
Cum le protejezi iarna
Caramida obisnuita dupa 1-2 ierni se faramiteaza,de aia intreb
Vad ca Schnuppe are aceleasi intrebari ca si mine(minus chestia cu mancarea ca doar cat citesc ma ingras)
A vazut gratare de vanzare si erau vopsite ,dar nu stiu de ce nu mi-au inspirat incredere

einsteinitza

Esti cam masochist ;D ;D ;D
Dimensiunile am sa le masor, nu le stiu, dar  in fata are o buza coborata bine sa nu iasa fumul. Mortarul e obisnuit.Partea din fata are si un fel de streasina, daca te prinde ploaia cu gratarul pe foc nu bate in interior. Cosul are si un fel de acoperitoare care il ingusteaza, tot pentru a nu ploua inauntru.
Gratarul poate fi din orice carne vrei, marinata, cu usturoi, ceapa uscata, puti n ulei daca ai carne mai slaba, condimente de toate felurile si neaparat un acid.Asta poate fi vin, putin otet, lamaie sau, cel mai fin, iaurt. Cand miroase bine de-ti multa nasul, inseamna ca are tot cei trebuie. :D
Se lasa carnea la marinat cateva ore, in frigider .Se ia carnea, se pune pe gratarul incins,  invartind-o mereu sa nu se parpoleasca prea tare.Mirosurile degajate sunt de vis.
Langa carne, poti face cateva pachetele de cartofi feliati, spalati bine pe coaja dar fara sa o cureti, cu o bucatica de unt si cateva seminte de chimen, langa care adaugi o bucatica-doua de lamaie murata.Totul in folie de aluminiu pus pe gratar.Se intoarce odataE gata odata cu carnea.
E bine :D :D :D?

Caramida normala fara gauri, cu ciment normal.Nu e glazurata.
Le folosim frecvent si iarna, mai ales de sarbatori.Nu se sfarama si nu  are probleme nici daca faci foc in el cand afara sunt minus multe grade.Singura problema am avut-o la cos, unde au pus patru tigle ca un fel de acoperis, sa protejeze focul la ploi, alea nu au rezistat la calduri excesive.Totusi, in fata, unde nu e foc direct, streasina e din tigle pe jumatate, care nu au probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La gratar poti face si vinete si dovlecei gratinati(la vremea asta doar de la supermarket,insa)
Am innebunit cu mancarea
Cred ca ma duc sa pun la cuptor niste dovlecei cu branza :D

Schnuppe

Si carnea cit o invirti asa ?  Am inteles ca face o crusta arsa pe ext. si in interior ramine frageda dar de unde stii cit o tii ? 

Merge un split si facut un topic cu gratare si ce face omul in ele ?

Ma duc sa mor .

einsteinitza

De ce nu mai bine sa mananci? ??? ::) ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

O fi bietul om la datorie si noi suntem bestii

Mihai

Hai sa va spun asa pe rand:
Caramida din care este facut gratarul este una obisnuita fara gauri,caramida de samota voi pune
in interiorul lui pentru a tine caldura degajata de carbuni.
Deocamdata am oprit constructia deoarece materialul cu care se "tese"caramida trebuie sa se usuce normal.
Apoi vom continua cu cosul.Am sa fac poze si voi scrie si dimensiunile gratarului.
Ca numar de caramizi pana acum am folosit 310 bucati.

einsteinitza

Sper ca nu te superi Mihai, dar caramida de samota este inutila si chiar contraindicata.Eu am invatat asta de la un mester batran,Iti ia din caldura necesara carnii si o pastreaza, degajand-o mult timp dupa ce tu ai terminat treaba.Consum inutil de carbuni sau lemen pentru incalzirea atmosferei ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Nu ma supar asa usor!
Din pacate caramida de samota este deja lipita asa ca..........
Daca as fi intalnit si eu un mester batran atunci cand trebuia altfel ar fi stat lucrurile,dar sunt convins
ca la final va fi bine. ;)

einsteinitza

Si eu.Vei putea sa stai langa gratar sa depeni amintiri, va fi o atmosfera placuta, ca la un semineu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Sunteti fantastici! Cand ma hotarasem sa redevin vegetariana... veniti cu povesti din astea! ;D ;D ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ei, hai, omul e omnivor, oricum o dai
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: einsteinitza on May 22, 2010, 11:26:42 PM
Ei, hai, omul e omnivor, oricum o dai

Nu pot pentru ca sa te contrazic :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis


Schnuppe

Il stiu de pe misiuneacasa , lucreaza foarte frumos ! 

Mihai

Schnuppe,uite cateva fotografii cu gratarul in constructie.

Mihai

Am oprit constructia de vineri deoarece stiam ca urmeaza cateva zile de sarbatoare si
o vom continua saptamana viitoare .

Schnuppe

Excelent Mihai !!!  Astept episodul urmator ...  :)

Mihai

Stie cineva cum se numeste acest trandafir?


Multumesc!

penelopa

Da! Trandafir de Otopeni. ;D :P

Mihai

Esti cumplita, stiai?
Am citit pe undeva (nu imi aduc aminte unde anume)ca ai soc.E adevarat?
Ma refer la pom,nu la flori ;)

penelopa

Normal,  că am înţeles la ce te referi! ;)  Am 2 soci ... mari şi frumoşi, şi bogaţi! Mi i-au admirat fetele când au fost pe la mine.  ::)
Şi, socii mei mai fac şi pui. Câţiva am scos şi i-am pus într-un ghiveci pentru Myo. Numai că nu le place să-i deranjezi în timpul vegetaţiei.
Dacă vrei şi tu, la toamnă, când le pică frunza, vă dau ............... şi arborei din ăia de oţet. ;)